Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ledopády v Ústeckém kraji

Cestování

Série #světovéČesko / Unikátní ledopády na pískovcových skalách jsou oblíbeným cílem zimních výletů do Českého Švýcarska. Vytvářejí se pouze na konci chladných zim se sněhovou pokrývkou – dočkáme se tentokrát?

Brtnické ledopády | autor : Zdeněk Patzelt foto: Ústecký kraj

Ledopády naleznete, pokud se vypravíte z obce Brtníky po zelené turistické značce, která vás dovede k bývalému zámečku Šternberk, dnes přestavěnému k turistickým účelům. Odtud dojdete k nedaleké Soví vyhlídce. Je to nádherné místo, kde se před vámi otevře zasněžená, členitá krajina ponořená do ticha a svých zimních snů. Budete-li vytrvale pokračovat v putování dál, dovede vás cesta k prvním mimořádně krásným ledopádům zvaným Opona. Na této trase ovšem nejsou přitažlivé jen ledopády rostoucí s každým chladným ránem, ale i velké množství zajímavých míst, která vybízejí k zastavení, prohlédnutí a odpočinku. Po cestě totiž minete i Velký pruský tábor (velký skalní převis) a Brtnický hrádek. I ten vám poskytne nezapomenutelnou podívanou. Po chvíli se cesta stáčí a vy můžete pokračovat po zelené značce směrem k Turistickému mostu nebo se údolím Vlčího potoka vrátit do Brtníků. Při návratu můžete vidět ještě další krásné ledopády – Betlém, Varhany a Velký sloup. A když už nebudete vědět co, je tu hora Jedlová, kterou zima obzvláště miluje. Vydejte se ji poznat třeba po staru – obuti jen do sněžnic. Je to zcela mimořádný zážitek. V informačním centru v Domě Českého Švýcarska se dozvíte, kde se dají sněžnice zapůjčit, a můžete si domluvit i průvodce!

Dlouhý důl, České Švýcarsko | autor : Zdeněk Patzelt | foto : Ústecký kraj

Více tipů na výlety najdete na branadocech.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení současná doba v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism