Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Obliba komunistů v Česku je hra s ohněm, říká Běloruska

Běloruska Inna Jegortchenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruska Inna Jegortchenko. | foto: Foto: archiv Inny Jegortchenko

V České republice žije Inna Jegortchenko už šestnáct let. Z Běloruska, ze kterého pochází ji vyhnala špatná politické situace i nevyhovující životní prostředí po Černobylské havárii. Nadávky Čechů na politickou scénu podle ní nejsou na místě. Sama by volila TOP 09 kvůli důrazu na odpovědnost jedince za jeho jednání. Naopak jí ale šokovalo, že komunisté jsou druhá nejsilnější strana v Česku. "Copak lidé opět chtějí rovnost v chudobě, žádnou svobodu a pevnou ruku nějakého soudruha?" ptá se Inna v dalším dílu seriálu Český šok.

Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Poprvé jsem Prahu navštívila v roce 1997, bylo to v rámci poznávacího zájezdu. Praha mě velmi zaujala svými historickými památkami, byla jsem okouzlena především zdejší architekturou. Úzké uličky v centru Prahy mi připadaly naprosto kouzelné.

Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
O rok později v r.1998 jsme se s rodinou rozhodli, že opustíme naší původní vlast a přestěhujeme se jinam. K rozhodnutí přestěhovat se do jiné země nás vedlo několik důvodů, především špatná politická situace v mé vlasti. Dalším důvodem bylo nevyhovující životní prostředí, jako důsledek havárie v atomové elektrárně v Černobylu. Zvolili jsme Českou republiku, protože nám připadalo, že je nám z historického a kulturního hlediska dost blízká. Velkou roli hrála to, že čeština patří ke slovanským jazykům, předpokládali jsme, že bude snazší se naučit příbuzný jazyk. Také nám připadalo, že mezi Čechy zapadneme snáze, než mezi jiné národy, protože Češi mají podobné hodnoty jako my. Postupem času se pro mě Česká republika stala novou vlastí, sžila jsem se se zdejším prostředím a přijala za své zdejší zvyky a tradice.

Co vám na Češích nejvíc vadí?
Vadí mi lhostejnost Čechů vůči okolí a ostatním lidem ve vypjatých situacích. Pokud nastane nějaké mimořádná situace, většina Čechů jen nečinně přihlíží, namísto toho, aby zasáhli. Mám na mysli především situace, kdy je člověk svědkem loupeže atd. Jako příklad uvedu nedávnou událost v metru, kdy zločinec začal brutálně mlátit mladíka, který mu překazil loupež, a nikdo se dotyčného mladíka nezastal. Dále mi vadí určitá neupřímnost v nepříjemných situacích. Češi podle mě mají problém říct do očí svůj názor, pokud by to mělo vyvolat konflikt nebo napjatou atmosféru

Chodila jste někdy s Čechem? Jací podle vás jsou?
Ne, nechodila.

Kdo je Inna Jegortchenko?

Inna Jegortchenko pracuje jako účetní v mezinárodní neziskové organizaci. Z Běloruska, kde žila většinu svého života odešla v roce 1997 kvůli svobodě, která jí ve vlasti chyběla a kterou považuje za jednu z nejdůležitějších věcí. Je jí 46 let a společně s manželem vychovává dvě děti.

Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?

Zaujalo mě, jak se Češi chovají ke starým lidem a dětem. Češi se už od malička chovají k dětem jako ke samostatným osobnostem, nesnaží se potlačit projevy jejích individuality. Podle mých zkušeností se v mé původní vlasti k dětem přistupuje více autoritativně a nebere se moc ohled na jejích zájmy a osobnost. Podle mě to potlačuje zdravý rozvoj osobnosti dítěte a v důsledku to vede k velké konformitě ve společnosti. Myslím, že většina rodin se snaží postarat o všechny svoje členy, jak nejlépe umí.

Obdivuju, že Češi jsou velmi sportovní národ. Hodně lidí rekreačně sportuje a děti jsou vedeny k pohybu už od malička. Pro mě to bylo velmi inspirativní, teprve v ČR jsem začala lyžovat a bruslit.

Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
Český humor jako celek se mi celkem líbí. Líbí se mi česká ironie nad aktuálními otázkami. Češi vidí komický prvek v mnoha složitých životních situacích a dokážou nad tím žertovat. Je mi blízký pro humor Jana Krause.

Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo? 
Asi to, že přes staletí cizí nadvlády se Čechům povedlo zachovat vlastní jazyk, tradice a kulturu. I přes různé cizí vlivy, které často byly dost významné, se Čechům podařilo zachovat vlastní národní identitu. Doufám, že se jim podaří zachovat svou identitu i teď, kdy sílí tlak EU. Co se týče moderní historie, inspirují mě osobnosti jako TGM a Václav Havel. Podle mě hodně Čechů nedoceňuje zásluhy těchto lidí pro český národ a českou zemi.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
České pivo mi velmi chutná, piju ho pravidelně. Považuju ho za jedno z nejchutnějších piv na světě. Tradiční česká kuchyň je na můj vkus příliš tučná a kalorická. Jelikož se snažím stravovat zdravě, české kuchyni se vyhýbám, ačkoliv mi mnoho českých jídel docela chutná.

Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
V Česku plánuju zůstat natrvalo. Mám zde spoustu přátel a líbí se mi Česká republika jako celek.

Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O politiku se zajímám. Sleduji české a evropské politické dění. Podle mého názoru po pádu režimu dochází k pozvolnému budování demokracie. Ačkoliv tento proces je pomalý, podle mě se ubíhá správným směrem. Domnívám se, že tento proces je zdlouhavý a vybudování tradiční evropské demokracie trvá desetiletí a nemůže vzniknou ze dne na den. Myslím si, že se musí vyměnit celá generace. Nadávky některých Čechů, že celá politická scéna je špatná, nejsou na místě. Rozumím tomu, že medializované kauzy posledních let hodně lidi zklamaly. Osobně to považuju za jistou očistu politické scény, která bude ještě nějakou dobu trvat. Sílí rovnost lidí před zákonem Dříve bylo nepředstavitelné, že by byl obviněn tak významný politik. Teď se situace mění. Dříve pocit beztrestnosti u politiků byl normou. Pevně věřím, že naše děti již budou žít v opravdové demokracii.

Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Česky se učím od první chvíle, kdy jsem do ČR přijela. Ačkoliv mluvím plynule, stále se snažím svou češtinu zdokonalovat. Baví mě, když se dozvím nějaké slovo nebo výraz, například z hovorové češtiny nebo slangu. Česká gramatika je pro cizince dost těžká, naštěstí existují počítačové programy, které umí opravit pravopisné chyby.

Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Chybí mi především širší rodina a staří přátelé, kteří zůstali v mé původní vlasti.

Koho byste volila v nadcházejících volbách?
Volila bych TOP 09. Líbí se mi jejích politický program. Názory TOP 09 jsou mi z celé české politické scény nejbližší. Je mi sympatické, že směřuje lidi k tomu, aby byli odpovědní za svoje jednání a snažili se zlepšit svůj život samostatně a nečekali od státu zajištění veškerých svých potřeb. Vidím, že hodně lidí v ČR nemá motivaci pracovat, protože sociální dávky jsou větší než minimální mzda. Na druhou stranu podnikatelé, kteří se snaží vydělat a nesou zodpovědnost za sebe a své zaměstnance, vyvolávají závist a lidé jim nepřejí.

Co vás na předvolební kampani zaujalo? (nějaká jednotlivost, osobnost apod.) Překvapilo mě, že opět vznikají strany „rychlokvašky“, o kterých nikdo nic neví. Obávám se, že se bude opakovat situace jako během minulých volem se stranou Věci veřejné.

Co říkáte na to, že komunisté jsou druhá nejsilnější strana v Česku?
Pro mě je to opravdový šok. Je to teprve něco málo přes 20 let, co Češi slavili pád komunismu a teď to vypadá, že by chtěli komunisty zpět. Copak lidé opět chtějí rovnost v chudobě, žádnou svobodu a pevnou ruku nějakého soudruha? Lidé snad zapomněli, jaký to dříve bylo. Možná dnešní obliba komunistů je jen jakýsi protest proti současné politické scéně, ale podle mého názoru je to hra s ohněm. Až si to lidé uvědomí, může být pozdě. Lidem, kteří chtějí volit komunisty, bych doporučovala přečíst knihu Souostroví Gulag od A. Solženicyna.

 

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...