Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nomádi

NOMÁDI: Vnitrozemí řecké Thessálie má daleko k načančaným obrázkům modrobílých domečků z katalogů

Řecko. Náš domov na kolech Weinsberg CaraBus na cestách v Řecku. foto: Adamova velká cesta

Jako Češi nevozí zahraniční turisty na Chomutovsko, tak Řekové nijak zvlášť nepropagují vnitrozemské oblasti Thessálie. My jsme tuto obilnici Řecka projeli cestou do slavných klášterů v Meteoře.
  5:00

Bílých chomáčků u obou krajnic si nejde nevšimnout. Lemují silnici dlouhé desítky kilometrů. „Není to nakonec bavlna?“ říkáme si, když míříme od Soluně zemědělskou krajinou směr Meteora. Kolem hlavní silnice jsou vidět chaoticky vybudované zemědělské přístřešky, které slouží k chovu slepic nebo ovcí a koz. 

Řecko. V Thessálii jsou na silnicích vidět užitkové vozy staré desítky let. Na...
Opuštěná zůstávají i auta: v žádné jiné zemi, kterou jsme letos procestovali,...

Kromě obstarožních náklaďáků, mezi kterými jasně vede značka Mercedes-Benz následovaná severskou konkurencí v podobě vozů Volvo a Scania, a traktorů potkáváme i zvláštní kombajny s vysokou drátěnou nákladní nástavbou. 

Nakonec narazíme i na pole, která ještě nejsou sklizená a na nich se vyskytuje nízká rostlina s bílými chomáčky: bavlník. Podle oficiálních údajů Evropské unie se „bavlna se v současné době pěstuje pouze ve třech zemích EU na ploše přibližně 320 000 hektarů. Hlavním pěstitelem bavlny je Řecko (80 % evropské produkce bavlny). Následuje Španělsko (především region Andalusie) s 20% podílem. Bulharsko pěstuje bavlnu na ploše nepřesahující 1 000 hektarů.“ Brusel produkci dotuje od roku 1981, kdy se k Evropskému společenství přičlenilo Řeka a většina dotačních peněz míří právě do Řecka.

Střediskem regionu jsou města Larisa a Trikala. Prvním z nich se propracováváme po ulici, která nahrazuje chybějící obchvat: je zaprašená, neuspořádaná a počet jízdních pruhů se mění podle toho, jak řečtí řidiči parkují u okolních obchodů. Průměrně máme k dispozici jeden a půl pruhu ze dvou oficiálních. Nejsme na Balkáně poprvé, takže tato volatilní dopravní situace nás nemůže zaskočit, nicméně sázíme na defenzivní jízdní styl. Kupodivu nás nikdo nevytroubil. V Trikale, která funkční obchvat má, Řekové demonstrují, že jsou schopni vytvořit skládku stavebních odpadů prakticky kdekoliv, třeba i na hlavní výpadovce z města mezi dvěma obytnými domy. Možná je to pohodlné, rozhodně to však není pohledné. O všudypřítomném plastovém odpadu raději nemluvit.

Expediční Weinsberg CaraBus 630 ME

- obytná vestavba do dodávky Fiat Ducato

- výkon motoru: 160 koní

- počet míst na jízdu, na spaní: 4/3

- expediční výbava instalovaná ve společnosti Hykro (www.hykro.cz ): solární panel, měnič napětí, zdvojená nástavbová baterie

- více o voze čtěte ZDE:

Řekové jsou „opouštěči“. Co to znamená? Pokud nějaký byznys skončí, nebo se vůbec nerozjede, zůstanou po něm opuštěné zchátralé provozy. Benzinové stanice duchů kolem silnic, ošuntělé výrobní haly na předměstí, před kterými se povaluje bordel a povlávají plasty, rozestavěné železobetonové sklelety domů, které už jsou zašlé časem. V obci Galaxidi jsme dokonce našli rozestavěný skelet domu, který řemeslnici opustili uprostřed betonování druhého patra. Bednění z prken a trámů už je úplně zčernalé a trouchnivé, ale nějakým zázrakem jeho konstrukce stále drží. 

Opuštěná zůstávají i auta: v žádné jiné zemi, kterou jsme letos procestovali, jsme neviděli tolik zchátralých vraků pohozených na dvorcích a jiných rumištích. Srdce milovníka starých dodávek tady krvací při pohledu na vyrabované Mitsubishi L300 nebo zdevastované Volkswageny T2 a T3… Pokud by někdo chtěl vybudovat muzeum japonských pick-upů, najde tady v provozu neuvěřitelné kousky od Toyoty, Datsunu, Nissanu či Mitsubishi. Zkrátka tato část pevninského Řecka má hodně daleko do romantiky modrobílých domečků na prudkých svazích, které plní katalogy cestovek.

Adamova velká cesta

Dva dospělí, malý chlapec a obytná dodávka. Jak se žije na pár metrech čtverečních v domku na kolečkách? Jak vidí země, které projíždějí? Adamovu velkou cestu můžete sledovat na Instagramu  a také Facebooku ZDE

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...