Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S kamerou do velehor i mořských hlubin. Festival dobrodruhů startuje

Strhující filmy, při kterých se tají dech i zkušeným cestovatelům -taková je nabídka filmového festivalu Expediční kamera. Letos se uskuteční na více než stovce míst České republiky. Za symbolické vstupné diváci uvidí snímky z horolezeckých, vodáckých či jinak dobrodružných výprav. Přehlídka startuje v některých městech už tento týden.

Záběr z filmu Sám ve stěně (Alone on the wall)

Filmový festival Expediční kamera je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech.

Letos se návštěvníci mohou těšit například na vodácké expedice v Indii a Turecku, zimní výstupy v Himalájích a Karakoramu, sólovýstupy na skalní stěny či nádherné Barabášovo Mongolsko.

 Expediční kamera
-Největším lákadlem je určitě film Sám ve stěně (Alone On the Wall). Jeho hlavním hrdinou je třiadvacetiletý Alex Honnold, který zdolává ty největší stěny bez jištění. Za každou sebemenší chybu ho může potkat trest nejvyšší - smrt. Ve snímku se pokusí o rekordní sólo výstup na 600 metrů vysokou stěnu na Half Dome. Teprve tam Alex poprvé pozná, co je to strach. Film získal ocenění na všech festivalech, kterých se účastnil.

Další lahůdkou je určitě snímek Poslední lovci, v němž společně s režisérem Stevem Lichtagem navštívíte indonéskou vesnici Lamalera, kde domorodci loví velryby stejně jako jejich předkové před sto lety. "K lovu používají pouze bambusové tyče, na jejichž konec upevní hrot. Plaví se na dřevěných kánojích a často riskují holý život, vorvaň je táhne třeba i stovky metrů. Jednou je prý velryba táhla až na Východní Timor" popisuje Lichtag, který ve vesnici s místními kmeny strávil několik měsíců. "Většina z lovců navíc neumí plavat," dodal s úsměvem.Neméně zajímavý je pak Projekt Kačkar. Ten diváky zavede do východního Turecka do tajemného pohoří Kačkar. Partička kluků se rozhodne sjet místní řeky, které lákají divokými peřejemi. Na některé z nich se ještě nikdo neodvážil. Svižný film vás určitě strhne stejně jako dravá řeka.Výpravy na nejvyšší vrcholy Himalájí a Karakoramu v zimě, kdy se sem odváží jen opravdoví dobrodruzi, pak nabídne snímek Ztracený horizont. Diváci se seznámí se třemi expedicemi a třemi osudy třech lidí. Jejich pojítkem je polárník a horolezec Milan Wlasák.Sedm nejlepších dobrodružných filmů uplynulé sezóny se bude promítat na více než stovce míst po celé České republice. Seznam míst najdete ZDEVítězné filmy z mezinárodních filmových festivalů doplní snímky českých sportovců a dobrodruhů. Dohromady tedy diváci shlédnou devět filmů.

Vstupné na festival je téměř symbolické. Za lístek zaplatíte 30 až 80 korun, záleží na místě promítání. "Každý divák si odnese zajímavé zážitky a někteří i něco navíc – los vybere výherce knih s outdoorovou tématikou, programu Zoner Photo Studio na zpracování fotografií či předplatného časopisu Lidé a hory, " slibují organizátoři.

Které filmy na festivalu uvidíte?

Mongolsko - Ve stínu Čingischána
(Slovensko, Režie: Pavol Barabáš, Producent: K2 studio; Délka 61´; 2010)

Sám ve stěně (Alone On the Wall)
(USA, Režie: Peter Mortimer/Nick Rosen, Producent: Peter Mortimer/Nick Rosen; Délka: 24´; 2009)

Brahmaputra
(ČR, Režie/Producent: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009)

Poslední lovci
(ČR, Režie/Producent: Steve Lichtag; Délka: 51´; 2010)

Ztracený horizont
(ČR, Režie / Producent: Petr Kašpar; Délka: 52´; 2010)

Projekt Kačkar
(ČR, Režie/Producent: Vojta Hejtmánek / Petr Čivrný; Délka 10')

Entre Nós - Mezi námi
(Brazílie, Režie/Producent: Erick Grigorovski; Délka: 15´; 2010)

Jako staří Argonauti
(ČR, Režie: Ladislav Moulis; Délka: 24´; 2009)

Asgard Projekt
(Velká Británie; Režie/Producent: Alastair Lee; Délka: 65´; 2009)

PODÍVEJTE SE na ukázky filmů

V loňském roce se Expediční kamera konala v 53 městech, a protože účast i atmosféra předčily očekávání, rozrostla se akce letos prakticky do všech koutů země.

Více o festivalu Expediční kamera čtěte ZDE

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat