Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obě Kvildy na Šumavě spojuje cesta pro pěší

Cestování

  9:15
HORSKÁ KVILDA - Mezi dvěma obcemi v Národním parku Šumava (NPŠ) vznikla nová pětikilometrová cesta pro pěší. Stezka vedoucí z Horské Kvildy na Plzeňsku do jihočeské Kvildy výrazně zvýší bezpečnost chodců.
Šumava (ilustrační foto).

Šumava (ilustrační foto). foto: Archiv LN

Cesta, jež spojuje Plzeňský a Jihočeský kraj, pomůže také růstu cestovního ruchu, protože "chodník" vede okolo Jezerní slati, nejnavštěvovanějšího místa oblasti, řekla starostka Horské Kvildy Simona Hnátková.

Až dosud lidé mohli chodit pouze po úzké silnici III. třídy, na níž je vzhledem k množství turistů velmi hustý provoz.

"Lesní cesta vede většinou přes louky," uvedla Hnátková. Úřední povolení a vysekání porostů zajistily obě obce, Správy NPŠ a Chráněné krajinné oblasti Šumava vydaly desetitisíce korun na dřevěné ukazatele, mostek přes Hamerský potok a dřevěné chodníky.

Cyklisté a handicapovaní
V dalších letech se mají Kvilda a Horská Kvilda propojit i stezkou pro cyklisty a handicapované. Cyklostezka, napojená z jedné strany na Modravu a Filipovu Huť a z druhé na Bučinu a Německo, by mohla být hotová už příští rok. Obce zajistí projekt. "Už o tom jednáme s ochránci přírody," uvedla starostka.

Nová cesta, která kopíruje zimní lyžařskou trasu mezi obcemi, bude fungovat v hlavní sezoně od 20. června do 30. září. Provoz je omezen kvůli tomu, aby nerušil tetřívka v oblasti Jezerních slatí v období toku a hnízdění.

V místech nové cesty, která jsou podmáčená, park zpevnil povrch. Investice do úprav se pohybují kolem 50.000 korun. Podle starostů má přesně takto vypadat spolupráce Správy NPŠ a obcí v národním parku.

Horská Kvilda"Naše infocentrum navštěvuje ročně od roku 1999 mezi 65.000 až 75.0000 lidmi, z toho dvě třetiny v létě. Počet lidí, kteří projdou oblastí obou Kvild je hrubým odhadem šesti- až sedminásobně vyšší. Nejsilnější jsou prázdniny, nejvíce lidí přijíždí v srpnu," řekla vedoucí infocentra NPŠ na Kvildě Dana Zývalová.

Cestu budou podle starostů využívat také místní. V Horské Kvildě dnes žije 80 stálých obyvatel a na Kvildě 200. Oficiální otevření stezky se uskutečnilo v pátek v 10:00 hodin na rozhraní Plzeňského a Jihočeského kraje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!