Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Partneři vyráží na cestu kolem světa. Chtějí proslavit botasky i škodovku

Cestování

  6:00
PRAHA - Navštívit šest desítek zemí a projet pět obydlených světadílů plánují během dvou let na cestě kolem světa Ladislav Bezděk s přítelkyní Kateřinou Dvořákovou. Během svého putování chtějí posílit český patriotismus. Plánují proto svým vozem projet místa, která jsou spojena se slavnými Čechy a svá dobrodružství chtějí prožít i za pomocí českých výrobků jako jsou botasky, nůž "rybička" a škodovka.

Cestovatelé Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková z Krásné Lípy na Děčínsku se v pondělí vydají autem na cestku kolem světa. foto: ČTK

Na cestu vyrazí z Krásné Lípy ve Šluknovském výběžku v pondělí. Nejprve zamíří do Turecka a Egypta, poté projedou Afriku až na její nejjižnější místo. "Chtěli bychom dobýt všechny nejjižnější body všech pevnin, na kterých budeme," řekl Bezděk. Na každém se chtějí vyfotit s vlajkou Krásné Lípy.

Přesnou cestu ještě neznají

Z Afriky přeplují Atlantický oceán do Jižní Ameriky, kde navštíví všechny tamní země. Poté přes Střední Ameriku a Mexiko projedou Spojené státy americké a z Kanady přeplují do Austrálie a posléze Afriky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přesnou trasu si oba cestovatelé zatím nestanovili. Vzhledem k časové vzdálenosti třeba ještě nevědí, zda se ze severní Indie vydají přes Pákistán a Afghánistán. Záležet bude na aktuální bezpečnostní situaci.

Cestovatelé Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková z Krásné Lípy na Děčínsku se...

V plánu mají i další dobrodružné trasy, třeba projet opuštěnou západní Austrálií nebo Barmou, která teprve nedávno otevřela své pozemní hraniční přechody. Kvůli komplikacím ze strany čínských úřadů se vyhnou Číně. Za průjezd by totiž museli podle Bezděka zaplatit 10 000 dolarů a souhlasit s doprovodem.

Škodovkou kolem světa

Celou cestu chtějí zdolat sériově vyrobenou mladoboleslavskou Škodou Octavií. Vůz byl pouze drobně upraven kvůli praktičnosti na úkor pohodlí, cestovatelé z něj třeba nechali odstranit klimatizaci nebo elektrické stahování oken. 

"Chceme ukázat, že takovou cestu zvládne i dnešní škodovka," řekl Bezděk s odkazem na cestovatele Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda, kteří s vozem Tatra 87 na konci čtyřicátých let podnikli cestu do Afriky a Jižní Ameriky.

Autoři: ,

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...