Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lipenská ledová magistrála

Cestování

Série #světovéČesko / Nejdelší upravovaná bruslařská dráha na světě, která je zapsána i v Guinessově knize rekordů, to je ledová magistrála na Lipně.

Lipenská ledová magistrála foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Bruslařům (ale i běžkařům) jsou k dispozici pravidelně upravované tratě a ovály v Horní Plané, Frymburku a Lipně nad Vltavou, které jsou při vhodných podmínkách navzájem propojeny. Dráha je tak zimní alternativou k cyklo-inline stezce lemující břehy jezera.

Dalším úsekem je při optimálních podmínkách trasa od Černé v Pošumaví přes Hůrku, Horní Planou do Hor. S ohledem na kvalitu a tloušťku ledu je pravidelně upravována dráha v šířce osmi metrů. Bruslení a vstup na dráhu je zcela zdarma, a to i díky řadě dobrovolníků, kteří ji pomáhají udržovat uklizenou od sněhu, zametenou a hlavně bezpečnou. Dráha je po okraji přizpůsobena i pro chodce a je tak vhodná i pro maminky s kočárkem.

Bruslařská dráha však není unikátní pouze svou délkou, ale také službami, mezi které patří půjčovny bruslí přímo na ledě nebo občerstvení pro vyčerpané i nevyčerpané bruslaře. U nástupiště je obvykle odhrnuté hřiště vhodné pro hraní hokeje, dovádění dětí či jejich výuku.

Bruslení na zamrzlém Lipenském jezeře je nepochybně velkým zážitkem, a to nejen pro samotnou aktivitu, ale i díky krásné scenérii Lipna a svěžímu podhorskému vzduchu.

Informace o aktuálním stavu ledové magistrály najdete na oficiálních stránkách ledovamagistrala.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism