Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hochpustertal: romantické horské kulisy rodinného lyžování

Cestování

  7:00
Na rodinné lyžování dnes lákají střediska všech velikostí, rušná i klidná, mezinárodně věhlasná i polozapomenutá. Pokud budete hledat rozmanité, spíše menší lyžařské areály v klidném, romanitckém horském prostředí, které ještě nezaplavily masy turistů, budete v Hochpustertalu na správné adrese.

Hochpustertal foto: Südtirol Marketing

Velmi příjemnými ubytovacími středisky, která už nejsou vesnická, ale ani rušně městská, jsou Innichen anebo Sexten.

Praktické informace:

Celkem sjezdovek: 77 km (22 % modré, 61 % červené a 17 % černé)

1denní skipas dospělý: 40 €

6denní skipas dospělý: 207 €

Sezóna: 26. 11. 2011 – 15. 04. 2012

Prvně jmenované nabídne krásné starobylé kamenné domy, náměstí s pěší zónou anebo ochutnávku nejlepšího jihotyrolského špeku, nad městem se pak zdvihá liduprázdný, pestrý, ale přeci jen malý lyžařský areál Haunold, jehož tratě překonávají 500m převýšení.

Sexten je zase výhodněji situován z lyžařského pohledu. Přímo z něj vyráží kyvadlová kabina na Helm, největší zdejší areál s více dvacítkou kilometrů tratí, které se klikatí převážně severním svahem stejnojmenné hory. Lesní průseky se svažují nepříliš krotce, a tak z obtížnostní škály Helm nabízí hlavně červenou. Má ale velmi solidní, více než tisícimetrové převýšení, a tak si užijí i náročnější lyžaři – nejlépe na pětikilometrové červené trati do Vierschachu, jež má i sportovnější černou alternativu.

Hochpustertal

Ze Sextenu dojede za pět minut skibus do menšího areálu Rotwand se dvěma delšími červenými tratěmi a jednou přímou, ultračernou sjezdovkou. Výhodou Rotwandu je velmi střídmá návštěvnost a také atrakce pro děti – na horní stanici páteřní kabinky stojívají obří sněhuláci a nedaleko je i výběh pro soby. Přímo od horní stanice lanovky z údolí, kde sněhuláci stojí, se vine lesem dlouhá sáňkařská dráha.

Praktické informace II

Tipy na ubytování: www.suedtirol.info/balicky

Více informací o střediscích údolí Hochpustertal hledejte na www.hochpustertal.info nebo na www.suedtirol.info.

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na www.suedtirol.info nebo na www.facebook.com/jiznityrolsko.

V doprovodu rodičů děti do 8 let neplatí za skipas a od 18. března mohou mít v partnerských ubytovacích zařízeních dokonce zdarma i ubytování. Děti do 12 let pak platí jen polovinu. A další slevy čekají v tomto období i v půjčovnách a v lyžařských školách. Náročnější rodiny se mohou ubytovat v některém ze zdejších kinder- či wellness hotelů.

Hochpustertal

Vítanou rodinnou atrakcí je i nově vystavěný akvapark v Innichenu, který sestává ze dvou světů – ze zážitkového vodního (bazén, řeka, tobogán, fontána) a saunového, v němž najdete finskou, bylinkovou i biosaunu, vířivku, parní lázeň a odpočívárnu s výhledem na Dolomity.

Milovníci nočního lyžování mohou letos premiérově každý pátek od 19 do 22 hodin kroužit po sjezdovkách Haunoldu nad střediskem Innichen. Ve večerním provozu bude kromě zdejší 4sedačky i horská chata Riese-Haunold-Hütte.

Hochpustertal

Nově je osvětlená i 3 km dlouhá sáňkařská dráha. Kdo si naopak rád přivstane, má každou středu možnost brázdit sjezdovky na Helmu už od půl osmé a při té příležitosti posnídat v horské chatě.

Radek Holub, Autor je redaktor časopisu SNOW,www.snow.cz