Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Přemnožené sinice a parazité. Seznam míst, kde se nekoupat

Koupaliště - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koupaliště - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Kvalita vody v přírodních koupalištích se zhoršuje. Na řadě míst se v poslední době rozmnožili toxické sinice. Někde se dokonce vyskytují i cerkárie - parazité, kteří způsobují vyrážky a boláky. Přinášíme vám přehled míst, kde se raději nekoupat.

PARDUBICKÝ KRAJ
Zákaz koupání v Pardubickém kraji hygienici vyhlásili na koupališti v Jablonném nad Orlicí a vstup do vody nedoporučují také u rybníka Rosnička na Svitavsku. V dalších přírodních nádržích je i přes zhoršenou kvalitu vody koupání zatím možné. Na koupacích místech Ústupky, Hoješín a Pod Semtínem kvalita vody sice mírně zhoršená, avšak zdraví zdraví neškodná. Koupání bez problémů je i na přehradní nádrži Pastviny na Orlickoústecku. Na Svitavsku je voda vhodná ke koupání v nádrži Březina.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Osprchování pitnou vodou je doporučeno po koupání v Oborském rybníce v Jinolicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji, kde odborníci zjistili fekální znečištění, u autokempu u vodní nádrže Rozkoš, kde je jakost vody zhoršená kvůli zvýšeným hodnotám chlorofylu a snížené průhlednosti, na Stříbrném rybníce na okraji Hradce Králové a na Dachovech na Jičínsku. Hygienici provedli rozbory vody také na nádržích Pecka, Teplice nad Metují, Rychnov nad Kněžnou a Dvůr Králové nad Labem, na všech je voda vhodná ke koupání. V pořádku je také voda na umělých koupalištích.

Zhoršená kvalita vody je i v nádrži u autokempu Rozkoš na Náchodsku.

Zhoršená kvalita vody je i v nádrži u autokempu Rozkoš na Náchodsku.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Přemnožené sinice se objevily ve čtyřech přírodních koupalištích na jihu Moravy. Citliví lidé mohou mít zdravotní problémy po koupání na Bítově na Znojemsku, v Nových Mlýnech, v Olšovci a v Palavě na Blanensku. Brněnská přehrada na některých místech hlásí mírně zhoršené podmínky, koupání ale zdraví neuškodí, sdělil Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice v Brně. Výborná kvalita vody je například v Banticích, Bohuslavicích nebo v Letovicích.

MORAVSKOSLEZKÝ KRAJ
V Moravskoslezském kraji se toxické sinice přemnožily v nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku. Zdravotní problémy hrozí těhotným ženám, dětem a alergikům. Těmto skupinám se doporučuje zkrátit dobu pobytu ve vodě a po koupání se osprchovat v pitné vodě. Také v nádrži v Budišově nad Budišovkou byla opětovně prokázána přítomnost sinic. Koupání se tu tudíž nedoporučuje.

ZLÍNSKÝ KRAJ
Podle posledních měření hygieniků z konce srpna se nedoporučuje koupání ve vodní nádrži Pahrbek Napajedla. Pozor by si tu měli dát zejména citliví jedinci, tedy děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

LIBERECKÝ KRAJ
Zdraví škodlivé je koupání na třech místech v Libereckém kraji - v Hejnicích a Českém Dubu na Liberecku a v nádrži Horka ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. V Českém Dubu i v Hejnicích mají problém s bakterií, která se vyskytuje ve stolici nebo odpadních vodách. V nádrži Horka je příliš mnoho sinic. Voda vhodná ke koupání není podle měření hygieniků na dalších čtyřech místech - v Chrastavě u Liberce, Jablonném v Podještědí, Novém Boru na Českolipsku a Tanvaldu na Jablonecku.

V současném horkém počasí míří za koupáním na Brněnskou přehradu velké množství lidí. Tamní voda má podle hygieniků díky opatřením, která brání přemnožení sinic, nejlepší kvalitu za poslední desítky let.

Za koupáním na Brněnskou přehradu velké množství lidí. Tamní voda má podle hygieniků na některých místech mírně zhoršené podmínky, koupání ale zdraví neuškodí´.

JIHOČESKÝ KRAJ
V Jihočeském kraji se nedoporučuje koupání ve vodní nádrži Orlík - Podolsko. Také tady se vyskytují sinice, které představují zdravotní riziko zvláště pro citlivé jedince, tedy děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem.

VYSOČINA
Na Vysočině platí zákaz koupání v rybnících Kachlička na Havlíčkobrodsku, Medlov na Žďársku a Peklo na Jihlavsku. Hygienici upozorňují rekreanty na to, že jim při koupání v těchto nádržích hrozí akutní poškození zdraví. Zhoršenou jakost vody mají kvůli vyššímu výskytu sinic koupaliště v Kožlí a rybníky Ředkovec, Domanínský a Sykovec.

KARLOVARSKÝ KRAJ
Nevhodnou vodu ke koupání má podle odběrů z minulých týdnů přehrada Skalka nebo Velký Rybník v Karlovarském kraji. Jesenice na Rybářské baště i u kempu Václav má jen lehce znečištěnou vodu.

STŘEDNÍ ČECHY
Nejhorší voda ve středních Čechách je v Novém rybníku na Příbramsku. Hygienici tam zakázali koupání kvůli výskytu cerkárií, které způsobují vyrážky a boláky. Zákaz zde platí až do odvolání, ale vzhledem k tomu, o jaké organismy se jedná, tak to bude jednoznačně až do konce letošní sezony. Podezření na výskyt těchto parazitů mají i v Županovicích ve vodní nádrži Slapy, koupání je tam na vlastní nebezpečí. V ostatních středočeských koupalištích je většinou voda v pořádku.

PLZEŇSKÝ KRAJ
Citliví jedinci by se měli kvůli zvýšenému výskytu sinic vyhnout jezírku Košutka v Plzni, dále jsou pro těhotné ženy, děti a seniory nevhodný rybník Hnačov i Valcha na Klatovsku. Ideální podmínky si udržují
například Velký Bolevecký rybník v Plzni i Hracholuská přehrada na severním Plzeňsku, a to v místech u hráze.

Hygienici doporučují se po koupání osprchovat pitnou vodou.

Hygienici doporučují se po koupání osprchovat pitnou vodou.


ÚSTECKÝ KRAJ
Koupaliště v Ústeckém kraji mají vodu čistou, sinice se podle kontrol objevují jen ojediněle v koupališti Varvažov na Ústecku. V Chabařovicích na Ústecku už nevybírají vstupné, měření proto ukončili i hygienici.

OLOMOUCKÝ KRAJ
I v druhé polovině prázdnin lze bez obav vyrazit k přírodním jezerům Poděbrady v Olomouci. Jejich voda je podle posledních vzorků hygieniků v pořádku. Žádnou jinou lokalitu hygienici v Olomouckém kraji nesledují.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Zapojte se do testování: Vyzkoušejte Jelínka na praní na vlastní kůži
Zapojte se do testování: Vyzkoušejte Jelínka na praní na vlastní kůži

Jelen je mýdlo s dlouhou historií. Jeho výroba začala roku už roku 1848 v Liberci a od té doby se jen zlepšuje. Vedle klasiky pak najdete i...