Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Na jižní Moravu za betonovým opevněním

Cestování

Série #světovéČesko / Výlety na jižní Moravu bývají většinou spojovány s jinými tématy, nicméně tentokrát (alespoň na chvíli) vynecháme příznačné víno, ženy a zpěv a vydáme se prozkoumat tak trošku jiný arzenál tohoto překrásného koutu Česka - za pohraničními pevnostmi.

Bunkr, Šatov foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Fenoménem znojemského regionu a Podyjí je nejen vinařství, ale právě zemská hranice a její ochrana. Dokládá, jak pestrá byla zdejší historie – ta pradávná i ta docela nedávná.

Už ve středověku vyrostla kolem Dyje síť hradů na obranu před chtivými dobyvateli i kvůli husitským válkám. My se ale vydáme za historií nedávnou – do předválečného opevnění Československa a časů železné opony.

Kvůli obavám z hitlerovské rozpínavosti vybudovalo Československo v druhé polovině 30. let 20. století souvislou linii těžkého a lehkého opevnění, od velkých pěchotních srubů po malé bunkry. Příkladem může být Zatáčka ve Chvalovicích nebo Studánka u Vranova nad Dyjí. Říká se jim lidově řopíky, podle zkratky ŘOP neboli Ředitelství opevňovacích prací.

Replika pohraniční signální stěny U-80 a strážní věž | foto : Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Promyšlený obranný systém po Mnichovské dohodě připadl společně s územím Německu, proto se v boji vlastně nikdy pořádně neukázal.           Po 2. světové válce ho zase československá armáda využívala jako ostrahu před imperialistickým Západem…

Protitankové překážky (rozsocháče) | foto : Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Dnes se některé z nich proměnily v muzea vojenské historie a prezentují důmyslnou obranu Československa, jako například Areál československého opevnění s pěchotním srubem MJ-S3. Jmenuje se poeticky Zahrada a najdete ho v Šatově. V sezóně vás provede průvodce a výklad stojí za to. Vojenská památka se může dodnes pochlubit plnou výbavou, včetně autentické vojenské kuchyně a retro konzerv.

Ostatní bunkry jsou pro veřejnost otevřené většinou jen jeden víkend v měsíci a během akcí jako Dny pevnostních muzeí jižní Moravy, většina z nich je v péči nadšenců z klubů vojenské historie.

Vy však můžete navštívit během svého znojemského putování i další vojenské objekty jako pěchotní srub MJ-S 15 „Závora“ u obce Dyjákovice, Muzeum československého opevnění 1938 u obce Slup, Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách, Minimuzeum československého opevnění    1935-1938 Moravského Krumlova, Minimuzeum Vratěnín – bunkr Spolku pohraniční historie či Muzeum lehkého opevnění u obce Dyje u Znojma.

Více tipů najdete na jizni-morava.cz.

Jižní Morava

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!