Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Savojské Alpy. Výhledy na ledovce a treky pod Mount Blancem

Cestování

  6:31
Ještě někde na hranicích s Německem jsme tomu stále nechtěli věřit. Jsme s přítelkyní konzervativní a nejradši jezdíme na roadtripy sami. Přesto jsme si řekli, že spolujízdě dáme šanci a tak jsme na cestě z Prahy do Chamonix nabídli volná místa v autě. V pražských Holešovicích k nám tak nastoupil mladý manželský pár, Michal a Helča z Opavy.

Osel pod Aiguille du Midi foto: Josef Holík

Na rozdíl od nás byli oba zkušení mazáci a slova jako couchsurfing, stopování či spolujízda jim rozhodně nebyly cizí a tak jsme hned na úvod kromě domácího uzeného dostali spoustu tipů na náš podzimní výlet do Provence a na Azurové pobřeží. Cesta s Michalem a Helčou byla perfektní a utíkala nám.

Dozvěděli jsme se, že na couchsurfingu je nejlepší, jak vás ubytovatelé rádi rozmazlují lokálními specialitami a dají vám možnost nasát tu pravou místní atmosféru a poradí vám spoustu tipů, které v turistickém průvodci nenajdete. V šest ráno jsme je po nočním přejezdu vysadili poblíž Ženevy, kde začínalo jejich horské dobrodružství a sami jsme pokračovali do našeho cíle – pod Mont Blanc, kde jsme auto v našem kempu zaparkovali okolo osmé ráno.


Pohlednice z cest na větší mapě

Během dvou dnů v tomto krásném podhorském městečku jsme toho zvládli docela dost. Největším zážitkem byla cesta lanovkou s největším převýšením na světě, která stoupá z 1 037 metrů nad mořem téměř na vrchol hory Aiguille du midi v úctyhodných 3 842 metrech. Mimochodem je to hora, kterou, pokud nejste horolezci, jinak nezdoláte a vede odsud jedna ze známějších cest na vrchol Mont Blancu. Nám vystačily překrásné výhledy do údolí s malebnými horskými vesnicemi.

Celá stavba, která se na vrcholu nachází, nenechá člověka na chvíli vypadnout z němého údivu. Fakt tohle někdo dokáže postavit v takové nadmořské výšce? A fakt se to nerozpadne, když je to přes 50 let staré? To byly myšlenky, které se nám honily hlavou i při prudkém klesání na mezistanici plan de aiguille ve výšce 2 310 m. n. m., odkud jsme vyrazili na perfektní trek s výhledy na Bossonský ledovec a na ledovec Mer De Glace, který již za pár let vlivem globálního oteplování nejspíše zmizí.

Fribourg

Doporučuji si vystoupit cestou do Montenvers na vrchol Signal Forbes, z kterého jsou také překrásné výhledy na savojské Alpy. Pokud plánujete pobývat v nadmořských výškách nad 3 500 metrů nad mořem, mějte na mysli, že je již třeba se aklimatizovat, jelikož množství kyslíku ve vzduchu zde již klesá a jako první příznaky se dostaví bolesti hlavy a malátnost. Určitě tak nejdříve vyražte na některý z treků v nadmořských výškách okolo 2 až 3 tisíc metrů. Pod Mont Blancem je možností spousta.

Například jednodenní trek, který začíná po vyjetí lanovkou z Chamonix na La Flégere, vede přes údajně nejkrásnější jezero savojských Alp Lac Blanc s malebným výhledem na Mont Blanc až na Planpraz, kde si můžete vyzkoušet basejump. My jsme potkali bandu nadšenců z naší domoviny a seskok nám nabídli za cenu lanovky nahoru, přičemž standardní cena firem z Chamonix se pohybuje okolo 100 Eur.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Na naší cestě zpět jsme se zastavili v překrásném švýcarském městě Fribourg, (po povinné zastávce u jezera Gruyére, kde můžete zakoupit místní stejnojmenný sýr přímo z výroby), které se kromě své dominanty, katedrály svatého Mikuláše, chlubí stovkami překrásných kašen a fontán. Zde jsme také vyzvedli své parťačky na cestu do Prahy, usměvavé duo Petra a Marta. Jak jinak, také holky z Moravy, asi nějak lidi z tohoto regionu přitahujeme.?

Petra nás celou cestu krmila sušeným mangem, ale také svými zážitky z Švýcarska, kde s Martou strávily týden u spolužačky ze studií. Holky jsme vysadili v Praze, odkud je ještě čekala cesta vlakem na Moravu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat