Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Favely a mrakodrapy. Olympijské Rio je městem protikladů

Cestování

  6:00
Jak se žije v luxusní chudinské čtvrti v Riu de Janieru a čím město dýchalo v předvečer největší sportovní události roku? Server Lidovky.cz pro vás odemkl exkluzivní reportáž z olympijského Ria.

V této favele má jeden dům koupený i fotbalista Beckham. foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

Vidíš tohle? To je favela, jeden ze slumů v Riu,“ ukazuje mi energicky taxikář. „Bývají tam gangy, drogy, ale zrovna tahle je lepší. Někteří bohatí lidé tam mají domy. Nedávno tam jeden koupil i David Beckham, ten fotbalista.“

Slavný Beckham si koupil dům v chudinské čtvrti? Vždyť základní pravidlo při návštěvě Rio de Janeira zní: „Nechoďte do favel. Policie je nemá pod kontrolou a nikdo vám tam nemůže garantovat bezpečí.“ Jenže odolejte nutkavé zvědavosti Evropana, kterého láká exotika. Navíc favela Vidigal od té doby, co si tam Beckham koupil dům, platí za VIP adresu. Zdálky opravdu nevypadá vůbec špatně. Strmý sráz tyčící se nad mořem je posetý malými křiklavě barevnými domečky, které tak trochu připomínají krabice od bot – skoro jako v nějakém italském nebo francouzském přímořském letovisku. Navíc jen deset minut chůze odtud leží slavná pláž Ipanema a ještě o kousek dál Copacabana.

Pláž v Riu po ránu.

Oblékl jsem se tedy jako místní do upnutých šortek, odvázaného trička a žabek s nápisem Brazílie. Do každé kapsy vložil deset brazilských reálů, kdyby došlo na přepadení – nedat lupiči nic je prý v Brazílii velmi nebezpečné, nemusel by uvěřit, že nic nemáte. A takto vybaven jsem se vydal na průzkum.

Hned při vstupu na horkou půdu favely zarazí, že to není žádná mrtvá zóna, kde se ve špíně povaluje chudina. Naopak tu mají překvapivě pulzující ekonomiku. V úzkých uličkách jsou natěsnány obchůdky. Když vyšplháte po schodech připomínajících žebřík, ocitnete se v místní hospodě. Na první pohled sice vypadá, že v ní ani neteče voda a není připojená k elektrické síti, ale když si po osvěžení přejete platit, obsluha přikvačí s terminálem pro kreditní karty, který stále není samozřejmostí ani v o mnoho luxusnějších českých podnicích. Na ulici se můžete nechat za pár korun ostříhat, v garážích vám bleskově opraví auto, a pokud máte ještě žízeň, otevře vám prodejce třeba čerstvý kokosový ořech.

Jak přežít v Riu? Slovník s sebou a dvě peněženky s drobnou hotovostí

Tahle favela jde viditelně nahoru. Poté, co ve Vidigalu díky nádhernému výhledu na moře a pláže koupil dům anglický fotbalista Beckham a zaplatil za něj zhruba půl milionů dolarů (v přepočtu přes 10 milionů korun), pořídila si tam prý nemovitost i zpěvačka Madonna. Před lety se dal dům v této chudinské čtvrti pořídit v přepočtu za sto tisíc. Teď se kvůli módě bohatých a slavných vlastnit dům ve favelách může cena vyšplhat i na miliony.

Už v roce 2012 americký ekonomický magazín Forbes uváděl, že ve slumech v Riu žije kolem třinácti procent lidí, které lze – na brazilské poměry – označit za bohaté (průměrný plat v brazilské metropoli činí 14 tisíc korun a úspěšný vysokoškolák s dobrým zaměstnáním si vydělá 30 tisíc). Z kdysi obávaných míst se tak stávají lákavé a postupně uzavírané rezidenční zóny. Bohatí cizinci však domy mnohdy využívají jen krátkodobě na dovolené a nesžívají se s místními obyvateli, kteří působí jako jedna rodina a snaží se v těžkých situacích pomáhat jeden druhému. Jste chudí a nemáte na internet? Sousedé se složí, nakoupí data pro jeden telefon a internet sdílí i mezi deseti přístroji.

Ceny rostou nejen díky příchodu majetných cizinců, ale také proto, že některé favely se dostaly víceméně pod kontrolu policie. Už to nejsou ty někdejší státy ve státě, kde vládne podsvětí a kde se na ulici bojíte vyjít i za bílého dne.

Město žije olympiádou, která vypukne za méně než měsíc. Velkou sportovní akci...
Pláž v Riu po ránu.

Ve Vidigalu opravdu pocit ohrožení nemáte. Jediným problémem je, jak se s místními dorozumět, pokud neovládáte portugalštinu. Angličtinou se ve slumech téměř nedomluvíte, neuspějete ani se základními slovíčky. Místní to však vynahrazují výjimečnou otevřeností a trpělivostí. Přijdete jako cizinec, odejdete jako bratr. „Bylo to super,“ plácám si s kuchařem v rychlém občerstvení. Ten mi zase přeje šťastnou a bezpečnou cestu.

Mezi výrazy, které místní spolehlivě znají i v angličtině, patří drogy. „Trávu, kokain?“ pokřikuje na mě v jedné z ulic partička gangstersky vyzdobená řetězy. Na rozdíl od známých raperů ve Spojených státech je však tento „šperk ulice“ zrezivělý a už na první pohled se rozhodně nejedná o zlato. „Znáš filmy jako Město bohů? Všechno je to pravda. Takhle to ve favelách někdy ještě chodí,“ říká mi v jednom místním baru muž jménem Carlos.

Lesk a bída

Ale ani ta nejluxusnější favela nezakryje chudobu, která je v Riu stále patrná. Zvlášť v kontrastu s centrem města, které si nezadá ani s New Yorkem. Ulice lemují luxusní vysoké a blyštivé budovy, na silnicích jezdí žluté taxíky a turisté se prodírají davem manažerů v drahých oblecích. Pak na náměstíčku vedle kulturního centra svatého Františka vidíte daleko horší výjev, než na jaké můžete narazit ve favelách: leží tam matka a pod dekou má dvě pohublé děti. Umolousaný muž bez trička a s opálenou šíjí nese zrezivělé železo do šrotu.

Fotbalistka či surfařka? Podívejte se na nejkrásnější ženy v Riu

Stačí několikrát špatně odbočit, a dostanete se do míst, kde se pod prasklou vodovodní trubkou holí vysvlečený stařík. U katedrály sv. Šebestiána zase žebrá gang mladých chlapců, kteří se ve chvilce nepozornosti snaží rozepnout turistovi batoh a vytáhnout z něj peněženku nebo mobil. Svůj úmysl přitom maskují utrápenou tváří a anglicky pronášeným žadoněním „prosím“. Rio by vypadalo na některých místech hodně smutně, kdyby všude nebyly přítomné barevné graffiti. Jsou jím pomalovány téměř všechny zdi v chudinských čtvrtích i u bohatých rezidencí. Navíc mají místní streetartoví umělci talent a skvělé nápady.

Když je člověk hodně pozorný, všimne si zajímavých detailů. Na pouliční lampě tancuje malá postavička. Z odpadní roury vykukuje příšera a na zdi vedle je fotbalový svatostánek či graffiti kritizující vládu a místní poměry. Barvami se přitom nešetří a obrazce jsou všechno, ale určitě ne černobílé. Celé město je díky nim oděno do pomyslného karnevalového kostýmu.

Proč tomu tak je? V březnu 2009 prošla v Riu vyhláška s číslem 706/07, která učinila graffiti legálním, a jak se každý může v ulicích přesvědčit, městu to rozhodně neuškodilo. Jen se musí dodržovat jistá pravidla. Nesmí se sprejovat na úřady a památky. Kolem je však tolik atraktivních míst, že si svou vysněnou plochu najde každý umělec. Navíc pomalované fasády maskují chudobu. Ve favelách oko spočine spíš na uměleckém díle než na vybydleném domku s rozbořenými zdmi a odpadky pod okny.

V těchto odloučených lokalitách by člověk skoro zapomněl, že před Riem, Mekkou karnevalů a skvělých party, stojí obtížný úkol. Od dnešního dne hostí první letní olympijské hry v Jižní Americe. Brazílie si tak může zlepšit reputaci a ukázat, že se nejedná pouze o rozvíjející se zemi sužovanou sociálními problémy. I když ve favelách olympijské kruhy na první pohled moc vzrušení nevzbuzují, ve zbytku města je to jiné. „My Brazilci máme rádi karnevaly a velkolepé oslavy a to chceme ukázat světu,“ prozradila mi ředitelka komunikace olympijských her v Riu Adriana Garciaová.

Odměnou vám budou podobné scenérie. Skutečný zážitek je však mnohem silnější...

Sportovní megaakce bude probíhat třeba i na slavné pláži Copacabana, kde vyrostou tribuny a obří obrazovky pro fanoušky. Už teď je z části zastavěná lešením. Některá světová média si také vyžádala, že chtějí hry moderovat z pláží coby jednoho z místních symbolů. „Olympiádu podporuje většina Brazilců a to nadšení je větší, než bylo u her v Londýně,“ míní Garciaová. I když objevují se i kritické názory – například že vláda olympiádu preferuje před blahem místních obyvatel.

Na mizině

Během příprav na obří sportovní událost si však země zkusila své a stát Rio de Janeiro je na mizině. Při příletu vítají návštěvníky na letišti protestující policisté, kteří varují, že nebudou moci zajistit bezpečí milionů návštěvníků z celého světa. Není na výplaty. Svět se obává viru zika a Brazílií otřásá největší korupční aféra v historii – před soud nejspíš půjde bývalý prezident Lula da Silva a současná hlava státu Dilma Rousseffová byla z funkce odstavena. I tak to vypadá, že přes všechny problémy nebude nic bránit zažehnutí olympijského ohně na obřím stadionu Maracana.

„Zvládneme to. Víme, že lidé mají z viru zika obavy, ale v současné době je větší pravděpodobnost, že ho chytíte na Floridě než právě v Riu,“ tvrdí Garciaová. Tomu nahrává i fakt, že od června do srpna je v Brazílii zima, i když by to našinec při dvaceti stupních Celsia neřekl.

Jen pár týdnů před zahájením her byly všude v ulicích vidět billboardy lákající na blížící se sportovní svátek. Obchody se suvenýry prodávají olympijské cetky a technologické společnosti se snaží perfektně zmapovat celé město, aby turisté nebloudili. Například mapy od Googlu v Riu fungují nesrovnatelně lépe než v Praze – v mapách ostatně najdete i favely včetně tamních obchůdků. Google totiž dává příležitost mladým lidem ze slumů, kteří se chtějí dostat ze spárů chudoby a kriminality. Stačí pomoci technologickému gigantu s kartografií.

I když jsou některé domy ve favelách vybydlené, hrají všemi barvami. Vůbec...

S taxislužbou Uber se zase dostanete kamkoliv a na vůz čekáte jen pár minut. Ubytovací služba Airbnb hlásí, že během her bude k dispozici přes 20 tisíc pokojů. Organizátoři olympiády přitom tuto službu, již některé světové metropole zakazují, podporují a mají s ní smlouvu.

Díky olympiádě by se měl také částečně vyřešit jeden z největších problémů brazilské metropole: doprava. Ta je podle statistik třetí nejhorší na světě – po Istanbulu a Mexico City. Kvůli hrám se proto budují nové autobusové linky a trasa metra. Už teď je ovšem jasné, že se vše nestihne.

Místní doufají, že i přes nedostatky největší sportovní událost roku zvládnou, že tím město popostrčí zase o kousek dál k větší prosperitě a že se z chudoby vyhrabou i ostatní favely, nejen Vidigal.

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...