Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Savojské Alpy. Výhledy na ledovce a treky pod Mount Blancem

Cestování

  6:31
Ještě někde na hranicích s Německem jsme tomu stále nechtěli věřit. Jsme s přítelkyní konzervativní a nejradši jezdíme na roadtripy sami. Přesto jsme si řekli, že spolujízdě dáme šanci a tak jsme na cestě z Prahy do Chamonix nabídli volná místa v autě. V pražských Holešovicích k nám tak nastoupil mladý manželský pár, Michal a Helča z Opavy.

Osel pod Aiguille du Midi foto: Josef Holík

Na rozdíl od nás byli oba zkušení mazáci a slova jako couchsurfing, stopování či spolujízda jim rozhodně nebyly cizí a tak jsme hned na úvod kromě domácího uzeného dostali spoustu tipů na náš podzimní výlet do Provence a na Azurové pobřeží. Cesta s Michalem a Helčou byla perfektní a utíkala nám.

Dozvěděli jsme se, že na couchsurfingu je nejlepší, jak vás ubytovatelé rádi rozmazlují lokálními specialitami a dají vám možnost nasát tu pravou místní atmosféru a poradí vám spoustu tipů, které v turistickém průvodci nenajdete. V šest ráno jsme je po nočním přejezdu vysadili poblíž Ženevy, kde začínalo jejich horské dobrodružství a sami jsme pokračovali do našeho cíle – pod Mont Blanc, kde jsme auto v našem kempu zaparkovali okolo osmé ráno.


Pohlednice z cest na větší mapě

Během dvou dnů v tomto krásném podhorském městečku jsme toho zvládli docela dost. Největším zážitkem byla cesta lanovkou s největším převýšením na světě, která stoupá z 1 037 metrů nad mořem téměř na vrchol hory Aiguille du midi v úctyhodných 3 842 metrech. Mimochodem je to hora, kterou, pokud nejste horolezci, jinak nezdoláte a vede odsud jedna ze známějších cest na vrchol Mont Blancu. Nám vystačily překrásné výhledy do údolí s malebnými horskými vesnicemi.

Celá stavba, která se na vrcholu nachází, nenechá člověka na chvíli vypadnout z němého údivu. Fakt tohle někdo dokáže postavit v takové nadmořské výšce? A fakt se to nerozpadne, když je to přes 50 let staré? To byly myšlenky, které se nám honily hlavou i při prudkém klesání na mezistanici plan de aiguille ve výšce 2 310 m. n. m., odkud jsme vyrazili na perfektní trek s výhledy na Bossonský ledovec a na ledovec Mer De Glace, který již za pár let vlivem globálního oteplování nejspíše zmizí.

Fribourg

Doporučuji si vystoupit cestou do Montenvers na vrchol Signal Forbes, z kterého jsou také překrásné výhledy na savojské Alpy. Pokud plánujete pobývat v nadmořských výškách nad 3 500 metrů nad mořem, mějte na mysli, že je již třeba se aklimatizovat, jelikož množství kyslíku ve vzduchu zde již klesá a jako první příznaky se dostaví bolesti hlavy a malátnost. Určitě tak nejdříve vyražte na některý z treků v nadmořských výškách okolo 2 až 3 tisíc metrů. Pod Mont Blancem je možností spousta.

Například jednodenní trek, který začíná po vyjetí lanovkou z Chamonix na La Flégere, vede přes údajně nejkrásnější jezero savojských Alp Lac Blanc s malebným výhledem na Mont Blanc až na Planpraz, kde si můžete vyzkoušet basejump. My jsme potkali bandu nadšenců z naší domoviny a seskok nám nabídli za cenu lanovky nahoru, přičemž standardní cena firem z Chamonix se pohybuje okolo 100 Eur.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Na naší cestě zpět jsme se zastavili v překrásném švýcarském městě Fribourg, (po povinné zastávce u jezera Gruyére, kde můžete zakoupit místní stejnojmenný sýr přímo z výroby), které se kromě své dominanty, katedrály svatého Mikuláše, chlubí stovkami překrásných kašen a fontán. Zde jsme také vyzvedli své parťačky na cestu do Prahy, usměvavé duo Petra a Marta. Jak jinak, také holky z Moravy, asi nějak lidi z tohoto regionu přitahujeme.?

Petra nás celou cestu krmila sušeným mangem, ale také svými zážitky z Švýcarska, kde s Martou strávily týden u spolužačky ze studií. Holky jsme vysadili v Praze, odkud je ještě čekala cesta vlakem na Moravu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat