Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Přemnožené sinice a parazité. Seznam míst, kde se nekoupat

Cestování

  11:01
Kvalita vody v přírodních koupalištích se zhoršuje. Na řadě míst se v poslední době rozmnožili toxické sinice. Někde se dokonce vyskytují i cerkárie - parazité, kteří způsobují vyrážky a boláky. Přinášíme vám přehled míst, kde se raději nekoupat.
Koupaliště - ilustrační foto.

Koupaliště - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

PARDUBICKÝ KRAJ
Zákaz koupání v Pardubickém kraji hygienici vyhlásili na koupališti v Jablonném nad Orlicí a vstup do vody nedoporučují také u rybníka Rosnička na Svitavsku. V dalších přírodních nádržích je i přes zhoršenou kvalitu vody koupání zatím možné. Na koupacích místech Ústupky, Hoješín a Pod Semtínem kvalita vody sice mírně zhoršená, avšak zdraví zdraví neškodná. Koupání bez problémů je i na přehradní nádrži Pastviny na Orlickoústecku. Na Svitavsku je voda vhodná ke koupání v nádrži Březina.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Osprchování pitnou vodou je doporučeno po koupání v Oborském rybníce v Jinolicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji, kde odborníci zjistili fekální znečištění, u autokempu u vodní nádrže Rozkoš, kde je jakost vody zhoršená kvůli zvýšeným hodnotám chlorofylu a snížené průhlednosti, na Stříbrném rybníce na okraji Hradce Králové a na Dachovech na Jičínsku. Hygienici provedli rozbory vody také na nádržích Pecka, Teplice nad Metují, Rychnov nad Kněžnou a Dvůr Králové nad Labem, na všech je voda vhodná ke koupání. V pořádku je také voda na umělých koupalištích.

Zhoršená kvalita vody je i v nádrži u autokempu Rozkoš na Náchodsku.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Přemnožené sinice se objevily ve čtyřech přírodních koupalištích na jihu Moravy. Citliví lidé mohou mít zdravotní problémy po koupání na Bítově na Znojemsku, v Nových Mlýnech, v Olšovci a v Palavě na Blanensku. Brněnská přehrada na některých místech hlásí mírně zhoršené podmínky, koupání ale zdraví neuškodí, sdělil Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice v Brně. Výborná kvalita vody je například v Banticích, Bohuslavicích nebo v Letovicích.

MORAVSKOSLEZKÝ KRAJ
V Moravskoslezském kraji se toxické sinice přemnožily v nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku. Zdravotní problémy hrozí těhotným ženám, dětem a alergikům. Těmto skupinám se doporučuje zkrátit dobu pobytu ve vodě a po koupání se osprchovat v pitné vodě. Také v nádrži v Budišově nad Budišovkou byla opětovně prokázána přítomnost sinic. Koupání se tu tudíž nedoporučuje.

ZLÍNSKÝ KRAJ
Podle posledních měření hygieniků z konce srpna se nedoporučuje koupání ve vodní nádrži Pahrbek Napajedla. Pozor by si tu měli dát zejména citliví jedinci, tedy děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

LIBERECKÝ KRAJ
Zdraví škodlivé je koupání na třech místech v Libereckém kraji - v Hejnicích a Českém Dubu na Liberecku a v nádrži Horka ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. V Českém Dubu i v Hejnicích mají problém s bakterií, která se vyskytuje ve stolici nebo odpadních vodách. V nádrži Horka je příliš mnoho sinic. Voda vhodná ke koupání není podle měření hygieniků na dalších čtyřech místech - v Chrastavě u Liberce, Jablonném v Podještědí, Novém Boru na Českolipsku a Tanvaldu na Jablonecku.

Za koupáním na Brněnskou přehradu velké množství lidí. Tamní voda má podle hygieniků na některých místech mírně zhoršené podmínky, koupání ale zdraví neuškodí´.

JIHOČESKÝ KRAJ
V Jihočeském kraji se nedoporučuje koupání ve vodní nádrži Orlík - Podolsko. Také tady se vyskytují sinice, které představují zdravotní riziko zvláště pro citlivé jedince, tedy děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem.

VYSOČINA
Na Vysočině platí zákaz koupání v rybnících Kachlička na Havlíčkobrodsku, Medlov na Žďársku a Peklo na Jihlavsku. Hygienici upozorňují rekreanty na to, že jim při koupání v těchto nádržích hrozí akutní poškození zdraví. Zhoršenou jakost vody mají kvůli vyššímu výskytu sinic koupaliště v Kožlí a rybníky Ředkovec, Domanínský a Sykovec.

KARLOVARSKÝ KRAJ
Nevhodnou vodu ke koupání má podle odběrů z minulých týdnů přehrada Skalka nebo Velký Rybník v Karlovarském kraji. Jesenice na Rybářské baště i u kempu Václav má jen lehce znečištěnou vodu.

STŘEDNÍ ČECHY
Nejhorší voda ve středních Čechách je v Novém rybníku na Příbramsku. Hygienici tam zakázali koupání kvůli výskytu cerkárií, které způsobují vyrážky a boláky. Zákaz zde platí až do odvolání, ale vzhledem k tomu, o jaké organismy se jedná, tak to bude jednoznačně až do konce letošní sezony. Podezření na výskyt těchto parazitů mají i v Županovicích ve vodní nádrži Slapy, koupání je tam na vlastní nebezpečí. V ostatních středočeských koupalištích je většinou voda v pořádku.

PLZEŇSKÝ KRAJ
Citliví jedinci by se měli kvůli zvýšenému výskytu sinic vyhnout jezírku Košutka v Plzni, dále jsou pro těhotné ženy, děti a seniory nevhodný rybník Hnačov i Valcha na Klatovsku. Ideální podmínky si udržují
například Velký Bolevecký rybník v Plzni i Hracholuská přehrada na severním Plzeňsku, a to v místech u hráze.

Hygienici doporučují se po koupání osprchovat pitnou vodou.

ÚSTECKÝ KRAJ
Koupaliště v Ústeckém kraji mají vodu čistou, sinice se podle kontrol objevují jen ojediněle v koupališti Varvažov na Ústecku. V Chabařovicích na Ústecku už nevybírají vstupné, měření proto ukončili i hygienici.

OLOMOUCKÝ KRAJ
I v druhé polovině prázdnin lze bez obav vyrazit k přírodním jezerům Poděbrady v Olomouci. Jejich voda je podle posledních vzorků hygieniků v pořádku. Žádnou jinou lokalitu hygienici v Olomouckém kraji nesledují.

Autoři: ,