Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skalní město Göreme. Jako z jiného světa

Cestování

  7:00
Cestovatel Alexandr Bílek si stanovil velkolepý cíl: procestovat všechna místa na seznamu UNESCO. Pro server Lidovky.cz popisuje svoje cesty, které doplňuje fotografiemi a praktickými radami dalším cestovatelům. Dosud má za sebou zastávku na 260 místech v 87 zemích světa. První odškrtnutou položkou na seznamu bylo turecké unikátní skalní město Göreme.

Unikátní skalní město Göreme. foto: Alexandr Bílek

Na expedici All Africa vyrážíme v březnu ze Špindlerova Mlýna. Cestujeme 4 roky starým speciálně upraveným terénním vozem. Náš dočasný domov na kolech je vybaven téměř vším, co k takové cestě potřebujeme. Na střeše máme stan, vezeme zásoby jídla na 3 měsíce, nádrž na vodu se sprchou, několik šuplíků na oblečení, nádobí a potraviny, pár kanystrů na naftu a 3 rezervní pneumatiky.

Tým cestovatelů se vydává na cestu.
Tým cestovatelů se vydává na cestu.

Proti poslední expedici jsme auto dovybavili různými drobnostmi, které nám usnadňují cestu. Vezeme také motorovou pilu a další věci, které nám budou dobré, až přijde opravdu problém. Samozřejmostí je spousta drobných dárků pro místní děti, policii a líné nebo úplatné úředníky.

Expedice začíná v Turecku.

První cíl: Göreme

Při cestě z Česka do přístavu Iskenderun, který se nachází na jihozápadním pobřeží Turecka, jsme se zastavili v Národním parku Göreme. Tato přírodní památka se nachází asi 750 km od Istanbulu, hlavní metropole Turecka. Národní park Göreme patří mezi nejdůležitější turecké památky a svou přední pozici zaujímá v rámci celého euroasijského kontinentu. Od roku 1985 je památka zapsána na seznamu dědictví UNESCO.

Cestovatelé navštívili národní park Göreme v Turecku.

Přirozeným srdcem národního parku je samotné město Göreme, které každého doslova šokuje svým nadpřirozeným vzhledem. Tyto neuvěřitelné skalní útvary působí, jako by je zde postavili lidé z jiného světa. Jediné, co zde snad chybí pro dokonalou iluzi mimozemského světa, jsou zelené postavičky s tykadly.

Poklidný život v Göreme.
Unikátní skalní město Göreme.

Je to právě propojení dvou různých časových období, která se střetávají na tomto místě. Z jedné strany jde o klasické turecké městečko, kde místní lidé žijí všedním životem, z druhé strany se jedná o pohled na život před několika staletími.

Rady na cestu:

  • Za vstup do samotného města se žádný poplatek nevybírá.
  • Cena nafty v rámci celého Turecka byla kolem 50 Kč.
  • Všechny dálniční tahy jsou zpoplatněny, je nutné si koupit speciální nálepku, která pak kredit automaticky odečítá po projetí bran. Neradi platíme, a tak jsme si žádnou nálepku nekupovali. Bez potíží se nám povedlo všude projet zdarma, přestože průjezdní brána vždy spustila alarm, nikomu to nevadilo. Není ale vyloučeno, že nám to úřady někdy v budoucnu, až do Turecka zase pojedeme, ještě spočítají.

Je nutné si uvědomit, že tyto skalní věže nevytvořil nikdo jiný než sama příroda za pomocí větru, deště, sněhu a času. Lidé jen našli způsob, jak využít těchto skal k pohodlnému a originálnímu bydlení a to již před 16 stoletími. Dodnes se zde toho mnoho nezměnilo, lidé zde žijí a jsou na to patřičně pyšní.

Jsou zde k vidění obydlí a vesnice jeskynních lidí, dokonalá podzemní města a pozůstatky tradičních lidských sídlišť nebo také jeskynní svatyně, které se datují do 4. století. Nyní se již bohužel jedná jen o pozůstatky byzantského umění. Na město se dá pohlížet z mnoha vyhlídek.

Expedice All Africa

V rámci expedic ALL AFRICA 2013 a 2012 tým Alexandra Bílka procestoval vlastním expedičním vozem Egypt, Súdán, Etiopii, Džibuti, Keňu, Ugandu, Rwandu, Kongo, Burundi, Tanzanii, Maroko, Západní Saharu, Mauretánii, Mali, Burkinu Faso, Benin, Togo, Ghanu, Pobřeží Slonoviny, Guineu a Senegal, Mozambik, JAR, Lesotho a Svazijsko. Během 5 měsíců cestovatelé ujeli dlouhých 52 tisíc kilometrů a navštívili desítky míst zapsaných na seznamu UNESCO.

Autor: