Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Špičák? Lanovkou na rozhlednu, do bikeparku i na naučné stezky

Cestování

  6:28
Špičák na Šumavě je v létě už notoricky známý skrze svůj velmi kvalitní bikepark patřící k nejlepším v republice. V posledních letech je tu ale znatelné i cílení na rodiny s dětmi prostřednictvím atrakcí jako je dětský tubing nebo naučná stezka Po stopách zajíce, ke které se letos přidala další, a tou je Datlíkova stezka vedoucí přes největší ledovcové jezero u nás.

Škola se zaměřuje na širokou veřejnost, tedy přihlásit se mohou klidně i „XC“ jezdci na pevném kole nebo děti od 8 let. Na videu níže můžete mrknout, jak rychlé pokroky se dělají v bikeškole už po hodině s instruktorem ? foto: Tomáš Rucký

Na vrchol Špičáku každodenně vyváží sedačková lanovka, a zatímco ještě před pár lety si tu turisté výhled na železnorudskou kotlinu vychutnávali ze skalky u křížku, už nějaký ten pátek mohou z dřevěné rozhledny, která je vysoká přes 26 m a vstup na ni je zdarma.

Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 hod

1 jízda na lanovce dospělí (nahoru) 150 Kč

Celodenní jízdné na lanovku dospělí 590 Kč

Zapůjčení horského kola (1 den) 380 Kč

Zapůjčení sjezdového kola 1200 Kč

Provozní doba lanovky Neděle-Čtvrtek 9:00 – 17:00,

Pátek-Sobota 9:00 – 18:00

Webové stránky www.sumava.spicak.cz

Z vrcholu Špičáku se můžete vydat na dvě naučné stezky, které děti zábavnou formou vzdělají o Šumavě a navíc provedou kolem nejkrásnějších míst Šumavy. Zatímco stezka Po stopách zajíce vede před ledovcové Čertovo jezero, letos nová Datlíkova stezka vás provede i kolem Černého jezera, které je největším jezerem Česka ledovcového původu. K oběma stezkám pro děti vyzvedněte v pokladnách papírovou kartičku a tužku k zapisování správných odpovědí k otázkám o přírodě a zvířatech žijících na Šumavě, které jsou uvedené na naučných cedulích (10 Kč). Za správné rozluštění hádanky dostanou děti na pokladně v areálu Špičák samolepku.

Nejmenším dětem se bude líbit na malém dětském hřišti s houpačkou a skluzavkou pod rozhlednou, nebo na pískovišti či dětském tubingu u nástupu na lanovku. Vstup na tubing je zdarma ke každé platné jízdence na lanovku.

Špičácký bikepark pak patří k nejlepším v České republice, což je dané nejen počtem a rozmanitostí tratí, ale i jejich pravidelnou údržbou. Na tratích se neustále něco děje, pokud zrovna nefrčíte vyhlazenou klopenou zatáčkou, tak protlumujete kořeny či kameny nebo máte na výběr z různých dřevěných lávek, wallridu, houpačky, lavic, dvojáků, seskoků všech druhů… zkrátka pokud by někde existoval seznam veškerých překážek, jaké v bikeparku mohou být, na Špičáku by je měli všechny odškrtané.

Pokud zkušenosti teprve sbíráte, doporučuji místní bikovou školu Gravity Academy, kterou jsem loni na vlastní kůži absolvovala, a díky které jsem konečně skočila skok přes potok, na který jsem si léta před tím netroufla. Škola se zaměřuje na širokou veřejnost, tedy přihlásit se mohou klidně i „XC“ jezdci na pevném kole nebo děti od 8 let. Na videu níže můžete mrknout, jak rychlé pokroky se dělají v bikeškole už po hodině s instruktorem ?

Až nasbíráte z bikeškoly nějakou tu zkušenost, můžete vyzkoušet letošní novinku Airbag, tedy skok na kole do duchny. Vybírat můžete mezi dvěma skoky a veškeré nezdařené pokusy duchna v pohodě pobere.

V hlavním zázemí areálu u lanovky najdete i půjčovnu kol, která patří k těm modernějším, a díky pravidelnému servisování kol se nemusíte bát, že by zapůjčený stroj nefungoval. Půjčit si můžete kolo pevné, celoodpružené sjezdové, dětské nebo i elektrokolo a ke každému je v ceně půjčovného helma a zámek na kolo. Sjezdaři mohou být potěšeni letos novými modely sjezďáků Kona.

Na svém nebo půjčeném kole se můžete vydat na cyklovýlet do okolí s pomocí sedačkové lanovky a z vrcholu Špičáku se pak vydat na zmíněné Černé jezero, dále pokračovat na nejvyšší šumavský vodopád Bílou Strž a sjet do Hamrů, tedy nejhlubšího údolí Šumavy. Z Hamrů vás zpátky na Špičák čeká sice dlouhé stoupání, jede se ale po zpevněné cestě s výhledy, takže kopec příjemně utíká.

Na večeři můžete zavítat do centra vedlejšího městečka Železná Ruda, které si za poslední 2 roky prošlo znatelnou rekonstrukcí. Posedět u štědrých porcí za přívětivé ceny můžete například na terásce restaurace Šumava přímo v centru města.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč