Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum v Brtnici vystavuje repliky nábytku designéra Hoffmanna

Cestování

  6:33
BRTNICE - Kromě stálé expozice z díla významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna mohou návštěvníci jeho rodného domu v Brtnici na Jihlavsku zhlédnout i krátkodobou výstavu replik nábytku vyrobeného podle Hoffmannových návrhů. Výstava se veřejnosti otevřela minulý víkend, potrvá do konce května.

Muzeum v Brtnici vystavuje repliky nábytku designéra Hoffmanna. foto: ČTK

ČTK to řekla kurátorka Rodného domu Josefa Hoffmanna Alena Krkošková z Moravské galerie v Brně.

Repliky Hoffmannova nábytku, které dodnes vyrábí některé rakouské firmy, nainstalovali pracovníci Moravské galerie do momentálně prázdných místností poprvé. "Nejsou to originály, ale současné repliky. Hoffmann ovlivnil i současnou průmyslovou produkci, designérské firmy se dodnes vracejí k jeho návrhům," řekla Krkošková.

Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici je také součástí nového projektu turistické trasy Po stopách moderny.

Lidé si v brtnickém muzeu mohou prohlédnout například známý Hoffmannův návrh z roku 1905 pro křeslo s názvem Sitzmaschine, No.: 93012, jehož fotografie bývá často publikována v uměleckých a designérských časopisech.

Konfliktní vztahy mezi Hoffmannem a krajany

Výstavu v červnu vystřídá sezonní expozice Kolegiality a kontroverze věnovaná tvorbě Hoffmanna a jeho spolupracovníků. "Prostřednictvím kreseb, fotografií a textů upozorní výstava na kolegiální, ale i konfliktní vztahy mezi Hoffmannem a jeho krajany," dodala Krkošková.

Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici je také součástí nového projektu turistické trasy Po stopách moderny. Vede z Jihlavy přes Brno do Vídně a propojuje místa spojená s příběhem uměleckých osobností, jimiž jsou například Josef Hoffmann, Gustav Mahler, Dušan Jurkovič či Leoš Janáček. Trasu vytvořily společně Moravská galerie, Centrála cestovního ruchu jižní Moravy a Rakouské muzeum současného umění ve Vídni. Turisty zavede k místům, kde se významné osobnosti narodily a tvořily.

Josef Hoffmann patří mezi nejvýznamnější světové architekty a designéry první poloviny 20. století. Narodil se 15. prosince 1870 v Brtnici v domě na dnešním náměstí Svobody. V domě je dnes Muzeum Josefa Hoffmanna, které je společným pracovištěm Moravské galerie v Brně a MAK - Rakouského muzea užitého a současného umění ve Vídni.

Repliky Hoffmannova nábytku, které dodnes vyrábí některé rakouské firmy, nainstalovali pracovníci Moravské galerie do momentálně prázdných místností poprvé.

Hoffmann svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 založil společně s Gustavem Klimtem a dalšími umělci Sdružení výtvarných umělců Rakouska — Secession. Stěžejním bodem jeho kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte v roce 1903. Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek, vzoroval kolekce textilií.

Do Brtnice se Hoffmann rád vracel. Svůj rodný dům v roce 1907 upravil pro svou rodinu a postupně ho proměnil v místo soustřeďující příklady jeho tvorby. V roce 1945 byl ale dům zkonfiskován a dlouho chátral. O rekonstrukci se v roce 2003 postaralo město Brtnice, kterému nyní budova patří, Moravská galerie spravuje muzeum od roku 2006.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat