Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Nomádi

NOMÁDI: První dojmy z velikonočního Španělska: všichni nosí roušky a v kempu měří teplotu ‚pistolí’

U jezera v Banyoles, katalánské vnitrozemí nás příjemně překvapilo rozmanitostí krajiny. foto: Adamova velká cesta

Krajina plná čerstvé zelené barvy. Krajina, kde kvete řepka, lípy jsou obsypané sytě zeleným listím a odpolední teploty se přehoupnou přes pětadvacet stupňů jako nic. To je Katalánsko během velikonočního týdne roku 2021.
  6:22

„A bude ten kemp vůbec otevřený, když teprve začíná duben?“ Zbytečná obava. Camping El Llac ve městě Banyoles je o Velikonoční neděli téměř plný. Město u jezera obkrouženého promenádou a cyklostezkou, je vyhledávaným turistickým cílem. V kopcích nad jezerem je hustá síť značených cyklotras a pěších stezek. Prodloužené volno si tady užívají hlavně rodiny s dětmi

K Platja de la Pelosa vede zaprášená polní cesta
Krajina v okolí města Banyoles je protkána cyklostezkami

Zároveň je to tábořiště zamaskovaných. V uličkách mezi karavany a bungalovy nezakrytá ústa neexistují. Roušku tady nosí poctivě všichni. Včetně dětí na dětském hřišti, které hlídají orouškovaní dospělí. Nosí je partičky teenagerů na promenádě kolem jezera. Mají je i cyklisté.

Adamova velká cesta

Dva dospělí, malý chlapec a obytná dodávka. Jak se žije na pár metrech čtverečních v domku na kolečkách? Jak vidí země, které projíždějí? Adamovu velkou cestu můžete sledovat na Facebooku ZDE a na Instagramu ZDE

Při příjezdu do kempu vyplníte na recepci údaje, dostanete obligátní plánek se zakroužkovaným místem na stání a pak personál s omluvným tónem v hlase dodá: „A ještě musíme všem, kteří se chtějí ubytovat, změřit teplotu.“ Což se i stane pomocí bezdotykové „pistole“ namířené na čelo.

V Katalánsku při letmém pohledu z okna dodávky vypadá život normálně. Ve městě Roses kousek od francouzských hranic, kde je velká marína, servírují kavárnici bílé šálky. A na židličkách před podniky lidé pijí horké nápoje s kofeinem a čtou si noviny. Bleší trh, na který se sjíždí karavany lehce omšelých dodávek, je otevřený a návštěvníci parkují, kde se dá.

Weinsberg CaraBus 630 ME

  • obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato
  • výkon motoru: 160 koní
  • počet míst na jízdu, na spaní: 4/3
  • expediční výbava: solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie
  • více o voze čtěte ZDE

Podél skalnatých břehů přírodního parku Cap de Creus vede značená stezka. Kličkuje nad skalnatými srázy. Voní divokou levandulí, tymiánem a mořem. Po „kozí“ stezce putují lidé s batohy, které prozrazují, že budou někde bivakovat. Rozvážní senioři s chodeckými hůlkami, ale i běžci ve vypasovaných trikotech a ve vestičkách, které mají kapsy vyboulené iontovými nápoji. Na pláži u Pelosy, kam vede jen ukrutně prašná polní cesta vyškrábnutá ve stráni, se potkávají se slunícími se lidmi. A opět vytahují respirátory či roušky. To samé se děje, když se cizí lidé potkají přímo na stezce. Kdo by čekal, že tady na jihu bude maňána ohledně zakrývání úst, tak se plete.

Chlapec a moře. Platja de la Pelosa, Katalánsko

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!