Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jižní Moravu za betonovým opevněním

Cestování

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Výlety na jižní Moravu bývají většinou spojovány s jinými tématy, nicméně tentokrát (alespoň na chvíli) vynecháme příznačné víno, ženy a zpěv a vydáme se prozkoumat tak trošku jiný arzenál tohoto překrásného koutu Česka - za pohraničními pevnostmi.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bunkr, Šatov foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Fenoménem znojemského regionu a Podyjí je nejen vinařství, ale právě zemská hranice a její ochrana. Dokládá, jak pestrá byla zdejší historie – ta pradávná i ta docela nedávná.

Už ve středověku vyrostla kolem Dyje síť hradů na obranu před chtivými dobyvateli i kvůli husitským válkám. My se ale vydáme za historií nedávnou – do předválečného opevnění Československa a časů železné opony.

Kvůli obavám z hitlerovské rozpínavosti vybudovalo Československo v druhé polovině 30. let 20. století souvislou linii těžkého a lehkého opevnění, od velkých pěchotních srubů po malé bunkry. Příkladem může být Zatáčka ve Chvalovicích nebo Studánka u Vranova nad Dyjí. Říká se jim lidově řopíky, podle zkratky ŘOP neboli Ředitelství opevňovacích prací.

Replika pohraniční signální stěny U-80 a strážní věž | foto : Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Promyšlený obranný systém po Mnichovské dohodě připadl společně s územím Německu, proto se v boji vlastně nikdy pořádně neukázal.           Po 2. světové válce ho zase československá armáda využívala jako ostrahu před imperialistickým Západem…

Protitankové překážky (rozsocháče) | foto : Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Dnes se některé z nich proměnily v muzea vojenské historie a prezentují důmyslnou obranu Československa, jako například Areál československého opevnění s pěchotním srubem MJ-S3. Jmenuje se poeticky Zahrada a najdete ho v Šatově. V sezóně vás provede průvodce a výklad stojí za to. Vojenská památka se může dodnes pochlubit plnou výbavou, včetně autentické vojenské kuchyně a retro konzerv.

Ostatní bunkry jsou pro veřejnost otevřené většinou jen jeden víkend v měsíci a během akcí jako Dny pevnostních muzeí jižní Moravy, většina z nich je v péči nadšenců z klubů vojenské historie.

Vy však můžete navštívit během svého znojemského putování i další vojenské objekty jako pěchotní srub MJ-S 15 „Závora“ u obce Dyjákovice, Muzeum československého opevnění 1938 u obce Slup, Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách, Minimuzeum československého opevnění    1935-1938 Moravského Krumlova, Minimuzeum Vratěnín – bunkr Spolku pohraniční historie či Muzeum lehkého opevnění u obce Dyje u Znojma.

Více tipů najdete na jizni-morava.cz.

Jižní Morava

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....