Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budovy pohraničníků na Šumavě se zboří, muzeum z nich nebude

Cestování

  7:03
KVILDA - Šumavský park chce v příštím roce zlikvidovat některé objekty v areálu bývalé roty pohraniční stráže v Kvildě. Z jedné původní stavby má vzniknout vzdělávací centrum a na zbývající ploše obecní zeleň a menší parkoviště. Odhadované náklady na demolici činí zhruba 15 milionů korun, řekl ředitel šumavského parku Jiří Mánek.
Staveniště v Modravě na Šumavě - ilustrační foto.

Staveniště v Modravě na Šumavě - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Stavby v areálu bývalé pohraniční roty zabírají téměř dva hektary a jsou několik let opuštěné a chátrají. V minulosti chtěla celý prostor získat obec Kvilda a vybudovat v něm Muzeum železné opony. Od nákladného záměru ale ustoupila.

V areálu v centru obce jsou tři budovy. "Ta, která fungovala jako obytná, se bourat nebude a vznikne z ní enviromentální centrum," uvedl Mánek.

ČTĚTE TAKÉ:

Objekty bývalých garáží a jídelny chce správa zdemolovat. NP Šumava v projektu počítá i s odstraněním ekologické zátěže.

Na místě vznikne park

Plochu, která likvidací budov vznikne, hodlá park směnit s obcí Kvilda za jiné pozemky. "Nabídneme parku části katastru, v nichž se nesmí příliš zasahovat kvůli ochraně přírody. My je rádi vyměníme za pozemek, který zbude po demolici dvou objektů bývalé pohraniční roty," řekl starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Podle něj však obec nechce na nově vzniklé ploše v centru Kvildy budovat hotely nebo jiné typy rekreačních zařízení. Záměr je prý už předem daný - místo posádky pohraniční roty vznikne park. Obec v minulosti uvažovala o tom, že by po demolici mohl prostor sloužit jako autobusové nádraží. Ale Vostradovský uvedl, že tento projekt přesune obec na jiné místo.

"Plánujeme, že by zázemí pro autobusy a cestující mohlo být na současném centrálním parkovišti," řekl Vostradovský.

Kvilda patří k turisticky nejatraktivnějším místům Šumavy. Jen místní infocentrum navštíví za rok přes 70.000 lidí. Za minulého režimu však Kvilda byla vzhledem tomu, že leží v blízkosti německých hranic, zakázaným územím. V jejím okolí zemřelo 195 běženců, 90 přímo v zátarasech vysokého napětí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!