Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam v horku? Ke Kokotským rybníkům, mají novou stezku

Cestování

  17:01
BUŠOVICE - V Bušovicích na Rokycansku otevřeli pro veřejnost novou naučnou stezku Kokotské rybníky. Stezka vznikla spoluprací obcí Bušovice a Dýšina, na jejichž katastru leží, a města Plzeň, jejímiž lesy stezka z velké části prochází, řekl starosta Bušovic Pavel Čechura, který stavbu naučné stezky inicioval.
Rybník - ilustrační foto

Rybník - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Trasa je dlouhá kolem deseti kilometrů a na ní je jedenáct zastavení s informačními tabulemi a dva altánky. Jednotlivé informační zastavení popisují to, co je nejzajímavější v krajině," popsal Čechura.

Svérázné jméno rybníků pochází ze středověku

Název nebo označení "kokotské" se táhne už od středověku, kdy vedle rybníků byla poměrně veliká vesnice jmenující se Kokot – podle skalního hřebene který nedaleko v lese je. Ten připomínal kohouta a ve staročeštině kokot byl kohout, nebylo to nic hanlivého.

Jižně od západního rybníka se nachází středověké tvrziště, terénní nerovnosti po bývalé vsi a zřejmě i dalším zemanském dvorci.

Zastávka u pramene Čůráček
Zastávky například popisují někdejší vily z první republiky, další
zastavení u pramene Čůráček popisuje lesní prameny, u Čertova kamene se návštěvníci dozvědí o místních geologických podmínkách, na další zastávce zase o zaniklé obci Kokot. Zastávky se věnují fauně a flóře, historii ve středověku založených Kokotských rybníků a řadě dalších zajímavostí v okolí.

Kokotské rybníky

Náklady na vybudování stezky byly zhruba 400.000 korun, z nichž větší část, zhruba 350.000 korun, poskytlo město Plzeň. Právě pro obyvatele Plzně by mohla být naučná stezka ideální místem výletů. Zajímavá a romantická rekreační oblast je dostupná veřejnou dopravou z Plzně. Městské autobusy jezdí do Bušovic i Dýšiny, takže lidé budu moci na naučnou stezku pohodlně z krajského města dojet.

Rybniční soustava původně čtyř Kokotských rybníků, z nichž se zachovaly dva, dostala jméno právě po obci Kokot, což prý ve staročeštině znamenalo kohoutí hřebínek - podle tvaru skalek v okolí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat