Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maui: ne tak docela havajský ostrov

Cestování

Všeobecné povědomí o Havaji je posledních pár let spíše špatné. Říká se, že ztratila své původní kouzlo, že je jen pro boháče, nebo že už na ostrově není ani metr přírody. Jestli opravdu hledáte panenskou přírodu, ohromné vlny nebo skryté liduprázdné pláže, nenechte si brát iluze a vyražte na Maui.

Pláž ostrova Maui. foto: Reprofoto

Prvně k té ceně. Z Prahy na Havaj je letenka opravdu „mastná“. Ale jde to udělat i jinak, koupit si výhodně letenku do L.A. nebo San Francisca, a odtud pak pokračovat dále na Havaj. Před třemi lety stála letenka z Kalifornie (respektive San Francisca) do Kahului sto dolarů. Šlo o druh Last minutu, kdy čekáte v daném městě, až někdo let zruší. Může se ale stát, že se ve městě zdržíte až několik dní.

Vlny havajského ostrova Maui lákají milovníky surfingu.O historii Havajských ostrovů píší všichni snad všichni průvodci, na Maui je zajímavé, že město Lahaina, dnes zřejmě nejturističtější město ostrova, dřív bývala hlavním městem celé Havaje. Maui je také známé cukrovou třtinou. Dodnes se cukr zpracovává starým dobrým způsobem, a to tak, že se cukrové políčko prostě zapálí. A tak naivní turisté volají na hasiče že hoří, a hasiči stále mile uklidňují, že je to v pořádku.

Pokud patříte ke šťastlivcům, kteří si mohou dopřát nějaký all inclusive například do Makena resortu, všechny potřebné informace budete mít naservírované až až. Ke štěstí vás ale určitě dovede i druhý způsob, jak se poprat s ostrovem Maui, a to i když máte v kapse jen pár babek.

Na ostrově neexistuje veřejná doprava, hotely většinou zprostředkovávajíVýchod slunce na ostrově Maui. charterové mikrobusy, ale do těch se vejdou jen hosté, které mají řidiči na seznamech. Ale nezoufejte. Zůstáváte-li na delší dobu, starší auto stojí kolem 600 dolarů, cestovat můžete také na kole (na každém yard salu ho koupíte za pár peněz), nebo stopem. Když už jsme u stopování, potažmo kriminality, na Maui jste relativně v bezpečí, jediné, co by vás mohlo ohrozit je kapsářství. Ale třeba krádeže aut a podobně, to na ostrově nehrozí. Je jednoduše tak malý, že se věci nedají kam schovat. Mluvím ze zkušenosti, své ukradené auto jsem našla za pár hodin na cizím dvorku, kde mi ho „lupič“ s úsměvem vrátil, že prý se jen potřeboval nějak dostat domů.

Ostrov ideální pro surfing
Jste-li milovníci surfingu nebo windsurfingu, vaše kroky zřejmě zamíří na sever, do malebné vísky Paia, od které je snad nejznámější windsurfová pláž Hookipa co by kamenem dohodil. Hned na hlavní třídě potkáte hostel, kde většinou bydlí mladí surfaři a surfařky z celého světa. O tom, jak je surfing populární i samozřejmý svědčí fakt, že si například v tomto hostelu můžete půjčit jakékoliv surfové prkno zadarmo. Když už budete na severu, nezapomeňte uplatit nějakého „místňáka“, aby vás Surfaři na ostrově Maui.dovedl na pláničku, odkud za správných dní můžete sledovat největší vlny světa, Jaws. Místo je kousek za Hookipou, ale bez pomoci ho nemůžete najít. Také se nezapomeňte vydat na cestu do Hany, ale pozor, Kinedril s sebou, a zkuste spočítat, kolik má silnička serpentin.

Co se týče středu ostrova, vyhledejte Iao Valley. Chtěli jste panenskou přírodu? Jste na místě. Kilometry a kilometry husté džungle, potoky, do kterých lze skákat z okolních skal, a hlavně, hlouběji v džungli, ani noha.

Jih je jasný, Molokini, Lahaina a turistická střediska, v prosinci také můžete sledovat extrémní triatlonový závod X-Terra.

Až budete na Maui, budete mít zřejmě docela na spěch. Asi budete chtít vyzkoušet surfing, windsurfing, potápění (nejlepší místo je korál Molokini na jiho – západě ostrova), výlet lodí na Lanai, ježdění na koni, golf, tenis (kurty zdarma!), neuvěřitelné opičí dráhy po cestě na Haleakalu. Zřejmě vás zláká i sledování velryb nebo letOstrov Maui. helikoptérou kolem ostrova. Zcela určitě budete chtít vidět i ten východ Slunce na již 200 let nečinné Haleakale a pak sjet vulkán na kole, nebo se jen tak válet na bíle, černé, nebo červené pláži. A váš žaludek bude chtít otestovat všechny ty výtečné rybí speciality, nebo si pochutnat na vynikající Kona Coffee, na které se stanete závislí.

A až to všechno podniknete, budete chtít na Maui zůstat. A když vám někdo řekne, že je Havaj komerční maškaráda, budete ostrov bránit, jako byste se na něm narodili. Šťastnou cestu!

Doporučení na průvodce: Lonely Planet, buď celá Hawaii nebo jen ostrov Maui, dle mého názor obsahuje nejvíce informací.

Autoři: