Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam v horku? Ke Kokotským rybníkům, mají novou stezku

Cestování

  17:01
BUŠOVICE - V Bušovicích na Rokycansku otevřeli pro veřejnost novou naučnou stezku Kokotské rybníky. Stezka vznikla spoluprací obcí Bušovice a Dýšina, na jejichž katastru leží, a města Plzeň, jejímiž lesy stezka z velké části prochází, řekl starosta Bušovic Pavel Čechura, který stavbu naučné stezky inicioval.
Rybník - ilustrační foto

Rybník - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Trasa je dlouhá kolem deseti kilometrů a na ní je jedenáct zastavení s informačními tabulemi a dva altánky. Jednotlivé informační zastavení popisují to, co je nejzajímavější v krajině," popsal Čechura.

Svérázné jméno rybníků pochází ze středověku

Název nebo označení "kokotské" se táhne už od středověku, kdy vedle rybníků byla poměrně veliká vesnice jmenující se Kokot – podle skalního hřebene který nedaleko v lese je. Ten připomínal kohouta a ve staročeštině kokot byl kohout, nebylo to nic hanlivého.

Jižně od západního rybníka se nachází středověké tvrziště, terénní nerovnosti po bývalé vsi a zřejmě i dalším zemanském dvorci.

Zastávka u pramene Čůráček
Zastávky například popisují někdejší vily z první republiky, další
zastavení u pramene Čůráček popisuje lesní prameny, u Čertova kamene se návštěvníci dozvědí o místních geologických podmínkách, na další zastávce zase o zaniklé obci Kokot. Zastávky se věnují fauně a flóře, historii ve středověku založených Kokotských rybníků a řadě dalších zajímavostí v okolí.

Kokotské rybníky

Náklady na vybudování stezky byly zhruba 400.000 korun, z nichž větší část, zhruba 350.000 korun, poskytlo město Plzeň. Právě pro obyvatele Plzně by mohla být naučná stezka ideální místem výletů. Zajímavá a romantická rekreační oblast je dostupná veřejnou dopravou z Plzně. Městské autobusy jezdí do Bušovic i Dýšiny, takže lidé budu moci na naučnou stezku pohodlně z krajského města dojet.

Rybniční soustava původně čtyř Kokotských rybníků, z nichž se zachovaly dva, dostala jméno právě po obci Kokot, což prý ve staročeštině znamenalo kohoutí hřebínek - podle tvaru skalek v okolí.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat