Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K2, nebo Pravčická brána?

Slovensko

  9:39
ŽENEVA/ÚSTÍ NAD LABEM - Národní park Grand Canyon, Niagarské vodopády nebo jezero Loch Ness, to jsou někteří z více než dvou set uchazečů o zařazení mezi sedm přírodních divů světa. Nadace New7Wonders zveřejnila stovky národních návrhů, které zvítězily v internetovém hlasování za každou zemi. Z nich se prostřednictvím hlasování po internetu vyberou koneční vítězové.

Ostrovy Bora Bora foto: Lidovky.cz

Českou republiku mezi nominovanými zatím neoficiálně zastupuje Pravčická brána. Za Slovensko kandiduje Štrbské pleso.¨

Mezi 261 nominovanými ze 222 zemí jsou některé z nejproslulejších horských vrcholů, jezer a dalších atraktivních míst. Manažerka obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková uvedla, že nominace může znamenat větší reklamu a zvýšení povědomí o existenci Pravčické brány a Českého Švýcarska ve světě. Zároveň se ale obává možného přílivu turistů, protože v oblasti je nedostatek hotelů a parkovišť.

Národní pískovcová památka
České Švýcarsko usiluje i o zapsání oblasti do seznamu přírodního dědictví UNESCO. Národní přírodní památka Pravčická brána je jedním z nejnavštěvovanějších míst této oblasti. Podle geoložky parku Zuzany Vařilové vznikla erozivními procesy z původně masivního pískovcového bloku. Svými rozměry (výška klenby je 16 metrů a vlastní oblouk měří 27 metrů) je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Díky vysoké návštěvnosti zde v roce 1881 vznikl hotel Sokolí hnízdo, který dodnes slouží jako restaurace. Dříve možný vstup na těleso brány byl počátkem 80. let minulého století zakázán kvůli nadměrné erozi.

Švýcarská nezisková nadace od roku 2007 shromáždila prostřednictvím internetu 441 nominací. Poté vybrala z každé země ty kandidáty, kteří získali nejvíce hlasů, a vytvořila tak seznam 222 lokalit. Seznam se rozrostl na 261 účastníků poté, co do něj byla zařazena místa sdílená více zeměmi.

Hlasovat bude miliarda lidí
Organizátoři výběru přírodních skvostů počítají s tím, že internetového hlasování, které nominuje 77 semifinalistů, se zúčastní více než miliarda lidí. Vítězové se přidají k sedmi divům stvořenými člověkem. Ty byly zveřejněny před osmnácti měsíci. Na internetové stránce nadace lze hlasovat až do 7. července. Registrace má zabránit lidem, aby hlasovali dvakrát.

Tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Federikem Mayorem v červenci zredukuje seznam na 21 finalistů. Sedm vítězů pak vybere veřejnost v dalším kole hlasování, které potrvá do roku 2011. To proběhne prostřednictvím internetu, telefonicky i textovými zprávami. Cílem kampaně Nových sedm divů světa je propagovat kulturní rozmanitost prostřednictvím podpory, uchovávání a restaurování pamětihodností a přírodních míst. V jejím čele stojí švýcarský dobrodruh Bernard Weber.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat