Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nádraží ve světě: Odpadky ve Švýcarsku, otřesné záchody ve Francii

Slovensko

  6:17
Otřesný suchý záchod ve Francii, pozdní hlášení a odpadky ve Švýcarsku. Ale i záchodky v milionářském sídle Antibes na Francouzské riviéře a jinde ve světě. Čtenář serveru Lidovky.cz přináší pohled na zahraniční nádraží. A zdá se, že ta česká nejsou ta nejhorší.

Záchod téže firmy na autobusovém nádraží v Tours v září 2012 foto: Aleš Pasker

Zarazily mě záchody ve Francii. Pro ilustraci: fotka skvělého WC z francouzského terminálu Eurolines Paris Gallieni a WC téže firmy na autobusovém nádraží v Tours v září 2012. Zajímavé záchodky jsem našel například i v milionářském sídle Antibes na Francouzské Riviéře. Suchý záchod v dnešní době je opravdu otřesná realita, ale upřímně řečeno i ve vyspělé Francii se problém s veřejnými záchody někdy řeší dost obtížně, nejen v některých vlacích, tam se chodí hlavně do restaurací.

Česká specialita

Pozdní hlášení nástupišť? Skutečnost je mnohdy ještě horší. (o tom, proč se v Česku cestující dovídají své nástupiště na poslední chvíli čtěte zde)  Katastrofální jsou i přestupy s většími zavazadly, natož s kolem, a nechápu, proč se touhle letitou odpornou praxí média nezabývala už daleko dříve.

Skvělé WC z francouzského terminálu Eurolines Paris Gallieni

Při odjezdu ze švýcarské Basileje do Prahy vlakem 459 CNL bylo velice napínavé sledovat informační tabuli. Objevovaly se tam totiž vlaky, které měly odjezd později, zatímco ten náš nikoliv, pak jsme se konečně dočkali i my. Nechápu to, když odjezdová nástupiště jsou údajně určena roky dopředu.

Vajgly na zemi

Na tomhle opravdu velkém nádraží jsme nenašli čekárnu a v hale byla jediná lavička, která navíc sloužila kuřákům - kouří se zde v hale běžně, a vajgly se hážou na zem. To je v Praze nemyslitelné. Mám natočená videa z obou nádraží a ubezpečuji vás, že to pražské je nejen čistší, ale i daleko méně neurotické, což mi ovšem nebude chtít nikdo věřit.

Šlehačkou na dortu byla společná cesta s davem asi 18 letých švýcarských studentů se dvěma učitelkami  - jeli až do Prahy. Nevadil mi jejich hluk, to je u studentů normální. Ale v Čechách zatím není normální házet veškeré odpadky pod sebe a do uličky mezi sedadly, případně ležet na policích pro zavazadla - ležely tam i velké slečny.

ČTĚTE TAKÉ:

Švýcarským i německým průvodčím to nevadilo, jsou evidentně zvyklí, stejně tak na ucpané uličky k WC. Teprve když jsem si to začal kamerou natáčet a odpadky kolem odkopávat, tak se naši vyspělí spolucestující i přes svoji aroganci lehce chytli za nos. Doufám, že na výlet do Prahy s nimi jely i služky. Je ale docela možné, že bych za natáčení takového chování v těchto prostorách mohl být spravedlivě potrestán. Do Švýcar už nikdy nepojedu, a doufám, že vyspělé země nebudeme za tuto cenu dohánět.

Pojede vlak?

Na Slovensku jsem v pokladně RegioJet poprvé v životě zažil kuriózní situaci. Pokladní mi odmítla prodat jízdenku den dopředu s tím, že není jisté, zda vlak vůbec pojede. A ve stanicích RegioJet jsem nenašel jízdní řády ČD pro spojení z nejbližších železničních uzlů - přece nebudou podporovat konkurenci.

Hrůzy českých nádraží

Čekali jste na nádraží, které vypadalo jako z minulého století? Nebo se vám zdálo, že je čímsi výjimečné?

Server Lidovky.cz spouští nový seriál Hrůzy českých nádraží. Pošlete nám fotografie a krátký text na adresu internet@lidovky.cz - do předmětu napište nádraží - a zveřejníme i vaše dojmy a zážitky.

Výsledkem v praxi je, že když chci jet například s kolem vlakem přes celé Polsko až k Baltu, tak si musím jet koupit jízdenku do pokladny 130 km daleko, protože Polsko má několik dopravců, jejichž pokladny prodávají jízdenky jen v daném rozsahu působnosti. A nebo si kupovat jízdenky postupně pro regiony a doufat, že místenka pro kolo se v tom daném rychlíku ještě najde. Shrnu to. Jízda vlakem je čím dál obtížnější a přitom dražší, a stav na silnicích tomu bohužel odpovídá. Podstatou věci ovšem je, že to zdaleka není jen český problém.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!