Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Smrtí Castra se změny na Kubě neurychlí, pro turisty bude stále lákavá

Cestování

  6:19
Jak vlastně kubánský lid vnímal Fidela Castra a jak probíhá v současnosti smutek na Kubě? Změní se něco jeho smrtí? Jak se bude dále vyvíjet turismus na Kubě? Na tyto otázky se pokusila najít odpovědi Lívia Kocnárová, která zemi navštěvuje už mnoho let.

Krásná příroda je lákadlo. Tabákové údolí Viñales foto: Exotica Travel

Poprvé se Lívia Kocnárová na Kubu podívala před 18ti lety při studiu španělštiny, od té doby se země stala její srdeční záležitostí a opakovaně se sem vrací. Provozuje také cestovní kancelář Exotica Travel, kde se specializuje na Kubu a Kostariku. Povídali jsme si s ní o tom, jak je nejlepší v zemi cestovat i o změnách za poslední roky.

Zemřel Fidel Castro. Co vás napadlo jako první věc, když jste se to dověděla?
Byl to pro mne smíšený pocit doprovázený mnoha myšlenkami. Napadlo mne, že pro mnoho Kubánců zemřela ikona, která byla naprosto spojená s jejich životem. Jsem přesvědčená, že 80 % lidu opravdu bude držet smutek. Umřelo jejich každodenní téma, v minulosti řečník, který k nim promlouval hodiny a hodiny. Umřel člověk, který dokázal udržet Kubu nezávislou, bez velké kriminality s povinnou školní docházkou a bezplatnou lékařskou péčí, na vzdory ekonomickému embargu. Pro nás Evropany je to vše samozřejmost, ale v Latinské Americe, se kterou se Kubánci srovnávají, není plná gramotnost a lékařská péče standardem. K nám do kanceláře často chodili klienti, kteří se ptali, zdali opravdu Fidel Castro stále žije. Už se nebude spekulovat.

Jak situaci aktuálně prožívají Kubánci?
Vzdával se hold na Náměstí Revoluce v Havaně a postupně se bude pokračovat přes všechny provincie Kuby až do Santiaga. V každém z hlavních měst provincií se budou moci lidé s Fidelem Castrem rozloučit. Ostatky Fidela Castra budou zpopelněny, tak jak si přál. Smutek potrvá až do 4. prosince, kdy dojde ke kremaci. Na ambasádách a konzulátech budou po tuto dobu zveřejněny kondolenční knihy, také zpřístupněné pro veřejnost. Pokud tedy někdo chce zanechat kondolenci, může tak učinit i u nás.

Fidel Castro nebyl v zahraničí vnímán příliš pozitivně. Jaký vztah k němu měli běžní Kubánci?
Zde bych si dovolila oponovat. Záleží, v kterém časovém úseku, jak politicky byly naladěny jednotlivé kontinenty. Byly doby, kde jej lidé obdivovali a byli s Kubou a byly doby, kdy se především kvůli výšenému tlaku na rozšíření embarga svět otáčel ke Kubě zády. Tak to v politice chodí, navíc pokud v politice figurujete déle než půl století.

Ale já Kubu mohu hodnotit spíše ze stránky cestovního ruchu než z té politické, a také z osobní roviny. Jezdím na Kubu již 18 let a mám tam hodně přátel, organizuji zájezdy na Kubu v rámci naší cestovní kanceláře Exotica Travel, a mohu tedy porovnat, jak se Kuba a její obyvatelé za ta léta mění.

Co se týče druhé poloviny vaší otázky. Jsem si jistá, že 80% lidu Fidela uznávalo a vážilo si ho. Víte, my stále porovnáváme v krátkých časových úsecích a na základě osobních životních zkušeností. Ale v rozvojových zemích je naprosto normální, že děti pracují od 6 ti let, je normální dětská prostituce, konzumace drog, je normální nerovnoprávnost, náboženská intolerance, vysoká kriminalita. Toto na Kubě nenajdete. Nevidíte umírat Kubánce na ulicích a pracovat děti. Chovají respekt ke starším lidem a milují své děti, které nikdy neuhodí. Výchovu určitě ovlivňují zákony a zákony ovlivňují zákonodárci. To vše je možná přičíst i k úspěchům vlády Fidela Castra. A každý, kdo se s Fidelem osobně setkal, Vám potvrdí, že to byl nesmírně charismatický člověk, ale takoví už velcí vůdci bývají.

Co naopak jeho smrt znamená pro kubánské emigranty mimo zemi? Ti, předpokládám, spíše slaví?
Pokud si emigrant myslí, že za jeho osud může Fidel, tak asi může mít ze smrti vůdce radost. Možná si takový emigrant myslí, že by bylo skvělé, kdyby Kuba byla dalším státem USA. A proč ne? Již se o to Spojené státy snaží od konce minulého století, ne-li déle. Je tedy možné, že pokud někoho nenávidíte celý život, tak pak z jeho smrti můžete mít dobrý pocit. Sama to neznám. Otázkou tedy možná je, zdali chce být Kubánec Američanem, nebo zdali si chce zachovat svou národní identitu. Tyto filozofické úvahy mohou být tématem do hospůdky po návratu z dovolené na Kubě. Na druhou stranu, řada Kubánců, kteří emigrovali, by se na Kubu rádi vrátili, pociťují stesk po své vlasti. Mají tam své rodiny, zázemí, milují svoji zemi. Jenže většina z nich vám řekne, že dokud bude režim takový, jaký je, nevrátí se. A další poznatek je, že mladí lidé, zejména ti, kteří studují na vysokých školách a mají přístup k technologiím a mohou tak porovnávat svoji životní úroveň a možnosti svobody a cestování, se upínají k myšlence emigrace. Protože nevěří, že se něco změní.

Ostrov je opravdu unikátní
Krásná příroda je lákadlo. Tabákové údolí Viñales

Emigranti, kteří odešli z Kuby, musí určitě hodně pracovat. Výhodou Kubánců je, že v porovnání s dalšími Latinoameričany mají vzdělání, mají tedy před dalšími emigranty náskok. Většinou práci dostanou a za podpory dalších emigrujících krajanů si vedou dobře. Ti, co mají rádi svou kulturu, budou vždy vlastenci, a ti, co mají rádi blahobyt, půjdou za blahobytem.

Jak reagují okolní země?
Lze spíše vyčíst z novin. Mnoho zemí Kubu obdivuje už protože, že jako jediná země v historii USA, dokázali jejich invazi čelit. Ale tím, že umřel Fidel Castro, se režim ze dne na den nezmění. Již od roku 2006, formálně v roli prezidenta pak od roku 2008, řídí Kubu jeho bratr Raúl Castro. Samozřejmě kondolence se posílají ze spojeneckých zemí, zemí, které měly úzkou spolupráci a společné zájmy.

Poměry na Kubě znáte dlouho a podrobně. Co myslíte, že by se nyní mohlo v zemi dít?
Kubě chybí pracovní i finanční kapitál, proto aby mohla její ekonomie růst, potřebuje dosáhnout zrušení embarga a začít vyrábět. Na Kubě jediné co se vyrábí je nadneseně rum a doutníky. Lidé potřebují práci, ale zdali by do té práce chodili a zdali lze na kubánské pracovní síle postavit vyspělou fungující ekonomiku, tak to si nejsem jistá.

Troufáte si odhadnout, jak by se mohly vyvíjet vztahy s USA, kde byl také navíc nedávno zvolen nový prezident Donald Trump?
Kuba si vždy, z historického hlediska, lépe vedla s demokraty. A Donald Trump je republikán. Z toho mají Kubánci obavy. Na druhou stranu má zkušenosti z businessu. A Kuba je dobrý potenciál pro zábavní průmysl a také cestovní ruch. Ale otěže v rukou drží kongres USA, nikoli prezident. Jediné co Kubánce může potěšit je zrušení embarga. To by mělo opravdu na Kubu velký dopad.

Jak všechny změny dopadnou na běžného Kubánce?
V rodinách se bude vzpomínat, vyprávět. Ve školách probírat biografie, vlajky budou na půl žerdi. Po dobu jednoho týdne se nebude na veřejnosti nabízet alkohol a nebude hrát hudba. Od pondělí se lidé budou s Fidelem Castrem loučit, až do neděle.

Co to znamená pro turisty, kteří se do země chystají v následujících dnech či týdnech?
Smutek samozřejmě dopadne i na turisty. Podobný smutek se držel, když zemřel venezuelský prezident Hugo Chávez, velký spojenec Kuby. Turisté by měli počítat s netradiční atmosférou Kuby. Fungování služeb by se nemělo pozastavit, ale pochmurnou atmosféru Kuby samozřejmě turisté pocítí. S bezpečností Kuby si turisté nemusí dělat starosti. Kuba je stále nejbezpečnější zemí Latinské Ameriky.

Zůstane Kuba stále turisticky atraktivní nebo se touto situací uspíší změny, které zde už pozorujeme poslední roky?
Myslím, že se nic neurychlí. To by muselo dojít ke zrušení embarga a Fidel Castro již zemi nevládnul téměř deset let. Umřela ikona, kterou spoustu lidí uznávalo a vzhlíželo k ní. Takoví lidé ovšem mají vždy své odpůrce i nepřátele. U Kubánské ambasády v Praze někdo pověsil malý nápis: „Hrdinové nikdy neumírají!“, to hovoří za vše. Jinak co se týče cestovního ruchu, smrtí Fidela Castra zájem o Kubu určitě nepoleví. Víte, Kubu dělá zajímavou právě ta jistá izolace, ve které jí Fidel tolik let držel. Turisté z celého světa tam jezdí právě za tím, co jinde neuvidí: stará americká auta v ulicích, neopravené fasády v ulicích Havany, mladí lidé jezdících na koních nebo koňských povozech, přeplněná nákladní auta Kubánci snažící se dostat do práce, protože nemají na vlastní auto, silnice bez provozu a zácp, bezpečnost na ulicích i během noci, různé po domácku vyráběné vychytávky..... Kromě toho má Kuba obrovský potenciál a přírodní bohatství v podobě krásných pláží a moře, výborného tabáku a rumu, temperamentní hudby a tance a dobrosrdečnosti svých obyvatel. Změny podle mne nastanou ve chvíli, kdy se Kuba otevře světu a tyto pozůstatky Fidelovy izolace budou pomalu a postupně z ostrova mizet....

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!