Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město chmele má druhou největší synagogu v Čechách

Cestování

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Královské město Žatec, ležící na řece Ohři, patří mezi historicky nejvýznamnější česká sídla.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Žatec | autor : UPVISION foto: fotobanka CzechTourism

V historickém centru najdeme množství kulturních památek, včetně chrámu Nanebevzetí Panny Marie z počátku 14. století, budovu radnice, která byla roku 1559 přestavěna do renesančního stylu, historické měšťanské domy lemující náměstí či budovu druhé největší židovské synagogy v Čechách, jež dlouho dokládala prosperitu města. Během tzv. Křišťálové noci byla jako mnohé jiné v regionu zapálena. Jelikož se ale místní Němci obávali rozšíření ohně na okolní zástavbu, dostali místní hasiči povolení budovu uhasit. Budova se tak dochovala a shořelo        „jen” její vnitřní vybavení.

Synagoga v Žatci | foto : Ústecký kraj

Synagoga v Žatci | foto : Ústecký kraj

Od té doby však již stavba neslouží svému účelu. Během druhé světové války byla využívána jako vojenská nemocnice a pomocná škola a po roce 1949 sloužila jako sklad CO2 a chátrala. V roce 1997 započaly opravy zdevastované synagogy, která dostala novou fasádu a střešní krytinu. Pro svou vynikající akustiku je příležitostně využívána ke koncertům – ostatně díky ní si ji vybrala do filmu Jentl americká herečka, zpěvačka a režisérka Barbra Streisand. K budově synagogy přiléhá z jižní strany budova bývalé židovské školy, kde byl také byt rabína a kanceláře.

Při návštěvě města nemůžete opomenout jeho světoznámou chmelařskou tradici. Chmelařství a pivovarnictví přineslo Žatci jeho prosperitu již od první písemné zmínky o městě z roku 1004 a umožnila vzniknout památkám v historickém centru. Obdivovat zde můžete specifickou chmelařskou architekturu, za návštěvu stojí také Žatecké chmelařské muzeum a Chrám chmele a piva, který vám zábavnou formou odhalí tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva.

Chrám chmele a piva v Žatci | autor : Jiří Strašek | foto : fotobanka...

Chrám chmele a piva v Žatci | autor : Jiří Strašek | foto : fotobanka CzechTourism

Více informací najdete na branadocech.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení současná doba v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...