Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jezdí k nám cykloturisté-dobrodruzi. Potenciál je větší, říká odborník

Cestování

  7:10
BRNO - „Nemůžeme si namlouvat, že jsme kdoví jak atraktivní pro zahraniční cykloturisty. Často nás ani neznají, máme jim však co nabídnout,“ říká Daniel Mourek, viceprezident Evropské cyklistické federace. Zahraničních cykloturistů v Česku sice přibývá, ale potenciál podle něj zůstává stále hodně nevyužitý.

Na Labské cyklostezce výrazně převažují rezidenti, tedy cyklisté, kteří mají trvalé bydliště ve stejném kraji, kterým prochází cyklostezka. foto: MAFRA - Radek Cihla

Je potřeba nabídnout české cyklostezky jako jeden celek pod jednou značkou i s komplexními službami, aby k nám nejezdili jen dobrodruzi. V tom zatím Česko za Německem či Rakouskem zaostává, řekl Mourek na brněnském veletrhu Sport Life.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě dobrodruhů jezdí část lidí také s cestovními kancelářemi, které se o ně postarají, ale většina lidí chce jezdit „na vlastní triko“.

Cykloturisté znají Labe a Vltavu

Většina zahraničních turistů podle něj slyší na známé pojmy, ať už jsou to řeky či známá města. „Znají Labe, Vltavu. Obvykle si řeky chtějí projet od pramene k moři či opačně. Druhým typem vedle říčních stezek jsou kulturní stezky, k nejstarším patří Praha - Vídeň, což jsou názvy, na které slyší.

A na ně je potřeba nabalovat další stezky, protože cykloturisté se rádi vracejí, chtějí si projíždět úseky, které ještě nejeli. Potřebujeme je dostat do regionů,“ vysvětlil Mourek.

Spolupráce s Německem

Například po Labské cyklostezce u severní hranice s Německem u Bad Schandau se pohybuje ročně 165 tisíc cyklistů, někteří přejedou i do Česka. „Chceme si udělat i dotazníkové šetření, abychom zjistili, kdo jsou cykloturisté a kdo jednodenní výletníci. Letos jsme díky německým kolegům zaznamenali například nárůst zájmu o stezku Praha - Řezno - Mnichov,“ uvedl Mourek.

Infrastruktura už je podle něj i pro západní turisty velmi kvalitní, kratší úseky po silnicích akceptují vyjma rodin s dětmi či seniorů. Stejně tak přibývá kvalitních stravovacích či ubytovacích zařízení, která získají certifikaci Cyklisté vítáni.

Problém s měnou? Na venkově

Problémem zůstává měna. „Je obrovský problém si vyměnit peníze na venkově, kde se většina cyklistů pohybuje. Platit kartou je také snazší ve velkém městě,“ poznamenal Mourek.

Podnikatelů, kteří nabízí kolem cyklostezek služby, přibývá. Citelné je to právě kolem Labe. „Vozíme je i do Německa, aby si osahali, co cykloturisté chtějí. Máme štěstí, že máme cykloturistickou velmoc vedle sebe,“ řekl Mourek. Zájem o cykloturistiku však v Česku mají i Američané, Kanaďané či Australané. „Musíme stále vylepšovat marketing, aby o nás věděli a věděli, co u nás můžou čekat,“ řekl Mourek.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat