Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Singapuru vládne sterilita a na metro se čeká ve frontě, říká Čech

Pavel Röder | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Röder | foto: Archiv Pavla Rödera

Pavel Röder se kvůli práci často stěhoval. Pracoval Montrealu, Kanadě a nyní žije v Singapuru, kde ho nejvíce překvapil životní styl. „Je založen na systému zákazů a nařízení, které každý dodržuje, přestože ve městě je minimum policistů,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Přestože jsem měl o Singapuru a jeho obyvatelích nějaké informace, přeci jen mě překvapil zdejší životní styl. Je založen na systému zákazů a nařízení, které každý dodržuje, přestože ve městě je minimum policistů. Všude vládne až sterilní čistota, přitom postih například za vyplivnutou žvýkačku na ulici v podstatě neexistuje. 

Kdo je Pavel Röder?

Pavel Röder se zabývá se digitálním marketingem a investicemi do startupů. Pracoval od roku 2011 v Montrealu, Kanadě a nyní v Singapuru.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Singapur je nesmírně multikulturní, je to takový tavicí kotel všech možných zvyků a obyčejů. Žádné velké odlišnosti jsem nezaznamenal. I když jednu věc přeci jen zmíním. U nás se po příjezdu metra každý snaží nacpat dovnitř co nejrychleji. V Singapuru stojí lidé pokojně ve frontě.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Singapuru v podstatě zakládám pobočku startupu, který je zaměřen na online výuku jazyků. Jakmile se mi to podaří, vrátím se zpět. Do Singapuru se ale hodlám pravidelně vracet, a to i na delší dobu. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Svíčková. Přátelům jsem ji ale uvařil, byli nadšeni. Všechno jsem sehnal, akorát kořenový celer jsem musel nahradit čínskou variantou.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Zatím ne, ale čeština bude určitě jejich mateřštinou. Jsem ale hodně kosmopolitní, takže alespoň tři jazyky dnes považuji za základ.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Česko tady zná málokdo. Spíše Československo. A první asociací je fotbal.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
V Singapuru je v podstatě vláda jedné strany. Sice zde jsou volby, ale 90 % křesel pravidelně získává Strana lidové akce, což je třetí generace rodiny, která Singapur vybudovala. Například většina bytů je státních, takže to straně umožňuje dobře manipulovat veřejným míněním.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!