Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Španělsko: po stopách poutníků i místních lahůdek

Cestování

  7:00
Camino de Santiago, neboli Cestu svatého Jakuba, každoročně absolvují statisíce lidí. Já vám bohužel nemohu nabídnout příběh z pohledu poutníka, ale můžu poskytnout kratší plán pro ty, kteří by rádi poznali krásy severozápadního Španělska. Minulé léto jsme se totiž rozhodli navštívit tři města, která jsou součástí Camina: Oviedo, Ponferrada a nejdůležitější z nich, Santiago de Compostela, kde Camino končí.

Místní lahůdka - mariscada foto: Anna Houštecká

Začínali jsme v Oviedu, které se nachází na severní stezce Camina. Při prohlídce historického centra jsme našli několik svatojakubských mušlí na zemi, ale poutníků jsme tu moc neviděli. Na doporučení od přátel jsme skončili v ulici Gascona.V nesčetných barech tu můžete ochutnat Sidru, zdejší jablečné víno, a také pozorovat zvláštní způsob jejího nalévání, který většina lidí radši přenechává barmanům.


Pohlednice z cest na větší mapě

Naše další zastávka byla už na té známější, jižní trase Camina, ve městě Ponferrada. Neuvědomili jsme si, že jsme sem naplánovali denní výlet zrovna na pondělí. V turistických informacích nám oznámili, že jediné, co je v tento den otevřené, je nákupní centrum nebo veřejný bazén. Naštěstí jsme se dali do řeči se skupinou poutníků, kteří nás zavedli do starého města, a tam jsme s nimi strávili celé odpoledne; měli totiž nekonečné zásoby zajímavých historek z cest.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Budeme vám v ní přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

V té pravě náladě jsme se další den vydali do centra všeho dění, do Santiaga de Compostela. Tady jsme spolu s davy dalších lidí navštívili nejdůležitější památky a poobědvali typickou místní lahůdku, mariscada (mořské plody). Nejlepší zážitek z celého pobytu byl určitě moment, kdy jsme se dostali na náměstí Praza do Obradoiro, přímo před katedrálu. Je to místo, kde se shromažďují všichni poutníci, kteří dorazili do cíle. Když jsme tu seděli, obklopeni veselými tvářemi, uvědomili jsme si, že příště Camino jedině pěšky.

Autor: