Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hrabalovo Kersko láká cyklisty

Cestování

  11:23
Tradiční setkání přátel a příznivců spisovatele a pábitele Bohumila Hrabala, jehož 11. ročník se v Kersku koná již v sobotu, letos poprvé doprovodí také cyklojízda. Ta bude na programu spolu s každoročním turistickým pochodem už dopoledne, odpolední program je pak přichystán u lesního ateliéru Kuba.
Na trase budou místa, která se objevují v Hrabalových knihách, označená textovými tabulkami s vysvětlivkami a úryvky textů. (ilustrační foto)

Na trase budou místa, která se objevují v Hrabalových knihách, označená textovými tabulkami s vysvětlivkami a úryvky textů. (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jako každým rokem bude v 10:00 u Svatojosefského pramene na hlavní kerské silnici, jíž se obecně říká Betónka, odstartován turistický pochod Po místech, která měl Bohumil Hrabal rád.

Bohumil Hrabal.

Na trase budou letos místa, která se objevují v Hrabalových knihách, označená textovými tabulkami s vysvětlivkami a úryvky textů. "Pro účastníky budeme mít připraven také soutěžní kvíz,"  řekl jeden ze zakladatelů setkání Jan Řehounek.

Ve stejnou dobu vyjedou z Nymburka do Kerska cyklisté na první Cyklojízdě Bohumila Hrabala. Její start bude u bývalé hvězdárny na zálabské náplavce.

Všichni účastníci pochodu i cyklojízdy se pak s dalšími stovkami lidí sejdou na zahradě Lesního ateliéru Kuba, kde bude přichystán odpolední program.

"Účast přislíbily inscenátorky Hrabalových postav z filmů a divadla Zdena Hadrbolcová a Iva Hüttnerová. Možná se Kerskem mihne i režisér Jiří Menzel," sdělil Řehounek.

K vidění bude také výstava fotografických portrétů Bohumila Hrabala od fotografky Hany Hamplové a Divadlo hudby Nymburk připravilo dramatizaci Hrabalova textu Schizofrenické evangelium.

Pořadatelé očekávají na základě zkušeností z předchozích ročníků hojnou účast. "Zatímco na prvním ročníku se nás v Kersku sešlo pětačtyřicet a v průběhu odpoledne ještě dorazilo dalších asi pětadvacet lidé, vloni, na jubilejním desátém ročníku se v průběhu dne vystřídaly odhadem až tři tisíce lidí, kteří se celý den dobře bavili," dodal Řehounek.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...