Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kam s dětmi v listopadu

Cestování

aktualizováno  17:14
Série #světovéČesko / Karlovarsko je pro děti kraj jako stvořený. Ať už máte doma neúnavné rošťáky, hloubavé malé vědce nebo nadšence do zvířátek, nemůžete sáhnout vedle. Věřte nebo ne, i v dnešní době je možné najít zábavný program pro vás i vaše ratolesti.

Zoopark Amerika | autor : Michal Fox foto: Živý kraj – Destinační agentura pro Karlovarský kraj, z.s.

Chce to jen chytrý nápad a samozřejmě opatrnost. Příroda Karlovarského kraje nabízí spoustu příležitostí, jak si protáhnout nohy, nadýchat se čerstvého vzduchu a zabavit své nevybouřené ratolesti. 

Za zvířátky

Zabořit prsty do hebké srsti je ten nejlepší lék na špatnou náladu. Vděčný zvířecí pohled zase vykouzlí úsměv na rtech i těm největším protivům. 

Obora Svatý Linhart

Utrhnout si šišku těsně pod korunou stromu, zatímco se pod vámi pasou jeleni? To je možné jedině v pohádkové Oboře Svatý Linhart, protkané soustavou visutých mostů, které vás zavedou až do šestimetrové výšky, odkud se život v oboře pozoruje jedna báseň. Pokud by vám to bylo málo, vyzkoušejte stezku ve stromech s pozorovacími domky až 15 metrů nad zemí. Pro dobrodružné povahy místo jako stvořené.

Malý zoopark Amerika

Kousek od Františkových Lázní se rozprostírají rozsáhlé vodní plochy a u nich zoopark Amerika s chovem přátelských mývalů, poníků, lam a vodní zvěře. Park je volně přístupný a vhodný jak pro pohyb, tak pro relaxaci.

Obůrka Hvozd

Rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní. Malá obora Hvozd je ideálním cílem procházek.

Obůrka Hvozd | foto: Živý kraj – Destinační agentura pro Karlovarský kraj, z.s.

Zdejší jeleni a daňci se rádi nechají nakrmit, mají rádi sladké ovoce, ale nepohrdnou ani zeleninou. Případně je můžete jen obdivovat z vyhlídky.

Ekologická farma Kozodoj

Návštěva této malé rodinné farmy je zážitek, na který se nezapomíná. Skrytá v meandrech řeky Rolavy nabízí všem zájemcům vhled do života nejrůznějších druhů zvířat, od koní přes osly a prasátka až po lamy. Podél ekocentra navíc vede kvízová stezka „Za zvířátky do pohádky“ plná tvořivých úkolů.

Za zábavou a poznáním

Vyrazte s dětmi do přírody na jednu z našich naučných stezek pro zvídavé hlavičky a užijte si zábavu pro celou rodinu.

Pohádkový sochařský ráj

Nedaleko hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních se můžete projít sochařským rájem. Na tradiční pohádkové cestě potkáte postavy ze známých pohádek. Najdete tu třeba perníkovou chaloupku i s čarodějnicí, Plaváčka, který před lety záplavu soch odstartoval, a dokonce i Krakonoše, který plní přání. Stačí spočítat sochy v pohádkovém parku, pošeptat je Krakonošovi a pak se s přáním na rtech dotknout jeho berly. 

Mattoniho stezka po stopách skřítků

Vydejte se údolím Ohře po stopách tajuplných ochránců minerálních pramenů, skalních skřítků. 

Skalky skřítků | foto: Živý kraj – Destinační agentura pro Karlovarský kraj, z.s.

Naučná stezka vás provede trasou dávných promenádních cest z dob Heinricha Mattoniho, představí vám historii obce Kyselka a zastávku po zastávce před vámi komiksovou formou rozvine poutavý příběh o obyvatelích nedaleké Skalky skřítků. Kdo ví, třeba po cestě i na nějakého narazíte, stačí se jen pozorně dívat.

Ježíškova cesta

Hluboko v poetické krajině Krušných hor leží městečko Boží Dar a z něj se skrze lesíky a údolí vine pověstná Ježíškova cesta. Vede přes třináct zastávek u domečků Ježíškových pomocníků, kde na děti čekají zajímavé a napínavé úkoly. Na závěr cesty pak každý účastník dostane za odměnu malé dárky. A to i tehdy, když některý z úkolů nevyřeší správně. Ježíšek totiž není žádný nelida. Na Božím Daru se navíc nachází Ježíškova pošta, ze které mohou děti po celý rok posílat svá přáníčka přímo Ježíškovi.

Stezka Sovy Rozárky

Vydejte se vzhůru za pověstí po stezce sovy Rozárky! Pestrý terén údolím řeky Střely, úžasné výhledy do krajiny a dřevěné sochy podél cesty s úkoly pro děti zpestří každý rodinný výlet. Vaším průvodcem bude moudrá sova Rozárka.

Pouštění draků

Každý podzim zdobí nebe papíroví draci. Vyslat k obloze na provázku upevněný barevný papír zpevněný dřevěnými laťkami patří v našich končinách k dlouholetým tradicím a nejinak tomu bude v nadcházejících dnech. Nejlepší na této aktivitě je, že ji můžete dělat kdekoli, kde zafouká Kam s dětmi v listopadu? vítr a kde budete mít dostatek prostoru.          Tak hurá na draka!                                                                                                

Kam s dětmi v listopadu?

                                                                                                                       Více tipů najdete na zivykraj.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism