Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hochpustertal: horská romantika i rozrůstající se sjezdovky

Cestování

  8:00
Na severovýchodě Dolomit v blízkosti rakouských hranic nenápadně vyrůstá nový lyžařský obr. Okolí Sextenu/Sesto přitahovalo hlavně rodinným klidem i kouzlem rozeklaných štítů Sextenských Dolomit, přičemž celková rozloha několika lyžařských areálů jen lehce přesahovala 50 km sjezdovek. Nyní se rýsuje i nová lyžařská houpačka.

Hochpustertal

Z pohledu celkové délky sjezdovek je jihotyrolské údolí Hochpustertal/Alta Pusteria popelkou Dolomit. To se ovšem mění – nedávno přibyla nová červená trať v areálu Rotwand/Croda Rossa, letos se k oblasti připojí další sjezdovky nad obcí Padola a v příštích letech tento vývoj završí propojení areálů Helm/Monte Elmo, Rotwand a výhledově i Padola lanovkami i sjezdovkami.

Největší pozornost sjezdařů přitahují svahy Helmu nad romanticky umístěnou horskou vesničkou Sexten. Dvoutisícový Helm je odtud zpřístupněn panoramaticky prosklenou visutou kabinou, ze severního úpatí hory z Vierschachu/Innichenu pak 6místnou kabinkou. Nevelký a rodinně koncipovaný areál má tři dlouhé, čtyř- až pětikilometrové sjezdy s tisícimetrovým převýšením do údolí, a to včetně širokánské černé tratě. Několik pohodovějších sjezdovek se pak vine ve vrcholových partiích.

Hochpustertalské sjezdovky.

V nedalekém areálu Rotwand, vzdáleném jen 3 km ze Sextenu, najdete zhruba 3 km dlouhou červenou trať se dvěma černými variantami a nověji i 1,5 km carvingově pohodovou červenou, která je předzvěstí budoucího propojení s Helmem.

K oblasti Hochpustertal, letos nově překřtěné na Sextenské Dolomity, se připojuje areál Padola se 4sedačkovou lanovkou a dvěma vleky v údolí Comelico. Regionální skipas tak zahrne už 77 km sjezdovek, přičemž nově připojený areál v údolí Comelico bude dostupný ze sedla Kreuzbergpass/Passo di Monte Croce po spojovací cestě, nazpět pak lyžaře odveze skibus.

V plánech už je ale i propojení všech areálů do jedné houpačky, přičemž lanovky spojující Helm s Rotwandem by měly stát do dvou let. Menší porci tratí a nižší převýšení nabízejí ještě skicentra Haunold a Innichen.

Všestranně výhodným místem pobytu je malebná vesnička Sexten, ležící v klidném postranním údolí s minimálním provozem, střeženém mohutnými hřebeny Rotwandu a Haunoldu. Kabinová lanovka odtud vyšplhá za pár minut na Helm, každou čtvrt hodinu jezdí skibus i do sousední lyžařské oblasti Rotwand.

Hochpustertal

Na trati směřující z Helmu do Sextenu leží také horská chata Helmhanghütte, z jejíž jižně orientované sluneční terasy se naskýtá jeden z nejhezčích výhledů v celé oblasti.

Sextenem probíhají i běžecké stopy napojené na hochpustertalskou síť. Vybíhá odtud také pusté údolí Fischleintal/Val Fiscalina, kterým se lze vydat na sněžnicovou i skialpinistickou túru. Pro nesjezdaře je dobrou adresou údolí Pragsertal/Braies s možnostmi výletů na sněžnicích a samozřejmě skialpových túr. Častým výchozím místem je zdejší horská chata Plätzwiese (2 000 m n. m.).

Hochpustertal je také vyhlášeným běžeckým centrem – upravuje se tu až 200 km stop, z nichž tři čtvrtiny jsou vzájemně propojeny. Po trase zrušené železniční trati lze v bílé stopě doběhnout až do Cortiny d´Ampezzo. Velká část se vine údolími pod 1 500 m n. m., ale některé se nacházejí na náhorních pláních a jsou sněhově spolehlivé i na jaře – ve výšce 2 000 m n. m. se například upravuje šestikilometrový okruh v divoce romantickém údolí Pragsertal.

Hlavní běžecká trasa, sněhově nejjistější a pravidelně udržovaná od Vánoc, vede ze Sextenu údolím Fischleintal, odtud zpět a přes Innichen, Toblach, kolem jezera Toblacher See a přes Niederdorf do údolí Pragsertal.

Praktické informace

Informace o oblasti Hochpustertal najdete na www.hochpustertal.info a výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/balicky.

Jižní Tyrolsko najdete i na Facebookuwww.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v Jižním Tyrolsku a navíc najdete soutěž, kde můžete do konce prosince vyhrát dovolenou pro 2 osoby včetně skipasů.Youtube video právě z Hochpustertalu hledejte na www.youtube.com. Stačí zadat klíčové slovo "Sextner Dolomiten”.

Jedna z nejoblíbenějších skialpinistických tras vede z údolí Fischleintal na dvouapůltisícový vrchol Sextner Stein. Odměnou je už výstup do 2 300 m n. m., kdy se konečně otevře pohled na trojici špicí Tre Cime, které jsou hlavním symbolem celé oblasti a jedním z nejfotogeničtějších skalisek Dolomit.

V pestré zimní nabídce nechybí ani sáňkování – z Rotwandu klesá dráha o délce 5 km, každý čtvrtek osvětlená i od osmi do deseti večer a nahoru se vyvezete lanovkou. Zapomeňte, že sáňkování je zábava pro děti. Na takto dlouhých sáňkařských drahách je dokonce lehce dobrodružnou konkurencí sjezdovek. Tříkilometrovou dráhu má i Haunold.

Sněhová jistota v případě údolí Hochpustertal, ale vlastně celých Dolomit, není jen povinným klišé do prospektů. První lanovky se rozjíždějí začátkem prosince a při alespoň několikadenních mrazech se otevírají sjezdovky až do údolí – jako třeba letos, kdy se od 3. prosince dá sjet z Helmu, Haunoldu i Rotwandu odshora až dolů. zhruba v polovině prosince se dá očekávat plný provoz na všech tratích. Tak jako Dolomity výrazně propagují svých 300 slunečných dnů, stejně pečlivě v posledních dvaceti letech investovaly do výkonných zasněžovacích systémů, které jsou za tu dobu vyladěné jako přesné hodinky.

Radek Holub
Autor je redaktorem magazínu o lyžování SNOW

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...