Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Napříč světem díky pohlednicím. Objevte kouzlo Postcrossingu

Cestování

  6:30
PRAHA - Poznávat cizí země a nové lidi i jinak než s batohem na zádech a zároveň využít poštovní schránku, kterou v současné době plní spíše účty a reklamní letáky než dopisy. S takovou ideou pracuje projekt Postcrossing, kterému propadá stále více "pasivních" cestovatelů.

Pohlednice (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Prostřednictvím Postcrossingu mohou lidé cestovat, aniž by vytáhli paty z domova. Stačí k tomu dvě věci - zaregistrovat se na webové stránce programu a vlastnit poštovní schránku, do které následně začnou přicházet pohledy s pozdravy z celého světa.

Jak začít s Postcrossingem?

Nejprve je nutné se zaregistrovat do systému na webové stránce www.postcrossing.com a poslat první pohlednici do zahraničí, za kterou na oplátku dostanete jednu od systémem náhodně vybraného uživatele z jiné země. Každý zaslaný pohled je do systému následně zaregistrován a celý princip se opakuje, Na své soukromé stránce pak mohou všichni uživatelé sledovat cestu pohlednic, uvést informace o sobě nebo popis pohlednic, které by rádi dostávali.

Pohlednice (ilustrační foto).

Posílání pohledů je vítaným zpestřením pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou cestovat, ale podléhají mu i lidé, kteří na cestování nemají čas nebo peníze. "Na postcrossingu miluju ten okamžik, když z poštovní schránky vytáhnu spolu se složenkami i dopis z druhého konce světa," svěřila se serveru Lidovky.cz studentka Kristýna Fialová z Plzně.

Více než 21 milionů pohlednic

Největší radost jí prý udělají obrázky z Japonska nebo Číny a je ráda, když ke vzkazu odesílatel připojí i pár vět ve své mateřštině s překladem. "Na pohledy jsem si zvykla už dále nereagovat, ale s několika lidmi z Japonska si píšu pravidelně, protože se tam v létě chystám jet," říká studentka.

Za necelé dva roky, co se do projektu zaregistrovala, poslala a dostala prý už několik stovek pohlednic. "Většinou posílám obrázky Prahy nebo Plzně, ale záleží na tom, co kdo preferuje. Mnoho lidí chce posílat jen pohlednice se zvířaty nebo květinami. Já jsem nejvíce vděčná za pohledy málo obvyklých míst z dané země," popisuje studentka.

Poštovní schránka (ilustrační foto).

O tom, že postcrossing je stále oblíbenější zábavou, svědčí čísla. Od jeho vzniku v roce 2005 bylo ke vzniku tohoto článku posláno 21 339 078 pohlednic od lidí z  216 zemí světa, které překonaly vzdálenost 109 737 064 510 kilometrů. Zatímco například v listopadu 2007 bylo registrováno 35 940 uživatelů, v současnosti Poscrossing využívá 471 089 lidí, z nichž více než třetinu tvoří ženy. Nejvíce registrovaných osob pochází z Ruska (11,4%), USA (9,9%), Číny (9,4%), Taiwanu (9%) a Německa (7,7%). Registrovaní uživatelé z České republiky představují 2%.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!