Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vypadají Velikonoce na jihu Moravy? Lidové zvyky a koštování vína

Cestování

  6:00
BRNO - Folklorní zvyky a také košty vína utvářejí svéráz Velikonoc na jihomoravském venkově. Velikonoční víkend, který tentokrát připadá na 26. a 27. března, je totiž mnohde termínem vinařských výstav. Například v Bukovanech a Rohatci na Hodonínsku jde o tradici delší než půl století, která pokračuje i letos.
Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka foto: ČTK

V krajském městě se lidé mohou na svátky naladit při slavnostech na náměstí Svobody, ale také v kostelech za tónů duchovní hudby.

Lidové zvyky tvoří na jihomoravském venkově stále součást života. V mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice, od Zeleného čtvrtka procházejí některými obcemi děti s řehtačkami, jejichž zvuk podle tradice nahrazuje zvony. V pondělí pak obchází venkovská stavení krojovaná chasa s pomlázkou. Obchůzkami krojovaných šohajů prosluly například obce Lanžhot a Tvrdonice v Podluží i některé vesnice v okolí Brna.

Autentické tradice přiblíží zájemcům už 20. března skanzen ve Strážnici na Hodonínsku. Návštěvníci zjistí, jak se vyrábějí řehtačky a klepače, prohlédnou si ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek. Součástí programu je také příprava tradičních pokrmů, třeba velikonoční nádivky a jidášů. Pořad oživí velikonoční obchůzka v podání souboru Malé Zálesí z Luhačovic a vynášení Mařeny, které předvedou děti ze souboru Danájek ze Strážnice.

Duchovní rozměr svátků každoročně zdůrazňuje Velikonoční festival duchovní hudby. Dějištěm koncertů jsou brněnské kostely. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. „Původní liturgická podoba svatého a velikonočního týdne jsou pro nás pořád těmi nejdůležitějšími rámci nejen ve smyslu nějaké normy, kterou se snažíme dodržet, ale především ve smyslu inspirace,“ řekl ČTK dramaturg Vladimír Maňas Velikonocím v Brně předcházejí slavnosti na náměstí Svobody, které letos potrvají od 18. do 27. března. Nabídnou 42 stánků s velikonočním zbožím, řemeslnými výrobky a občerstvením. Na pódiu se představí folklorní soubory. Pro malé i velké bude v provozu velikonoční rukodělná dílna.

Ve Znojmě naplánovali slavnosti od 23. do 27. března. „Během velikonočních svátků ožije nejen Horní náměstí, kde se budou konat velikonoční trhy a hlavní kulturní program, ale i Masarykovo náměstí, sály Znojemské besedy, podzemí nebo nově v rámci doprovodného programu i prostory na jižní přístupové cestě ke znojemskému hradu,“ uvedl ředitel Znojemské besedy František Koudela.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat