Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putovat nemusíte jen za památkami. Prohlédněte si známé porcelánky

Cestování

  14:47
TEPLICE - Památky spojené s výrobou porcelánu na Teplicku propojí takzvaná Porcelánová cesta. Turisté si budou moci prohlédnout porcelánky v Dubí a Duchcově nebo výstavu míšeňského porcelánu v teplickém muzeu.
Porcelánka - ilustrační foto.

Porcelánka - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Nápad vybudovat Porcelánovou cestu jako spojnici výroben porcelánu vznikl v německém Selbu, v Česku myšlenku převzali nejprve v Karlových Varech, informovala Jitka Bažantová z Regionálního muzea Teplice.

"Cesta by měla vézt přes Aš, Karlovy Vary, Novou Roli, Klášterec nad Ohří do Duchcova a Dubí," popsal vznikající projekt Vladimír Feix, ředitel Českého porcelánu Dubí.

Porcelánová cesta by měla v Česku posílit tradici výroby porcelánu. "V roce 1830 bylo v Čechách na území Ústeckého a Karlovarského kraje 103 porcelánek, dnes je jich sotva šest," dodal Feix.

První akcí, která má ukázat zájem turistů o výrobu porcelánu, bude v sobotu 20. listopadu Malá porcelánová cesta. V Dubí nabízí Český porcelán exkurze, prohlídky vzorkovny, ateliéru designu a po předchozí dohodě i možnost poobědvat v jídelně porcelánky. "Teplické muzeum návštěvníkům v této souvislosti nabízí prohlídku výstavy míšeňského porcelánu z muzejních sbírek s názvem Pod značkou zkřížených mečů," dodala Bažantová z teplického muzea.

Ve výstavní síni v areálu porcelánky v Dubí si mohou návštěvníci prohlédnout grafiky a sklo Vladimíra Kopeckého, profesora Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

V Dubí bude návštěvníkům otevřený také kostel Panny Marie, který nechal postavit hrabě Carlos Clary-Aldringen podle vzoru benátského pozdně gotického kostela La Madona dell´Orto.

"Teplické muzeum návštěvníkům v této souvislosti nabízí prohlídku výstavy míšeňského porcelánu z muzejních sbírek s názvem Pod značkou zkřížených mečů," dodala Bažantová.

V budoucnu mají podle Feixe vzniknout pro propagaci části Porcelánové cesty na Teplicku jednotné propagační materiály.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat