Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Většina skiareálů počítá ztráty, na Šumavě jsou naopak podmínky solidní

Cestování

  20:18
PRAHA - Míst v Česku, kam se ještě mohou lyžaři vydat na hory za sněhem, kvůli teplému počasí ubývá. V řadě areálů je provoz omezen jen na část sjezdovek, stále se ale lyžuje nejen v horách na severu Čech, na Šumavě a v Jeseníkách, ale na technickém sněhu i třeba ve středních Čechách a na Vysočině.

Skiareál ve Špindlerově Mlýně 13. prosince slavnostně zahájil lyžařskou sezonu. Celodenní permanentka vyšla milovníky zimních sportů na 50 korun. foto: ČTK

Někteří provozovatelé středisek lákají lyžaře na snížené ceny, všichni ale počítají ztráty. Obávají se, že nebudou mít peníze na investice v příštích letech. Někteří ještě doufají, že sezonu zachrání jarní prázdniny, třeba v Beskydech si ale myslí, že dosavadní propad tržeb a návštěvnosti se už nepodaří dohnat.

Podle krkonošských vlekařů je nynější zima zatím nejhorší od mimořádně špatné sezony 2006/2007. Podobně jako jejich kolegové ze Šumavy, Beskyd, Orlických a Krušných hor ale věří, že v následujících týdnech přijdou mrazy a bude možné naplno spustit umělé zasněžování.

Ve Špindlerově mlýně funguje jen třetina tratí

Třeba v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je otevřena asi třetina z 25 kilometrů sjezdovek, úbytek návštěvníků proti předchozí sezoně není ale výrazný. V pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou odhadují meziroční pokles návštěvnosti na asi deset procent, otevřena je zde také jen část sjezdovek.

Největší orlickohorská střediska v Deštném a Říčkách hlásí zhruba pětinový pokles návštěvnosti. "Zatím držíme provoz na dvou sjezdovkách a máme ceny vedlejší sezony," řekl šéf areálu v Deštném Petr Prouza.

V Jizerských horách jsou v částečném provozu Tanvaldský Špičák a Severák, na sjezdovkách je od deseti do 30 centimetrů sněhu. Ještěd je ale už několik dnů mimo provoz. "Na tržbách máme proti loňsku pokles o zhruba 50 procent, ale ztráta není tak vysoká, neboť nižší jsou i náklady. Propad může být tak 20 až 25 procent," řekl ředitel areálu na Ještědu Jan Svatoš.

Přijatelné podmínky na Šumavě

Na Šumavě se daří pro lyžování udržovat přijatelné podmínky. Dobré jsou na Lipně i Kvildě, zhoršené v Zadově, který dlouho nemohl zasněžovat kvůli inverzi. Ubytovatelé zaznamenali úbytek klientů kvůli špatným podmínkám pro běžkaře v nižších polohách. Provozovatelé hotelů se ale shodují v tom, že první lednový týden bývá vždy slabší bez ohledu na počasí.

Omezený provoz je v největším areálu západočeské Šumavy, na Špičáku. Na svazích, kde se ještě lyžuje, je 15 až 30 centimetrů technického sněhu. Jak bude areál fungovat o víkendu, se rozhodne v pátek. Ze železnorudských středisek se lyžuje i v areálech Nad Nádražím, Samoty, Belveder a Goldhof.

V Jeseníkách už mnohá střediska vzdala boj s teplým počasím a své areály uzavřela. Lidé si nezalyžují v Petříkově, na Červenohorském sedle či v Hlubočkách na Olomoucku a ode dneška stojí i Přemyslov. Ztráty podle provozovatelů půjdou až do milionů korun. Provoz se naopak snaží udržet Kouty, Ramzová nebo Branná na Šumpersku. "Držíme to zuby nehty, bez zastavení přežijeme jako jedni z mála. Sníh už je sice hnědobílý, ale stahují se k nám kurzy," řekl ČTK zástupce střediska v Branné Rostislav Procházka. Bez problémů jede nejvýše položené lyžařské středisko v tuzemsku na Ovčárně, kde je na sjezdovkách až 90 centimetrů sněhu.

Mosty u Jablunkova mimo provoz

Několik posledních sjezdovek se drží v provozu v Beskydech a na horách ve Zlínském kraji. Lyžaři mohou stále vyrazit do Velkých Karlovic nebo do Horní Bečvy na Vsetínsku, na svazích jsou ale místa bez sněhu a téměř všechnu klientelu zajišťují účastníci lyžařských kurzů. V provozu zůstává také Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. Od konce prosince se kvůli nedostatku sněhu nelyžuje v oblíbeném beskydském areálu v Mostech u Jablunkova.

Také v Krušných horách jsou možnosti lyžování značně omezené. "Začátek letošní sezony byla hrůza. Vždyť z areálů jezdíme jen my a Klínovec. O vánočních svátcích jsme měli asi jen třetinovou návštěvnost než v normálních letech," konstatoval Jiří Lhota ze skiareálu Bublava. Jednu z nejhorších sezon posledních let zažívají také zimní střediska ve středních Čechách. O víkendu bude v kraji otevřeno pouze největší středisko Monínec u Sedlece-Prčice a v Chotouni u Prahy.

Lyžování - ilustrační foto.

Na Vysočině budou o víkendu otevřeny zřejmě jen tři lyžařské sjezdovky - Harusův kopec u Nového Města na Moravě, Šacberk u Jihlavy a Křemešník u Pelhřimova. O výdělek vedle vlekařů a půjčoven lyží přicházejí i hoteliéři na Novoměstsku, kam na zimní dovolenou jezdí hlavně běžkaři.

V některých areálech se v této sezoně ještě nelyžovalo, třeba na příbramské sjezdovce Padák nebo ve Skiareálu Přívrat na Orlickoústecku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!