Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Lahodné 'lignje'

Cestování

  15:38
PRAHA - Shodnout se na tom, co je chorvatské národní jídlo, není jednoduché. Když takovou otázku položíte Chorvatům, většina řekne, že je to pršut. Syrová šunka, která byla usušena na vzduchu a posléze vyuzena, skutečně nechybí v žádné restauraci. Ale místních specialit má Chorvatsko víc.

Oslava darů moře. Na Makarské probíhají během léta takzvané „rybářské noci“, kde mohou turisté ochutnat ryby a mořské plody. foto: Lidové noviny

Na Istrii jsou výjimečnou pochoutkou lanýže. Domovem nejvzácnější odrůdy, bílého lanýže, jsou lesy u městečka Motuvun ve vnitrozemí. Cena jednoho kilogramu může dosáhnout i několika tisíc eur. Delikatesou jsou například kozí sýr s lanýži či omeleta s hrstí orestovaných hub.

V celém Chorvatsku také můžete vybírat z mnoha druhů ryb či mořských plodů. Pobřežní kuchyně je typicky středomořská se spoustou oliv, česneku, ryb a bylinek.
Jídlo většinou začíná těstovinami či rizotem s mořskými živočichy. Za pozornost také stojí salata ot hobotnice. Je to nakrájená vařená chobotnice s cibulí, olejem a octem. Vzdáleně se dá přirovnat k tlačence s cibulí vylepšené o vůni moře.

Chorvatský aperitiv
Loza (též lozovača) je pálenka z vinných hroznů. V poslední době se však častěji objevuje ochucená. Jako čistý destilát je oblíbená zejména u těch, kdo dávají přednost čistým klasickým pálenkám bez jakýchkoliv přísad.

Ořechovice (orahovica) se pije v celém Chorvatsku. Má nízký obsah alkoholu a bývá často uváděna jako likér. Je tmavě hnědá a má hořkosladkou chuť.

Medica se nazývá také „medová rakije“. Ze všech rakijí se nejvíce blíží likéru, obsah alkoholu se pohybuje kolem dvaceti procent.

Travarica je destilát s přísadou různých bylin (trav). Louhováním rostlin získává nápoj svou typickou chuť a žlutavou či nazelenalou barvu.


Pokud si jako hlavní jídlo vyberete rybu, dejte si pozor na konečnou cenu. Ta se udává za jeden kilogram a předem těžko odhadnete konečnou cenu. Opravdovou lahůdkou jsou olihně (lignje). Připravují se na dva způsoby: na kolečka nakrájené a osmažené nebo na grilu.

Před každým jídlem rakija
O téměř každé chorvatské pálence se dočtete, že má léčivé účinky. I kdyby to nebyla pravda, podle mínění většiny Chorvatů je panák místní pálenky nutností pro podporu dobrého trávení. Rakija, jak je v chorvatštině obecně označován místní destilát, se vyskytuje v mnoha formách. Liší se nejen základní surovinou, z níž se destiluje, nebo případnými přísadami, ale i podle místa svého původu. Nejrozšířenější je pravděpodobně travarica. Jak už její název napovídá, je to destilát s rostlinným vylepšením. Jednotlivé druhy travarice se od sebe liší podle toho, jaké byliny jsou jejími přísadami, ale i v závislosti na tom, jak dlouho se nechávají v pálence vyluhovat.

Nejčastěji se k ochucení používá routa a máta. Někdy poznáte i šalvěj, rozmarýnu, levanduli nebo dokonce kopr či růžové okvětní lístky. V travarici můžete identifikovat také nejrůznější kombinace těchto bylin nebo prostě cokoliv, co přijde při výrobě pod ruku.

Má-li být pálenka používána jako lék, přidává se do ní pelyněk. Intenzita příchuti a barvy závisí na tom, jak dlouho se pelyněk nechá vyluhovat. Přitom platí jednoduché pravidlo: čím je výluh silnější, tím je destilát účinnější. Uvedená kombinace má údajně také vynikající účinek jako masážní emulze při bolestech zad.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!