Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skryté perly cestovního ruchu

PRAHA - Pětihvězdičkový hudební hotel Aria na Malé Straně je podle prestižního cestovatelského serveru Tripadvisor nejluxusnějším hotelem světa. Přitom většina Pražanů ani neví, kde hotel skýtající výhled do Vrtbovské zahrady stojí. Má Praha ještě více takových skrytých hotelových perel?

Oceňovaný luxus. Pachtuv palace - rezidenci ze 16. století, v níž kdysi přespal i W. A. Mozart - ocenil loni britský cestovní magazín Sunday Times Travel foto: Repro LN

Podle odborníků není náhoda, že ve zmíněném žebříčku se mezi padesátkou nejluxusnějších hotelů světa umístily kromě Arie i tři další pražské hotely. „Doby, kdy pražské hotely poskytovaly nekvalitní služby, jsou dávno pryč. Ty oceňované nabízejí výjimečný interiér, špičkovou gastronomii a profesionální služby. K nim patří třeba i to, že host po návratu z večeře najde v hotelovém pokoji rozestlanou postel,“ tvrdí analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek z firmy Mag Consulting.

I proto se mezi první padesátkou ocitl také pětihvězdičkový hotel Ventana v Celetné ulici, který se kromě relaxačního centra a hotelové knihovny pyšní křišťálovým lustrem od Swarowského. Na jedenačtyřicátém místě skončil vinohradský hotel Le Palais, který navozuje noblesní atmosféru konce 19. století.

O devět příček níže skončil hotel Icon v ulici V Jámě, který slouží i jako netradiční umělecká galerie. Mezi stovkou nejlepších hotelů světa se loni ocitl také hotel MaMaison Pachtuv palace. Rezidenci ze 16. století, v níž kdysi přespal i W. A. Mozart, ocenil britský cestovní magazín Sunday Times Travel.

Umělecká díla
Většina těchto hotelů je na území Pražské památkové rezervace. Ani to není náhoda. Podle odborníka na cestovní ruch Tomia Okamury hotel Aria vyhrál zejména díky fantastickému výhledu na Prahu. „To je v případě Prahy důležitý faktor. Turisté požadují výhled na pražské panorama ze svého pokoje, anebo špičkové umístění v úplném centru města.“ Z tohoto pohledu je na tom nejlépe hotel Four Seasons s výhledem na Pražský hrad i Karlův most.

Existují ale i jiná kritéria. Pražským designovým skvostem je hotel Yasmin. Architektka Barbora Škorpilová se při vytváření jeho interiéru inspirovala světem rostlin a zejména květů. Za design dostal několik ocenění, naposledy v anketě Expedia Insiders Select 2008 hodnotící nejlepší hotely světa. Ve stejné anketě už dříve zabodoval i hotel Josef postavený podle projektu architektky Evy Jiřičné.