Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Na dovolené plaťte kartou

Evropa

Ideální je vycestovat s pojištěnou embosovanou kartou v peněžence a platit s ní u všech obchodníků, kteří to umožňují. Bez hotovosti se ale mimo Evropu neobejdete.
Kreditní karty - ilustrační foto.

Kreditní karty - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

* Je lepší vycestovat k moři s platební kartou, hotovostí, nebo cestovními šeky?

Nejvhodnější je vždy kombinovat několik možností placení, to znamená zásobit se určitým množstvím hotovosti přímo v místní nebo konvertibilní měně a přibalit si i platební kartu. Ta je ideální pro platby větších částek, například tehdy, pokud cestujete na vlastní pěst a hradíte týden v hotelu, ale i v případě, že vás během dovolené potkají nenadálé výdaje. Bez karty se neobejdete zpravidla ani při půjčení auta v zahraničí, některé autopůjčovny vyžadují i určitý disponibilní zůstatek na účtu, ke kterému je karta vydána. Hotovost je zase potřebná v destinacích mimo Evropu, ale i pro drobnější výdaje a případně pro platbu za ubytování v drobných penzionech, menších hotelích a podobně.

* Jaký typ karty je na zahraniční dovolenou nejvhodnější?

Obecně se doporučuje spíše karta embosovaná než běžnější karta elektronická. Embosované karty poznáte podle reliéfního písma na přední straně, a používáte-li je k placení u obchodníků, v některých případech se stává, že transakci potvrzujete pouze podpisem na účtence. Embosované karty jsou výhodné v tom, že je uplatníte i u obchodníka bez on-line terminálu, který kartu projede pouze tzv. žehličkou. K embosované kartě mají její majitelé také často sjednané pojištění, ať již pro případ krádeže karty, které zvyšuje bezpečnost úspor, nebo třeba pojištění cestovní. Některé banky nabízejí typy karet prezentované přímo jako karty určené pro užívání během pobytu v zahraničí. Například Volksbank prodává v sezoně dovolených Holiday kartu, se kterou je výběr v bankomatech bez ohledu na stát a výši vybírané částky za 29 korun. Kartu banka nabízí v akci k účtovým balíčkům nebo za poplatek. Podobný produkt, různé embosované i elektronické karty vhodné pro ty, kteří často cestují, nabízí každá banka. Obyčejné elektronické karty, které jsou často vydávány k základnímu balíčku účtu, nejsou v zahraničí, zvláště mimo Evropu, stoprocentně spolehlivé.

„Elektronické karty nejsou pro cesty do zahraničí příliš vhodné. Pokud necestujete do frekventovanější destinace, můžete být odkázáni pouze na výběry z bankomatů. Kromě toho, některé půjčovny aut nebo hotely akceptují jen karty embosované, považované obecně za karty kreditní. Navíc elektronická karta má i další nedostatky - pokud si smažete magnetický proužek a v zemi nejsou rozšířené čipové terminály, karta je vám k ničemu. S embosovanou kartou si v takovém případě můžete vybrat alespoň hotovost přes imprinter, tedy tzv. žehličku na přepážce banky nebo ve směnárně,“ vysvětluje Martina Lambert, mluvčí BAWAG Bank.

* Je podstatné, jestli platím kartou VISA, nebo MasterCard?

 Obě asociace vydávají poměrně široké portfolio karet, takže konkrétní nabídka závisí spíše na vaší bance. V rámci celé Evropy platí, že byste neměli mít problém ani s jednou z těchto značek. Každá kartovní asociace si stanovuje své vlastní kurzy směny, proto vás může přijít platba v zahraničí kartami různé asociace od jedné banky jinak draho. Tyto rozdíly jsou však u běžných částek jen zcela minimální.

* Co když mi kartu v zahraničí ukradnou?

 Krádež může být problém zejména u embosované karty. Okamžitě volejte na nepřetržitou linku a žádejte zablokování karty.

* Ve kterých destinacích budu mít s placením kartou problém?

 Na platební karty se nelze spoléhat zejména ve státech mimo Evropskou unii, tedy v Egyptě, Tunisku nebo Turecku. Bez hotovosti se zde rozhodně neobejdete u drobných obchodníků, na tržištích ani v běžných restauracích.

* Je pro mě výhodnější vybrat kartou hotovost z bankomatu, nebo s ní zaplatit u obchodníka?

 Vždy se spíše vyplatí s kartou platit všude tam, kde je to možné, než si s ní vybírat hotovost z bankomatu. Kurz pro přepočet transakce je stejný, za výběr z bankomatu se však navíc platí poplatek (viz tabulka), který odpovídá nejčastěji 1 % z částky, a stanovena bývá i jeho minimální hranice. Výjimečně může česká banka nabízet v dané zemi zvýhodněné výběry v partnerské bance. Například Česká spořitelna umožňuje klientům výběr z bankomatů chorvatské Erste Bank Croatia za stejný poplatek jako v Česku, tedy za 6 Kč.

* Kolik mi banka strhne z účtu za transakci provedenou kartou v zahraničí?

 Převod vybrané nebo zaplacené částky je poměrně složitý, konečnou sumu, která vám bude stržena z účtu, ovlivňuje den zúčtování operace a příslušný kurz karetní asociace, stejně jako kurzy zahraniční a domácí banky.
 Příklad postupu výpočtu uvádí Pavla Plachá z České spořitelny: „Pokud klient zaplatí v zahraničí kartou společnosti Visa a transakce je v jiné měně než v eurech, přepočítá se platba na eura podle platného kurzu VISA (kurz dne zpracování transakce společností VISA). U společnosti MasterCard se transakce přepočítává přes dolar na eura. Z účtu klienta České spořitelny se pak odečte částka v Kč přepočtená z eur kurzem České spořitelny deviza prodej v den zpracování Českou spořitelnou.“
 Celý proces je snazší, pokud vlastníte účet vedený v eurech nebo dolarech. Stržená částka potom logicky odpovídá výši účtu.

* Vyplatí se na dovolenou vybavit i cestovními šeky?

 Cestovní šeky se již tolik nepoužívají, v některých zemích se však stále mohou hodit. Přijímají je především velké hotely a za hotovost je možné je směnit v bankách, avšak často za poplatek. Výhody cestovních šeků shrnuje Zuzana Čepelková z Komerční banky: „Cestovní šeky jsou pro jejich držitele výhodné například proto, že u nich neexistují limity čerpání jako u platebních karet. Při ztrátě či krádeži šeků může jejich držitel dostat náhradní šeky bez poplatku. Navíc je u šeků používán lepší směnný kurz oproti hotovosti. Při zprostředkování prodeje za Kč je používán kurz deviza prodej a při proplácení v Kč je používán kurz deviza nákup.“

Autoři: