Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podzemí ve Slavonicích: vítejte v pekle pro klaustrofobiky

Cestování

  16:00
Jsou pro vás památky UNESCO v Telči zoufale nudné a neholdujete tlačenicím se stovkami turistů? Jen půl hodiny cesty odtud můžete zažít pořádnou dávku emocí a adrenalinu si naordinovat vrchovatě. Podzemí pod renesančními Slavonicemi ale rozhodně není zážitek pro každého.

Brána do slavonického podzemí. foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Po kolena ve vodě v úzké půlmetrové šachtě vysekané ve skále před stovkami let. Skrčený se potmě pomalu sunete dál, protože světlo na stěne zakrývá další dobrodruh, který se vydal prozkoumat klikaté odvodňovací podzemní šachty – stejně jako vy.

Slavonické podzemí - nic pro klaustrofobiky.

Přichází kritický bod. Už tak úzká chodba se zcvrkne do podoby myší díry a vy se musíte protlačit skrz. "To musím dát," říkáte si v duchu a přemýšlíte, kolik lidí před vámi to zde v panické hrůze vzdalo.

Pokud mají klaustrofobici vlastní peklo, najdete ho právě tady. Průvodce vás ale varoval předem, když jste se ještě rozesmátí oblékali do vysokých gumáků a pláštěnek a porovnávali se s kartonovou siluetou nejužšího bodu trasy.

Pláštěnky a vysoké gumáky - nutná výbava do slavonického podzemí.

Renesanční centrum ve Slavonicích jako by z oka vypadlo světoznámému náměstí Zachariáše z Hradce v Telči vzdálenému necelých třicet kilometrů. Oproti památce UNESCO se tady ale nemusíte proplétat zástupy turistů, malebná obec totiž láká svojí klidnou atmosférou.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Nudit se tu ale rozhodně nebudete. Naopak, pokud se vydáte prozkoumat zdejší podzemní šachty, které celé historické náměstí proplétají, připravte se na pořádnou dávku adrenalinu. Slabší povahy trpící úzkostí ze stísněných prostor, by se této atrakci měli vyhnout obloukem.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Prodej bytu 2+1, 65 m2, Mnichovo Hradiště
Prodej bytu 2+1, 65 m2, Mnichovo Hradiště

Víta Nejedlého, Mnichovo Hradiště, okres Mladá Boleslav
3 990 000 Kč

Právě čtete