Jako výchozí bod návštěvy zvolte první zámek na Loiře, počítáno od Atlantiku. Někdejší sídlo bretaňských vévodů se vám zvenčí ukáže jako gotická pevnost a z nádvoří jako elegantní renesanční sídlo. Ve zdejším Muzeu Nantes nahlédnete do pozadí historie bývalé metropole Bretaně, od dob, kdy chránila její hranice, přes éru obchodu s černými otroky, která městu zajistila bohatý industriální rozmach, až po výstavní architekturu 18. a 19. století, prosperující loděnice i dědictví slavné sušenkárny LU (Lefevre-Utile).
Pokud hledáte výhled na město, vystoupejte do kupole věže jednoho ze symbolů města, bývalé továrny LU. V jejím industriálním prostoru najdete knihkupectví, obchody i restaurace, kde si pod továrními lampami a obklopeni neomítnutými stěnami vychutnáte třeba čerstvého mořského ďasa s typickou omáčku beure blanc z másla, šalotky a bílého vína. Napříč historickým centrem to vezměte až k nákupní arkádě Passage Pommeraye z roku 1843, která je příkladem velkorysé neoklasicistní architektury, typické pro čtvrť Graslin.
Ostrov Ile de Nantes uprostřed Loiry, dříve industriální srdce města, se v posledních letech mění v atraktivní odpočinkovou zónu. Například v bývalém banánovém skladu o rozloze 8000 m2 dnes sídlí mladé galerie, restaurace i největší diskotéka na atlantickém pobřeží. Novodobou panorámou města se stalo 18 neonových kruhů od Daniela Burrena. U nich začíná 55km trasa umění Estuaire - podél Loiry až k Atlantiku ji snadno objedete i na kole.
V bývalých loděnicích na Ille de Nantes navštivte Les Machines de’ Ille, projekt na pomezí imaginárního světa nantského rodáka Julese Verna a mechanických strojů i renesanční estetiky Leonarda da Vinciho. Po návratu z třičtvrtěhodinové vyhlídkové procházky na hřbetě majestátního padesátitunového hydraulického slona uvidíte v přilehlé galerii dokumentaci k další připravované atrakci, 25metrovému kolotoči osázenému pohyblivými mořskými stvůrami (vstup do galerie s projížďkou 20 eur, www.lesmachines-nantes.fr).
