Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nahé děti v haldách odpadků. I tak vypadá Thajsko, říká Čech

Cestování

  6:05
Petr Krejčí se do Thajska přestěhoval kvůli práci. Nejvíce vzpomíná na počasí, které jinde nezažil. „V Thajsku jsou na rozdíl od nás roční období tři - vedro, ještě větší vedro a opravdu, opravdu velké vedro,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Petr Krejčí foto: Archiv Petra Křejčího

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co Vám nejvice ulpělo v paměti?
První vzpomínkou z Thajska je odpojení klimatizace v letadle po přistání v Bangkoku. V tu chvíli to bylo, jako byste vstoupili do prádelny uprostřed perné směny. Vedro a vlhko. Při pozdějších rozhovorech s místními mi místní řekli, že v Thajsku jsou na rozdíl od nás roční období tři - vedro, ještě větší vedro a opravdu, opravdu velké vedro (výraz, který skutečně použili, je veřejně nepublikovatelný). A k tomu ještě přibude období dešťů, a když do takového vedra zaprší, s láskou vzpomínáte na prádelnu. A cesta z letiště byla zážitkem. Vedle novotu vonícího výstavního letiště Suvarnabhumi (prý to znamená Zlatý dům), se totiž nachází jeden z četných bangokských slumů, kde lidé bydlí v chatrčích ze dřeva a vlnitého plechu, je tam neuvěřitelný nepořádek a téměř nahé malé děti se prohánějí mezi haldami odpadků. Naštěstí jsme po krásné šestiproudové dálnici jen profrčeli okolo.

Petr Krejčí

Do Thajska jsem se dostal pracovně - jako letecký inženýr a  jsem dostal nabídku jít pomáhat při budování nové letecké společnosti se základnou na letišti U-Tapao, 30 minut jízdy autem od turistického letoviska Pattaya. Bydlel jsem ve městě Ban Chang, zhruba 150 km JV od Bangkoku. Seznámil jsem se se sympatickou Thajkou Juti Taweesuk, která si říkala June a s jejím snoubencem Kikem (vlastním jménem Sahapat Thongoon - přezdívky jsou vůbec hojně rozšířené, protože thajská jména jsou hodně složitá a pro cizince těžko vyslovitelná). Časem mě pozvali na jejich svatbu (vlastně dvě, protože June je buddhistka a Kik křesťan, takže obřady byly 2). Měl jsem možnost dostat se i k neveřejné části obřadu, kam není umožněn přístup ani většině rodiny. Fotky (nejen ze svatby), včetně popisků k nim, je možné shlédnout zde: http://flieger.rajce.idnes.cz/

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Tím, že jsem měl delší čas na aklimatizaci a poměrně rychle si našel místní přátele, tak si myslím, že jsem žádné velké faux-pas nezpůsobil. Navíc Thajci jsou k bělochům velmi tolerantní. Ochotně mi odpovídali na mé otázky - pokud jsme se tedy dokázali dorozumět a pochopit navzájem. Jediné, s čím jsem asi trochu problém měl, byl vztah k nadřízeným a autoritám obecně. V Thajsku je slovo nadřízeného zákonem a dokonce i vysoký vojenský důstojník se svému veliteli nejprve ukloní, a až teprve potom zasalutuje (vlastní zážitek - podplukovník Taneth Yimkhlai se před svým generálem ukláněl tak hluboko, že málem narazil čelem do stolu). Neexistuje ani u nás tolik rozšířené "remcání", nebo pochybování o příkazu. Dalším velkým překvapením pro mě byl stupeň byrokracie. My nadáváme, ale proti Thajsku jsou naši úředníci a státní činitelé milí a neskutečně rychlí a výkoní. Například u nás se za důkaz účasti na školení považuje podpis na prezenční listině. V Thajsku musí být přiložená fotografie, ze které jasně vyplývá, že na daném školení opravdu sedíte.  Thajci se často kastují podle barvy kůže, dokonce i mezi sebou (opět mi to vyprávěli místní) - obecně platí, že čím bělejší, tím vyšší společenské postavení zaujímá a světlí Thajci ze severu považují ty tmavé z jihu za podřadnější. Také možná i proto je v Thajsku až neskutečná poptávka po bělících přípravcích a odvětví plastické chirurgie jen kvete.
 
Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka jsem se vrátil a vždycky sem budu jezdit, i kdybych pracoval kdekoli po světě (a že pár vysněných zemí ještě mám). 
 
Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybělo? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tak jako většině mi v Thajsku chyběl český chleba - ten je prostě unikátní (chleba se sádlem a cibulí je prostě dokonalost). A taky olomoucké tvarůžky, moravská slivovice a české pivo. Thajské pivo (vaří se tu Singha, Leo a Chang - Lev, Leopard a Slon) není špatné, ale naše je naše. Vařit české jídlo z thajských surovin je obtížné - i když existují obchody, kde se dají koupit evropské suroviny, ale jsou tak drahé, že mě okamžitě přešla chuť cokoli vařit. A s olomouckými tvarůžky jsem v Thajsku úspěch příliš neměl. Zato jsem ochutnal i jejich místní speciality, jako např. pražené šváby a jiné další "speciality".

Čech v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám, ale až budu, rozhodně s nimi budu česky mluvit. Je dobré umět řeč svých předků, už jen kvůli komunikaci s prarodiči.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?Českou republiku neznají, ale Československo ano - hlavně díky českému strojírenství. Navíc v Thajsku létají české stroje L-39 Albatros. Jeden můj kamarád mi vyprávěl, že se ve škole učil pracovat se soustruhem, kde byl výrobní štítek "Made in Czechoslovakia".
 
Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku jsem moc nesledoval, ani jsem se nesnažil. Ale vím, že Thajci chovají až nábožnou úctu ke králi a královské rodině. I kdyby byli stokrát nespokojení s vládou a v Bangkoku rostli v ulicích barikády, tak proti králi neřekne nikdo ani slovo. Dokonce prý na to mají zákon, že můžete jít i do vězení, když se špatně o králi jen zmíníte.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!