Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ráj surfařů i milovníků literatury. Malebný Wales

Cestování

  11:36
LONDÝN - Jihozápadní Wales patří k nejmalebnějším částem Británie. Kromě desítek omračujících pláží nabízí nejmenší město v zemi St. David´s a milovníkům literatury "poutní" místa ve stopách básnické legendy Dylana Thomase.

Jihozápadní Wales patří k nejmalebnějším částem Británie. foto: ČTK

Jako ostrovní země má Británie pláží nespočet, i když vzhledem ke klimatu jsou pro kontinentální Evropany hezčí na pohled než na koupání. Platí to i o rozsáhlých písčitých a oblázkových plážích v jihozápadním Walesu a především v hrabství Pembrokeshire, které bývají sevřené v zátokách mezi skalnatými útesy, jsou poměrně daleko od větších vesnic a často se k nim musí dojít kus cesty po úzké stezce. Přitahují surfaře a v létě i britské rekreanty, kteří se pouštějí do příboje, byť často oděni v neoprenu.

Kouzlo pláží v národním parku na pobřeží Pembrokeshire umocňují i tajemně znějící domorodé velšské názvy jako Barafundle Bay, Traeth Llyfn nebo Pwllgwaelod. Jen kousek od jedné z takových pláží je nejmenší město v Británii St David´s (ve velštině Ty-Ddewi) ani ne s 2000 obyvateli, známé troskami kláštera a katedrálou s ostatky velšského národního svatého.

Katedrála v St David´s.

Svatý David (velšsky Dewi Sant) zde založil klášter už kolem roku 550 a ve 12. století tu vyrostla katedrála. Přes šrámy utrpěné za reformace i při nájezdech pirátů stojí dodnes a dokonce jsou zde stále ostatky sv. Davida. +Návštěva katedrály s impozantním dřevěným normanským stropem patří skoro k povinným zastávkám každého turisty ve Walesu.

Kdo má dost historických památek, přírodních krás i studené mořské vody, může jít po stopách jednoho z nejbarvitějších Velšanů, básníka Dylana Thomase. V češtině vyšlo poměrně hodně jeho knížek (povídky Portrét umělce jako štěněte, básnické výbory Kapradinový vrch a Svlékání tmy, i slavná rozhlasová hra Pod mléčným lesem), ale mnoha lidem bude známější tím, že si jeho křestní jméno vybral jako umělecký pseudonym Robert Zimmerman, později Bob Dylan.

DYLAN THOMAS

V Británii a především ve Walesu je ale Dylan Thomas (1914-1953) obdivovaným a uctívaným básníkem. Je považován za jednoho z nejvýraznějších anglicky píšících básníků - nejen svým dílem, ale i rozervaným životem, který skončil v pouhých devětatřiceti letech.

Dylan Thomas (1914-1953) je obdivovaným a uctívaným básníkem

Byl známý jako velký básník, ale i jako velký piják a bohém. Před válkou si vzal tanečnici Caitlin Mcnamarovou, která byla podobného založení, a jejich bouřlivé manželství bylo plné sporů, hádek, žárlivosti a nevěr. Thomas zemřel v New Yorku, kde četl svá díla. Dlouho se mělo za to, že se v podstatě upil, ale kniha Fatal Neglect: Who Killed Dylan Thomas? (Osudové zanedbání: Kdo zabil D.T.?) od Davida N. Thomase tvrdí, že zemřel především na důsledky zápalu plic a jeho lékař ho špatně léčil. Thomas byl v roce 1949 také pár dní v Praze.

Zájem o Thomase oživil před pár lety film Na hraně lásky, který zachycuje básníka (hraje ho Matthew Rhys) mezi dvěma ženami (Sienna Millerová a Keira Knightleyová). Scénář napsala matka Knightleyové Sharman Macdonaldová a podle kritiků zacházela s fakty více než volně.

Nejslavnější velšský básník Dylan Thomas je pohřben v městečku Laugharne na hřbitově místního kostela. Jeho hrob zdobí předměty, které mu tu nechali jeho ctitelé - květiny, kamínky i lahev whisky.

Thomas se narodil ve Swansea, kde ho připomíná několik hospod, rodný dům a nepříliš povedená socha. Ve 40. letech se přestěhoval do nedalekého městečka Laugharne, kde pak až do konce života bydlel s Caitlin a dcerou Aeronwy a syny Llewelynem a Colmem v romantickém domě na břehu moře známém jako Boathouse. Dnes je z domu jakási Thomasova svatyně, kde je několik pokojů uchováno v původním stavu, je tu výstava věnovaná jeho knihám a z reproduktorů recituje Thomas své verše. Kus od domu je na útesu přístřešek původně na nářadí, který si předělal na pracovnu a kde napsal své některé nejslavnější básně.

Křišťálová lupa 2011


Dylan Thomas zemřel v New Yorku, ale je pohřben v Laugharne na hřbitově místního kostela - spolu s Caitlin, která ho přežila o 40 let. Jeho hrob s celkem nenápadným dřevěným křížem a bez náhrobku zdobí předměty, které mu tu nechali jeho ctitelé - květiny, kamínky i láhev whisky.

Nejkrásnější výlety po České republice

Hrad ZvíkovCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE

Autoři: ,