Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Objevte kouzlo želivského kláštera i kouzelnou sázavskou krajinu

Cestování

Série #světovéČesko / Klášter premonstrátů v Želivě, jehož historie sahá do 12. století, je národní kulturní památkou a tradičním vyhledávaným poutním místem.

Lipnice nad Sázavou | autor : archiv Vysočina Tourism foto: fotobanka CzechTourism

Ke klášteru patří i ubytování, pivovar a restaurace, krom toho ještě lesy, polnosti, rybníky a kostel Narození Panny Marie, který po požáru na počátku 18. století přestavěl významný český architekt Jan Blažej Santini.

K lipnickému hradu a lomům

Jen půlhodinku cesty od Želiva je Lipnice nad Sázavou. Její dominantou je monumentální středověký hrad. Přezdívá se mu Kamenný strážce Posázaví. Má vše, co by správný hrad mít měl – sklepení, kapli, studnu i archeologickou expozici. Svého času na něm provázel i autor světoznámého Švejka Jaroslav Hašek. Díky různým pověstem lipnický hrad obestírá spousta záhad, které jsou lákadlem zejména pro děti. Rodiny tak mohou volně projít působivou středověkou architekturu a objevit třeba tajemství zazděné Kateřiny. Také stojí za to vystoupat na ochoz čtyřicetimetrové věže Samson a odtud přehlédnout celý hrad i okolní zvlněnou krajinu.

Klášter Želiv | foto : Vysočina Tourism

V blízkosti hradu najdete úžasné zatopené žulové lomy. Objevili je i filmaři, kteří zde točili pohádku Princezna zakletá v čase, jež měla nedávno svou premiéru. Lomy nabízejí jedinečnou podívanou. Do jejich stěn sochař vytesal třímetrové reliéfy Ústa pravdy, Zlaté oči a Bretschneiderovo ucho. Třímetrový ušní boltec vytesala skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu.

Ucho bylo pojmenováno po jedné z postav románu Osudy dobrého vojáka Švejka od spisovatele Jaroslava Haška, který je s Lipnicí nad Sázavou nerozlučně spjat - působil zde poté, co odešel kvůli znechucení politickou situací z Prahy, a to až do své smrti v pouhých 39 letech v roce 1923.

V létě roku 2006 v dalším lomu vznikla Ústa pravdy, která našla inspiraci v reliéfu Bocca della Verita, v jednom z kostelů v Římě.

Ústa pravdy | foto : Vysočina Tourism

O rok později, jako završení Národního památníku odposlechu, přibyly Zlaté oči (Starý lom), na kterých pracoval Radomír Dvořák sám. Patronem celého Národního památníku odposlechu je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška.

S Jaroslavem Foglarem k Bobří řece

Krajina kolem řeky Sázavy učaruje každému. V minulosti vzala za srdce i Jaroslava Foglara. Vždyť kdo by neznal kouzelnou Sluneční zátoku, která se stala předlohou pro spisovatelovu nejznámější knihu Hoši od Bobří řeky. V letech 1925–1945 v těchto místech tábořil nejstarší český skautský oddíl Pražská dvojka, vedený právě Foglarem. Romantická krajina, jež ve svých útrobách skrývá četná dobrodružství, nenechá lhostejným snad nikoho.

Více tipů najdete na vysocina.eu.

Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...