Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vypadají Velikonoce na jihu Moravy? Lidové zvyky a koštování vína

Cestování

  6:00
BRNO - Folklorní zvyky a také košty vína utvářejí svéráz Velikonoc na jihomoravském venkově. Velikonoční víkend, který tentokrát připadá na 26. a 27. března, je totiž mnohde termínem vinařských výstav. Například v Bukovanech a Rohatci na Hodonínsku jde o tradici delší než půl století, která pokračuje i letos.
Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka foto: ČTK

V krajském městě se lidé mohou na svátky naladit při slavnostech na náměstí Svobody, ale také v kostelech za tónů duchovní hudby.

Lidové zvyky tvoří na jihomoravském venkově stále součást života. V mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice, od Zeleného čtvrtka procházejí některými obcemi děti s řehtačkami, jejichž zvuk podle tradice nahrazuje zvony. V pondělí pak obchází venkovská stavení krojovaná chasa s pomlázkou. Obchůzkami krojovaných šohajů prosluly například obce Lanžhot a Tvrdonice v Podluží i některé vesnice v okolí Brna.

Na Velikonocích Češi šetří. Většina z nich neutratí víc než tisícovku

Autentické tradice přiblíží zájemcům už 20. března skanzen ve Strážnici na Hodonínsku. Návštěvníci zjistí, jak se vyrábějí řehtačky a klepače, prohlédnou si ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek. Součástí programu je také příprava tradičních pokrmů, třeba velikonoční nádivky a jidášů. Pořad oživí velikonoční obchůzka v podání souboru Malé Zálesí z Luhačovic a vynášení Mařeny, které předvedou děti ze souboru Danájek ze Strážnice.

Duchovní rozměr svátků každoročně zdůrazňuje Velikonoční festival duchovní hudby. Dějištěm koncertů jsou brněnské kostely. Skladby zařazené na program proto odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. „Původní liturgická podoba svatého a velikonočního týdne jsou pro nás pořád těmi nejdůležitějšími rámci nejen ve smyslu nějaké normy, kterou se snažíme dodržet, ale především ve smyslu inspirace,“ řekl ČTK dramaturg Vladimír Maňas Velikonocím v Brně předcházejí slavnosti na náměstí Svobody, které letos potrvají od 18. do 27. března. Nabídnou 42 stánků s velikonočním zbožím, řemeslnými výrobky a občerstvením. Na pódiu se představí folklorní soubory. Pro malé i velké bude v provozu velikonoční rukodělná dílna.

Ve Znojmě naplánovali slavnosti od 23. do 27. března. „Během velikonočních svátků ožije nejen Horní náměstí, kde se budou konat velikonoční trhy a hlavní kulturní program, ale i Masarykovo náměstí, sály Znojemské besedy, podzemí nebo nově v rámci doprovodného programu i prostory na jižní přístupové cestě ke znojemskému hradu,“ uvedl ředitel Znojemské besedy František Koudela.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat