Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Lisabon, město sedmi pahorků. Co navštívit?

Cestování

  8:00
Metropole pod maurským hradem potěší celoročně vlídným podnebím, množstvím jedinečných památek a samozřejmě mořem. Chcete slyšet fado a ochutnat tresku bacalhau? Setkat se s pohostinnými lidmi? Pak jste tu správně.

Alfama je nejstarší zachovaná část středověkého hlavního města. Strmé úzké uličky a tajemná zákoutí působí jako živoucí muzeum. foto: Bedřich Hloušek /Shutterstock

Po městě lanovkou

Svést se lanovkou je v Lisabonu povinností

Strmé ulice do kopce a z kopce: výškové rozdíly města sedmi pahorků překonávají četné lanovky a také technická památka, výtah Elevador de Santa Justa. Městu vévodí hrad Săo Jorge, výhledu naměsto odsud neodoláte. Na svazích pod ním svérázná čtvrť Alfama jako by sem vnesla kus arabského světa. Kolem románsko-gotické katedrály Sé pak sejděte dolů do města. Baixa, dolní město, je centrem současného Lisabonu, plné bank i kaváren a restaurací.

Nejdelší most v Evropě

Věž Torre de Belém, Lisabon
V ústí řeky Tejo se mísí sladká voda s vodami Atlantiku a připlouvají sem i velké námořní lodě. Věž Torre de Belém, bílá nádhera ve slohu manuelské gotiky, uchvátí i dnes stejně, jako okouzlovala slavné mořeplavce před staletími. Divem techniky jsou dva mosty. Most 25. dubna vypadá jako kalifornský Golden Gate, je dlouhý přes kilometr a visí 70m nad hladinou. Šestiproudý most Vasca da Gamy z roku 1998 je díky svým 17km nejdelší v Evropě.

Tak žijí místní

V létě zkuste chlazené vinho verde, osvěžující lehké víno.
Stařičká tramvaj 28 vozí návštěvníky většinou do turisticky zajímavých lokalit - vystupte kdekoli. Místní gastronomii poznáte v četných hospůdkách a třeba sušená nasolená treska je navzdory názvu ryzí delikatesa. V Café Luso zní večer co večer fado - sugestivní baladický zpěv s doprovodem strunných nástrojů. 3 Slavná a nejstarší kavárna se jmenuje Brasileira - azyl umělců a bohémů existuje už 120 let. V létě zkuste chlazené vinho verde, osvěžující lehké víno.

Na prodloužený víkend do okolí

Hojně navštěvované město Nazaré
Výlet snadno zvládnete díky dobré síti meziměstských autobusů. Nevynechte Óbidos, středověké město sevřené hradbami, s bizarními domky s kachlíkovými fasádami azulejos. Projdou tudy denně tisíce turistů, ale dá se jim vyhnout: celé město lze obejít po hradbách - a připravte se na úžasné výhledy. Krásný cíl je i pobřežní hojně navštěvované Nazaré, horní město s poutním chrámem, a novější dolní město, útulné nevelké letovisko s plážemi a příjemným koupáním.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!