Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sierra Leone: otevírání zbídačené země

Cestování

  7:00aktualizováno  9:35
TOKEH (SIERRA LEONE) - Před občanskou válkou, která v letech 1991 až 2002 zachvátila Sierru Leone, stál v Tokehu nedaleko hlavního města Freetownu na pláži s oslepujícím bílým pískem turistický komplex pro 600 hostů. Mezi nimi nechyběl například bývalý francouzský prezident Jacques Chirac nebo britská reggae skupina UB40, které sem přepravily vrtulníky na pobřežní heliport.

Z turistickéko komplexu v Sierra Leoně zbyly jen trosky, syn půvobního majitele ho chce znovu vystavět a přilákat turisty do války zbídačené země. foto: Reuters

Během občanské války ale byl tenhle komplex tak důkladně vyrabován, že z něj zbyly jen trosky bez střechy. Výletní loď s jedenácti kajutami leží proděravěná na pobřeží.

Důvěra v turistický průmysl
Nyní, devět let po ukončení násilností v zemi, chce syn původního majitele vdechnout Tokehu nový život ve známce rostoucí víry Sierry Leone, že se jí znovu podaří prosadit sebe sama coby turistickou destinaci. "Chci překonat všechny překážky," řekl agentuře Reuters Issa Basma, který už otevřel 12 pokojů střediska a investuje 3,5 milionu dolarů ze soukromých prostředků do projektu, v jehož rámci by do roku 2013 mělo fungovat 68 pokojů pro turisty. "Myslím, že tohle místo to dotáhne daleko, opravdu," věří.

Dalším projevem důvěry v turistický průmysl jsou plány letecké společnosti Air France zahájit příští měsíc lety do Freetownu. Cestovní kanceláře i oficiální činitelé doufají, že spuštění linky sníží náklady na přepravu, která je nyní pro turisty z Evropy hodně drahá - cena nejlevnější zpáteční letenky z Vídně se na internetu aktuálně pohybuje kolem 27 000 korun.

Otevírání zbídačené země
Nikdo ovšem nezpochybňuje, že otevírání zbídačené země pro turisty zůstává v raném stadiu. Podle Cecila Williamse, ředitele sierraleonského turistického ruchu, do země v loňském roce přijelo za zábavou jen 7728 návštěvníků. Jakkoli je to nárůst oproti 4892 turistům v roce 2005, pořád je to jen zlomek z více než 100 000 turistů, kteří rok co rok přijíždějí na srovnatelně nádherné pláže blízké Gambie.

Pochmurná reputace Sierry Leone, kterou v roce 2006 popsal i film Krvavý diamant s Leonardem DiCapriem v hlavní roli se scénami usekávání končetin a dalšími hrůzami páchanými bojovníky v občanské válce, je klíčovým faktorem, který turisty odrazuje. "Myslím, že největším problémem, který před námi stojí, je změna vnímání naší země," řekl Abimbola Carrol, výkonný ředitel místní cestovní kanceláře Visit Sierra Leone. "Některé obrázky, které zůstávají v povědomí z naší války - jako bylo usekávání rukou - jsou dost děsivé," připouští.

Ale tyhle vzpomínky mohou pomalu blednout. Například britská cestovní kancelář Exodus tento měsíc vypravila do Sierry Leone první skupinku turistů. Nabídku připravil manažer Dan Cockburn poté, co v roce 2008 navštívil svou sestru, která v té době v Sieře Leone pracovala. "Přiletěl jsem a byl jsem uchvácený," vysvětluje. "Je to velmi syrová země, a to je pro naše zákazníky hlavním tahákem." Exodus se tak připojil k hrstce dalších operátorů, kteří cesty do Sierry Leone nabízejí. V roce 2009 s nimi začala britská cestovka Rainbow Tours a v loňském roce tu například společnost Tribewanted, která provozuje ekoturistiku na Fidži, otevřela svůj tábor. Na pláži Johna Obeye nedaleko Tokehu žijí hosté Tribewanted společně s místními obyvateli - a tenhle zážitek si zatím vyzkoušelo 72 turistů. Ti se například na latríně mohou dočíst instrukce "po použití nasypejte dovnitř dvě kokosové skořápky pilin". "Chceme být modelovou vesnicí pro mezikulturní udržitelný rozvoj," říká spoluzakladatel Tribewanted Ben Keene.

Překážka v restauracích
Pro turistiku v Sieře Leone ovšem stále zůstává řada překážek. Náklady jsou vysoké. Krom cen letenek se přetrvávající válečná ekonomika odráží i v přemrštěných cenách za ubytování či pronájem vozidla. Letiště ve Freetownu je možná jednou z nejnáročnějších přistávacích ploch na světě; od hlavního města ho odděluje široké ústí řeky. Přepravní možnosti zahrnují zrezivělé přívozní lodi, vrtulníky či motorové čluny. "Ani jedna z nich není bez rizika," poznamenávají britští oficiální činitelé ve varování turistům.

A poslední překážka čeká na turisty v sierraleonských restauracích. Jakkoli samotné jídlo může být čerstvé a lákavé, roky občanské války vymazaly povědomí o službách. Číšníci si tak v tom lepším případě osvojili nevšímavost, přičemž mnozí jsou otevřeně hrubí.

OSN v loňském roce sponzorovala program výcviku pro zaměstnance služeb zákazníkům, aby tento sektor podpořila, ale nějakou dobu ještě potrvá, než se změní myšlení lidí v zemi, jejíž kontakt s okolním světem byl po dvě desetiletí omezený.

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...