Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hedvábná stezka rozdala 100 tisíc studentským expedicím

Cestování

  15:33
Prostitutky v Nepálu, křesťané v Pákistánu, sirotci v Ghaně, ptáci na Filipínách, sedmitisícovky v Pamíru - to jsou některé z témat podpořených výprav.
Potapěč - ilustrační foto

Potapěč - ilustrační foto foto: Shutterstock

Do soutěže Expedičního fondu HedvabneStezky.cz určené tentokrát jen studentům se přihlásilo 66 projektů. Zde jsou ty, které získají podporu.

-


Krystýnová Pavla - do Ghany za dětským úsměvem (5000 Kč)

Lněnička Luboš - jeskynní potápění v Mexiku (5000 Kč)

Humňalová Helena - Badi, nedotknutelné prostitutky v Nepálu (5000 Kč - tato expedice již vyrazila na cestu, ale pokusíme se s nimi spojit a podpořit ji v průběhu)

Jánský Matěj - Jeden Bůh v Pákistánu (5000 Kč)

Rulfová Alena - Kolika zpěvy se pyšníš, tolikrát jsi ptákem (a na Filipínách zvláště) (5000 Kč zboží značky HUMI)

Feistingerová Vlasta - Psohlavci tisíce a jedné noci (5000 Kč zboží značky HUMI)

Koudelková Alice - Tradiční festivaly Malého Tibetu (5000 Kč zboží značky HUMI)

Sadílková Pavla - Srub strýčka Ivana (5000 Kč zboží značky HUMI a zapůjčení lodi Baraka nebo Orinoko)

Kračmar Vojtěch - Výprava za Arménskými horami (6000 Kč zboží značky HUMI)

Bednář Ondřej - Žigulíkem na Pik Lenina (6000 Kč zboží značky HUMI)

Just Jan - Kolem kolem Kazachstánu (6000 Kč zboží značky HUMI)

Tušlová Petra - Archeologický průzkum v jižním Uzbekistánu (6000 Kč zboží značky HUMI)

Vaicenbacher Libor - Vliv antropogenních ekosystémů na ptačí diverzitu v Andácvh, nejvýznamějším globálním hotspotu (6000 Kč zboží značky HUMI)

Haráč Jan - Výstup na Pik Korženěvské (10000 Kč zboží značky HUMI)

Dvěma projektům jsem připraveni na jejich výpravy zapůjčit lodě Baraka a Orinoko od firmy Gumotex (s rizikem jejich zničení):

Candrák Matúš - Po stopách gruzínských řek

Falc Martin - Průzkum stolové hory Curupira


Filtr na vodu firmy Katadyn máme připraven pro dvě odvážné ženy:

Masníková Helena - Antropoložka na cestě za ázerbájdžanskými uprchlíky

Hyvnarová Bronislava - Ndio, vzdělávání v Tanzánii


Ty, kteří podporu získali budeme postupně kontaktovat. I když vám to v tomto kole nevyšlo, doufáme, že nepověsíte cestování na háček. Každý, kdo cestuje a vydává se na průzkum neznámého, má odvahu stoupat k vrcholkům hor, sjíždět divoké řeky nebo je odhodlán pomáhat potřebným v dalekých krajinách ... každý takový člověk je skutečným vítězem. Vítězem v soutěži života.

Mnoho dalších projektů bylo zajímavých, rádi bychom odměnili i je, ale bohužel peněz je vždycky málo. Některé ze soutěžících budeme alespoň kontaktovat s nabídkou napsání honorovaného článku a mezi tyto projekty, které zůstaly "těsně pod čarou" také rozdělíme průvodce Lonely Planet, expediční stavu Trek n EAT, funkční lahev z nerozbitného plastu s uzávěrem AutoSeal CONTIGO Swish a outdoorovou lahev z elastomerů s karabinou a systémem AutoSeal CONTIGO SKY

Čtěte také:


Zde jsou anotace podpořených projektů (vybíráme z textů zaslaných projektů beze změny):

Expedice Žigulikem na Pik Lenina. Expedice tří studentů autem Lada do Kyrgystánu. Výstup na druhou nejvyšší horu Pamíru – Pik Lenina. Návštěva Číny a Tádžikistánu plus států po cestě(Polskou, Ukrajina, Rusko, Kazachstán).

Průzkum stolové hory Curupira. Expedice má za cíl prozkoumat a zmapovat oblast náhorní plošiny Curupira. Tato oblast je jednou ích neprobádaných míst Amazonie nacházejících se na pomezí Venezuely a Brazílie. ístu neexistují žádné oficiální stezky. Na vrcholcích této stolové hory dosud oficiálně nestanula lidská noha a její okolí skýtá mnoho příležitostí např. ke speleologickému průzkumu nezmapovaných jeskyní.

Po stopách gruzínských řek. Pětice by se nás pustila zdolat gruzínské řeky Pšavis Aragvi, která se postupně slévá s Chevskuraja Aragvi, dále řeky Adžarits´kali a Kura, přičemž bychom se neseznamovali jenom , ale i okolní přírodou, kulturou a historií Gruzie.

Psohlavci tisíce a jedné noci. 4 členná výprava na kolech se psím spřežením překoná 1001 km za hranice zdánlivě vzdálených světů. Na cestě do Gruzie vytvoříme umělecko-antropologickou koláž zaměřenou na překračování hranic, pojetí domova, vztah k cizincům a konflikt s odlišností. Inspiraci budeme hledat v příbězích místních lidí, krajiny a materiálu. Cestou přes hranice států, regionů, měst, vesnic a sousedských vztahů vzniknou improvizovaná představení, video dokument a cyklistický průvodce kreativního cestovatele.

Expedice Pik Korženěvské 2011. Výstup na Štít Korženěvské, jenž se nachází ří Pamír ádžikistánu. Přeprava autobusem do Dzirgatalu a poté vlastními silami přes ledovec Moskvina do BC. Zde začneme aklimatizací výstupem na Peak Chetireh a následně pokus o vrchol Korženěvské. Chtěl bych poznamenat, nízký věkový průměr expedice a nevyužití vrtulníku při přepravě do BC.

Badi: nedotknutelné prostituky. Cílem našeho projektu je natočit krátkometrážní etnografický dokument o lidu Badi žijícím ápadním Nepálu. Badi komunita je považována za nejnižší možnou kastu, říká se jim – nedotknutelní z nedotknutelných. Život, společnost a kultura těchto lidí byla po několik dekád kompletně založena na prostituci, prostitutkami se stávaly matky i jejich dcery. Dnes se život těchto lidí pomalu mění. Jak velké jsou jejich naděje? Půjde vůbec o první pokus zdokumentovat tuto komunitu.

Jeden Bůh. Po neustále se opakujících prosbách mého přítele Waqase, se za ním plánuji vypravit do Pákistánu a zdokumentovat život členů místní křesťanské menšiny, které zde hrozí stále větší nebezpečí z řad fundamentalistů. Zvláště po eskalaci útoků na liberálně smýšlející politiky a jiné představitele názoru, že různá vyznání mohou fungovat vedle sebe.

Kolem kolem je volnomyšlenkářský projekt studenta VUT Brno, jež by rád po předchozích dobrodružných zkušenostech spojil chuť sportovního výkonu, romantické myšlenky a touhy objevovat. Více než 6000km na kole do Kazachstánu a ým jazykem ještě větší vzdálenost na jeho nejvyšší vrchol.

Tradiční festivaly Malého Tibetu. Cílem cesty je prozkoumání tradičních festivalů v Malém Tibetu. Studium místních slavností přispěje šíření teoretických i praktických vědomostí indické kultury. Informace a osobní zkušenosti poté poslouží jako podklady pro diplomovou práci.

Výprava za Arménskými horami. Plánem naší čtyřčlenné skupiny je výprava do Arménie primárně ílem slézt doposud nepopsané pohoří Malého Kavkazu a známé sopečné pohoří Geghama a při přesunech využít příležitosti ámení se severozápadu země.

Humanitární a dobročinný projekt "Do Ghany za dětským úsměvem" si klade za cíl pokračovat ěstečku Bawjiase na jihu Ghany tamnímu sirotčinci United Hearts Children Centre. Sirotčinec fungující od roku 2008 jsem objevila v červenci 2010, kdy bylo potřeba zajistit tamním dětem během následujícího půl roku novou střechu nad hlavou a finance na zaplacení povinné školní docházky.

Jeskynní potápění v Mexiku. Tato expedice bude zaměřena na průzkum možností potápění ích na Yucatanském poloostrově . Hlavní expediční cíl je rozšíření potápěčské kvalifikace pro potápění ích, potápění ve veřejně přístupných i neprozkoumaných kaňonech a jeskyních í mexického Valladolidu. ůběhu expedice bude pořizován obrazový materiál jak na souši, tak pod hladinou, abychom mohli ukázat široké veřejnosti, jaké krásy tento poloostrov skrývá.

Antropoložka a její syn na cestě za ázerbájdžánskými uprchlíky. Tento projekt spadá do kategorie vědeckých, přičemž objektem mého zájmu jsou vnitřně vysídlené osoby na území Ázerbájdžánu. Jedná se o dlouhodobý antropologický výzkum, jehož cílem je získat informace o změně genderových vztahů v rodině v důsledku nucené migrace.

Kolika zpěvy se pyšníš, tolikrát jsi ptákem (a na Filipínách zvláště). Projekt je zaměřen na studium odlišností ve zpěvu vybraných druhů ptáků Filipín. Snaží se odhalit možné jedinečné vlastnosti zpěvu zkoumaných populací, díky nimž může v rámci těchto druhů docházet ke vzniku druhů zcela nových, o nichž my lidé nemáme dosud ani ponětí. Paradoxně jim právě proto může hrozit nemalé nebezpečí!

Srub strýčka Ivana . Expedice je vzpomínkou na nedávno zesnulého strýce, který žil v Kanadě a miloval divokou přírodu Yukonu. Cílem je najít jeho srub, který si postavil u jezera. K hledání nám pomohou informace od Ivanova starého přítele, který tam s ním byl a také fotografie, pořízená na místě.

Archeologický průzkum v jižním Uzbekistánu. Projekt je pojat jako pokračování studentské expedice, která proběhla v září roku 2010 za účelem systematické povrchové prospekce v okolí města Šerabádu, v jižním Uzbekistánu (podpořeno interním grantem FF UK). Při loňské expedici byly nalezeny čtyři nové archeologické lokality. V případě zisku finanční podpory by nám bylo umožněno vrátit se do dané oblasti a více se věnovat průzkumu charakteru lokalit. Také bychom rádi rozšířili metodické postupy o tzv. total pickups, jimiž bychom získaly více informací o povrchovém materiálu, a o testovací sondáže, které nám umožní podívat se pod povrch a zjistit případnou kontinuitu lokalit a jejich sídlištní vývoj. Tyto archeologické lokality si zaslouží pozornost, neboť jsou v terénu a na satelitních snímcích, které nám byly uděleny grantem The GeoEye Foundation, "neviditelné". Celkově v oblasti Střední Asie bývají zkoumány telly (tepe), které jsou chápány jako jediná sídlištní centra. My bychom rádi upozornili na výskyt lokalit jiného charakteru, které bývají přehlíženy, přesto existují! Dále bychom rádi dokončili mapování sídlištních struktur identifikovaných na satelitních snímcích, k jehož kompletaci stačí již velmi málo.

Vliv antropogenních ekosystémů na ptačí diverzitu významějším globálním hotspotu. Projekt si klade za cíl zjistit vliv antropogenních lesních společenstev tvořených nepůvodními australskými blahovičníky (Eucalyptus spp.) na diverzitu ptactva tropických And a vytvořit tak informační podklady pro ochranářské aktivity světově ojedinělém hotspotu. Dalším cílem je otestovat énu novou MacKinnonovu metodu.

David Gladiš, Hedvabnastezka.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!