14. dubna 2011 15:30 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Sezóna nekončí: běžkuje se v Jeseníkách, lyžuje ve Špindlu

Lyžaři, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři, ilustrační foto | foto: ČTK

Do nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků se mohou znovu vrátit běžkaři. Na horách během uplynulých dvou dnů napadlo podle pracovníků tamní horské služby až 40 centimetrů sněhu, místy leží až metrové závěje. Pokud dáváte přednost přednost sjezdovému lyžování, zamiřte do Špindlerova Mlýna či Harrachova, vleky jsou zde v provozu.

Zima se do hor vrátila ve středu ráno, na vrcholcích stále sněží. Zimní sezona byla přitom v Jeseníkách definitivně ukončena na začátku minulého týdne.

"Momentálně jsem se probojoval na Praděd na skútru. Jsou tady tři stupně pod nulou, na cestě jsou až metrové závěje, je to špatně průjezdné. Od středy napadlo 30 až 40 centimetrů. Na běžkách se určitě dá ještě jezdit dobře, ale nebude to upravené a nikdo to už upravovat nebude. Na víkend si ale myslím, že to vydrží," řekl dispečer jesenické horské služby Jaroslav Tejnský.

Na sjezdovky do Harrachova a Špindlu

Jedinými místy v Česku, kde se ještě lyžuje, jsou krkonošská střediska Harrachov a Špindlerův Mlýn.

Špindlerův Mlýn. Podmínky částečně vylepšilo asi deset centimetrů nového sněhu. Na hřebenech Krkonoš však vítr na cestách vytvořil závěje. Dnes ráno byla na hřebenech mlha, viditelnost byla do 50 metrů a horská služba hřebenové túry nedoporučovala. Do Jeseníků se díky sněžení mohou vypravit běžkaři.

V Harrachově mají lyžaři k dispozici 1800 metrů dlouhou červenou sjezdovku, jede lanovka a vlek. "Na sjezdovce je kolem 30 centimetrů sněhu, na vrcholu Čertovy hory napadlo až 15 centimetrů nového," řekl náměstek ředitele areálu Vlastislav Fejkl. Denně v areálu lyžuje několik desítek lidí. Pokud chladné počasí vydrží, mohlo by se podle Fejkla v Harrachově lyžovat až do Velikonoc.

Ve Špindlerově Mlýně se lyžuje již jen na spodní části černé sjezdovky ve Svatém Petru, kde jede dvousedačková lanovka. V neděli tam sezona skončí.

Běžkaři si na horách mohli dobře zalyžovat naposledy na konci března. Sníh poté s příchodem teplého počasí rychle mizel. "Na horách je zatím mrtvo.Možná se někdo objeví na víkend. Zatím ale stále sněží, podle předpovědi to poté má už ustávat a počasí se má obrátit k lepšímu," doplnil Tejnský.

V Jeseníkách letos skončila zimní sezona i přes současný návrat zimy v porovnání s předchozími lety dříve. Na Ovčárně, nejvýše položeném zimním středisku v horách, se běžně lyžovalo až do konce dubna. Vleky se zde však letos zastavily kvůli nedostatku sněhu minulé úterý.

Kvůli zimnímu počasí musely od středy vyrazit na silnice v nejvýše položených místech Olomouckého kraje také silničáři. Sníh odklízeli především z Červenohorského sedla, na silnicích v Ostružné a v okolí Skřítku.

Lidovky.cz, ČTK