Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Časomíra, která se nedá přeřídit. Udělejte si výlet třeba za největšími slunečními hodinami na světě

Největší sluneční hodiny na světě naleznete na Plzeňsku, anténa vysílače Krašov je současně jejich gnómonem. foto: Ladislav NěmecMAFRA

Při přetáčení budíků, kukaček a elektroniky na letní čas nezapomeňte na výlet – třeba právě k hodinám, které stojí za bližší podívanou. Například proto, že se přeřídit nedají.
  8:00

Některé hodiny ze zimního na letní čas přetočit nejdou a následující půlrok půjdou špatně: sluneční. Záměrně vynecháváme stolní, náramkové nebo kapesní sluneční hodiny: řeč je o těch opravdu velkých, se kterými jen tak nepohnete, anebo o starobylých uměleckých dílech, která zdobí fasády historických budov. I mezi nimi ale existují výjimky.

Největší sluneční hodiny v Praze najdete u metra na Florenci

Se Sluncem na nebi pohnout nejde, to má svou dráhu stálou. Tu a tam ale najdete sluneční hodiny, které jejich tvůrci vynalézavě sestrojili tak, že ukazují jak zimní, tak letní čas.

Například v Třešti na Jihlavsku mají obří sluneční hodiny na náměstí. Čas tu měří gnómon aneb ručička v podobě osmimetrového stožáru, časová stupnice je zasazená do dlažby. Se Sluncem ani stožárem v Třešti nepohnou, ale dvakrát do roka přemisťují číselníky podle letního nebo zimního času. Stala se z toho hezká tradice i příležitost k oslavám.

Jak se v Třešti přeřizují sluneční hodiny

O slunečních hodinách v Třešti se pár let mluvilo jako o největších v Česku, než je předběhly největší sluneční hodiny na světě. Stojí u Bezvěrova na Plzeňsku a jsou větší než dosud největší známé sluneční hodiny na světě Samrat Yantra v prostorách královské observatoře v indickém Džájpúru.

„Rafičkou“ bezvěrovských slunečních hodin totiž je téměř 350 metrů vysoký vysílač Krašov. S nápadem využít jej jako gnómon přišel pilot motorového padáku, který velkolepou stavbu a její stín skvěle viděl z ptačí perspektivy.

Sluneční hodiny od roku 2014 slouží jako další zajímavý astronomický prvek Manětínské oblasti tmavé oblohy, která se rozkládá na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. Samotný vysílač je nepřehlédnutelný, číselníky lemují silnici z Bezvěrova do Krašova.

Další vtipné sluneční hodiny

Sluneční hodiny mají i další rekordy, existují ale také hodiny nejvýše položené. Už od roku 1974 stojí na vrcholu hory Kleť v Blanském lese, protože z celých jižních Čech má právě tahle hora nejvíc slunečných dní v roce, a jsou vyrobené z kamene, mědi a stříbra.

Ve Slatině na Blatensku zase mají nejtěžší sluneční hodiny v Česku: stojí těsně u silnice před vjezdem do kamenolomu a tvoří je mohutný žulový blok. Protože tak obří kus se podaří vylomit jen výjimečně, v lomu si ho nechali na památku a instalovali na něj sluneční hodiny. Jisté je, že je nikdo neukradne, protože je zkrátka neunese.

Kleť - sluneční hodiny zhotovené z kamene, mědi a stříbra
Sluneční hodiny ve Slatině
Sluneční hodiny v Karlových Varech

Tři kuriozity – sluneční hodiny na Kleti, ve Slatině a u Vřídla v Karlových Varech

Jako o vesnici slunečních hodin se mluví o Rouském na Přerovsku, kde jich podle katalogu slunečních hodin napočítáte devět, prim ale samozřejmě mají velká města – namátkou v Olomouci byste jich podle stejného zdroje měli napočítat 31, v Brně 39, v Plzni 45, v Hradci Králové 46, a v Praze dokonce 241.

Ani Karlovy Vary si nestojí špatně, slunečních hodin tu je patnáct a jedničkou jsou mezi nimi ty před Vřídelní kolonádou. Na hodinách nejsou jen názvy měsíců, ale také latinské citáty, alegorické postavy vody, země, kysličníku uhličitého a dalších důležitých lázeňských složek, a vyznačené časy ranní, polední a večerní lázeňské kúry.

Možná budete mít pocit, že na nich ale něco chybí. Ano, ukazatel: tím totiž budete vy sami. Stačí se postavit na správné místo, zvednout ruce a najít si správný čas na eliptickém ciferníku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!