Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzské město Nantes miluje fantazii

Cestování

  7:00
„Spolu s Paříží asi jediné místo ve Francii, kde se může stát něco pozoruhodného,“ napsal v roce 1928 o Nantes surrealistický básník André Breton. A metropole regionu Pays de la Loire jeho slovům nezůstává nic dlužna ani dnes.

Nantes foto: Nantes tourisme

Monument dvou tváří

Zámek na Loiře, Nantes

Jako výchozí bod návštěvy zvolte první zámek na Loiře, počítáno od Atlantiku. Někdejší sídlo bretaňských vévodů se vám zvenčí ukáže jako gotická pevnost a z nádvoří jako elegantní renesanční sídlo. Ve zdejším Muzeu Nantes nahlédnete do pozadí historie bývalé metropole Bretaně, od dob, kdy chránila její hranice, přes éru obchodu s černými otroky, která městu zajistila bohatý industriální rozmach, až po výstavní architekturu 18. a 19. století, prosperující loděnice i dědictví slavné sušenkárny LU (Lefevre-Utile).

Druhý život sušenkárny

Nákupní pasáž Passage Pommeraye

Pokud hledáte výhled na město, vystoupejte do kupole věže jednoho ze symbolů města, bývalé továrny LU. V jejím industriálním prostoru najdete knihkupectví, obchody i restaurace, kde si pod továrními lampami a obklopeni neomítnutými stěnami vychutnáte třeba čerstvého mořského ďasa s typickou omáčku beure blanc z másla, šalotky a bílého vína. Napříč historickým centrem to vezměte až k nákupní arkádě Passage Pommeraye z roku 1843, která je příkladem velkorysé neoklasicistní architektury, typické pro čtvrť Graslin.

55km za uměním

Na kole podél Loiry až Atlantiku

Ostrov Ile de Nantes uprostřed Loiry, dříve industriální srdce města, se v posledních letech mění v atraktivní odpočinkovou zónu. Například v bývalém banánovém skladu o rozloze 8000 m2 dnes sídlí mladé galerie, restaurace i největší diskotéka na atlantickém pobřeží. Novodobou panorámou města se stalo 18 neonových kruhů od Daniela Burrena. U nich začíná 55km trasa umění Estuaire - podél Loiry až k Atlantiku ji snadno objedete i na kole.

Tajuplný ostrov

Tajuplný ostrov, Nantes

V bývalých loděnicích na Ille de Nantes navštivte Les Machines de’ Ille, projekt na pomezí imaginárního světa nantského rodáka Julese Verna a mechanických strojů i renesanční estetiky Leonarda da Vinciho. Po návratu z třičtvrtěhodinové vyhlídkové procházky na hřbetě majestátního padesátitunového hydraulického slona uvidíte v přilehlé galerii dokumentaci k další připravované atrakci, 25metrovému kolotoči osázenému pohyblivými mořskými stvůrami (vstup do galerie s projížďkou 20 eur, www.lesmachines-nantes.fr).