Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hochpustertal: báječné jihotyrolské skisafari

Cestování

  7:00
Údolí Hochpustertal v Jižním Tyrolsku na severu Itálie je známé jako klidnější zákoutí s menšími lyžařskými centry. Časy se ale mění a v blízké budoucnosti by většina z nich měla být propojena lanovkami. Nicméně nedočkavci si mohou severovýchodní výběžek Dolomit projet formou safari už dnes.

Hochpustertal foto: Südtirol Tourismus

Zatím má lyžařská oblast Hochpustertalu/Alta Pusterie a Sextenských Dolomit tři více méně samostatná epicentra – Helm/Monte Elmo, Rotwand/Croda Rossa a Val Comelico.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedná se o spíše menší rezorty s velmi pěknými a členitými sjezdovkami ležící v provincii Jižní Tyrolsko známé také jako Südtirol. Jsou propojené přejezdovými cestami anebo skibusem, a tak umožňují vydat se po nich na safari. Nejde o sjezd stíhaný sjezdem, ale spíš panoramatickou túru nazvanou Giro delle Cime.

Kam na nákupy

Po lyžování se vydejte na nákupy. Jedním z „povinných“ suvenýrů je jihotyrolský špek. Mírně uzená syrová šunka s výjimečnou chutí a nezaměnitelným vzhledem. V Innichenu/San Candido totiž sídlí Senfter, jedna z nejslavnějších firem vyrábějící špek. Jejich špek má 150letu tradici a kdo navštíví firemní obchod v centru města, neodejde s prázdnou.

Nabídka je obrovská. Kromě špeku a klobásek zde ovšem koupíte i nejrůznější vína a sýry (www.zinsenfter.com).

Marmelády v biokvalitě zase seženete v obchůdku Alpe Pragas v městečku Prags(www.alpepragas.com).

Z vrcholové stanice na Helmu se rozbíhá okolo dvaceti kilometrů tratí, mezi nimiž jsou zastoupeny zejména dlouhé, a to jak pohodové, tak sportovnější sjezdovky. Jedna z těch dlouhých, pětikilometrová černá míří do Sextenu/Sesta, příjemné vesničky na jižním úpatí. Trať je černě značená, ale až na cílový padák je spíš pohodová, vyhlídková a na místech, kde se skoro zastavíte, jsou příhodně umístěné milé horské chaty.

Dole si počkáte na skibus, který vás během 5 minut převeze pod protější Rotwand. Vyjedete kabinkou a vlekem do nejvyššího bodu a pustíte se směrem k sedlu Kreuzbergpass – voňavým lesem a po 3 km dlouhé cestě. Před nejploššími pasážemi včas varují výstražné značky, abyste nabrali co možná nejvyšší rychlost.

4. až 12. ledna 2014: Balónový festival

Spojte lyžování s letem nad Dolomity v balónu. Ve vesničce Toblach/Dobbiaco se
koná Balónový festival. Na večeři se tu stavte v restauraci Tilia, která patří michelinskému

kuchaři Chrisi Oberhammerovi.

www.balloonfestival.it

Poslední kousek trati vám pomůže překonat pojízdný koberec. Na Kreuzpbergpassu se pod působivými skalisky Sextenských Dolomit točí dvojice vleků s poměrně přehlednými červenými dálnicemi – místo nich vás však směrovky navedou na další turistický výlet do údolí Val Grande, kde si na terase baru opět počkáte na skibus. Ten vás přepraví do vesničky Padola ke stanici moderní čtyřsedačky.

Zajímavé tipy a soutěž o 2500 eur

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na webových stránkách:
www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

Vyzkoušejte také náš nový www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví, jak rád jezdí do Jižního Tyrolska.

S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (fakturu proplatí do výše 2500 eur).

Více informací www.suedtirol.info/prazdniny
prázdniny@suedtirol.info

www.hochpustertal.com

Tu obtékají sportovnější i pohodové tratě všech obtížností, které se proplétají lesními průseky a tvoří malou, ale velmi příjemnou síť, ve které si vyberou lyžaři všech úrovní. Nazpět se můžete nechat svézt skibusem až na Rotwand. Spojení je jen několik za den, a tak je důležité lyžovat „na čas“.

Celé safari je spíš výletem, na němž vás nebudou doprovázet davy, než lyžařským eldorádem. Můžete si ale představit, co v budoucnu spojí lanovky a nové sjezdovky – rozestavěné je spojení Helmu a Rotwandu, nové lanovky by podle plánu měly zjednodušit i přejezd mezi sedlem Kreuzbergpass a údolím Val Comelico.

Tipy na ubytování

Hotel Waldheim, Sexten ***S

Rodinná atmosféra, sauna, vířivka, solárium v hotelu, který stojí přímo u lanové dráhy ve středisku Helm/Monte Elmo.

Apparthotel Germania, Toblach ***

Apartmány v hotelu Germania jsou vhodné pro rodiny i s jejich zvířecími mazlíčky.

Hotel Wiesenhof, Sexten ***

Pohostinná atmosféra, otevřený krb a výtečné jihotyrolské jídlo pod masivem Drei Zinnen/Tre Cime – to je hotel Wiesenhof.

Residence Rudlerhof, Sexten ***S

Prostorné apartmány mimo hlavní silnici. Lanová dráha na Helm je 10 minut vzdálená.

Hotel Strobl, Sexten ***

Romantické pokoje s balkonem a výhledem na Sextenské Dolomity. Děti a další domácí mazlíčky vítáni.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!