26. května 2014 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

K plzeňským řekám a kamenným křížům povedou cykloprohlídky

Cyklokros - ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklokros - ilustrační. | foto: MAFRA - Michal Sváček

PLZEŇ Šedesátikilometrová trasa po kamenných křížích v oblasti severního Plzeňska a druhá, o polovinu kratší, trasa kolem míst u plzeňských řek jsou letošními novinkami plzeňských cykloprohlídek. Už 11. rokem lákají cyklisty k poznávání Plzeňského kraje. Kromě nových tras mohou zájemci v regionu vyrazit i na už osvědčené cyklovýlety, a to každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci od května do září. Informovala o tom cykloprůvodkyně Radka Žáková, jež trasy připravuje. "Nové okruhy budou mít premiéru v červenci a srpnu, kdy na výlety na kole jezdí nejvíce cyklistů," uvedla.

Za kamennými kříži, jež představí opomíjené drobné kamenné památky i s jejich symbolikou a příběhy, se lidé mohou poprvé vydat 13. července. Trasa zahrnuje oblast severního Plzeňska, součástí šedesátikilometrového výletu je i muzeum kol v Líšťanech. "Náročnost bude střední, na cestě nás čeká třikrát větší stoupání," uvedla Žáková.

O polovinu kratší, zhruba tří až čtyřhodinovou trasu pak nabídne druhá novinka nazvaná Historií plzeňských řek. Poprvé na ni mohou zájemci vyrazit 14. srpna, trasa zahrne Koterovský mlýn, plzeňský Iris, Prameny, Tyršův most. Náročnost je střední, na cestě je jedno větší stoupání. "Podíváme se na místa u plzeňských řek, která před pár desítkami let vypadala jinak. Kde řeky dříve volně proudily či kde se jejich vody využívalo," řekla Žáková.

Podle ní se v poslední době do cykloturistiky promítá nový trend, a sice stále víc cyklistů touží objevovat nová místa a cesty. Díky cykloprohlídkám mohou ročně využít desítku výletů na různá místa v Plzni a okolí. Mimoplzeňské okruhy jsou o něco delší než plzeňské. "Ale cyklista, který je zvyklý ujet 25 až 30 kilometrů, by je měl zvládnout. Díky zastávkám na výklad průvodce si totiž na mnohých místech odpočine. I tyto trasy jsou maximálně vedeny mimo komunikace, proto nejsou vhodné pro silniční kola," dodala cykloprůvodkyně.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…