11. listopadu 2015 14:12 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Průzkum: Na hory v zimě pojede každý druhý. Nejčastěji lyžují studenti

Sjezdovka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjezdovka (ilustrační foto). | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Za lyžováním do Alp a na jiné zahraniční hory v zimní sezóně vyrazí sedm procent Čechů. Tři procenta stráví dovolenou pouze v cizině, čtyři procenta budou lyžovat jak v Česku, tak v zahraničí. Jen na české hory pojede 19 procent lidí. Na hory se v zimě vůbec nechystá 54 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu NMS Market research pro agenturu CzechTourism.

S přibývajícím věkem klesá počet lidí, kteří vyráží na zimní dovolenou. „Úplně nejvíce cestu na hory plánují ti, kteří většinou nejsou výdělečně činní a to jsou studenti,“ uvedla ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Podle výsledků průzkumu 41 procent Čechů ve věku 18 až 24 let stráví zimní volno na horách. Ve věkové skupině nad 45 let je to jen 19 procent lidí. S rostoucím vzděláním také vzrůstá podíl lidí trávících dovolenou na horách.

Nejoblíbenější české hory pro sjezdování, běžkování i pro snowboard jsou Krkonoše. Celkem je preferuje 43 procent lyžařů. Dále jsou oblíbené Jeseníky (22 procent) a Beskydy (20 procent), ty zejména pro vyznavače snowboardů. Běžkaři také rádi jezdí do Orlických hor a na Šumavu.

ČTK