Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Středočeské hrady a zámky nabízejí i vánoční atmosféru

Cestování

  6:00
PRAHA - Vánoční atmosféru je možné si užít i na středočeských hradech a zámcích během adventního programu a tematických prohlídek, některé památky mají otevřeno i během svátků. V plánu jsou mimo jiné koncerty, zjistila ČTK.

Karlštejn. foto: ČTK

O svátcích bude otevřený zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy. Na Štědrý den a Boží hod vánoční průvodci vezmou návštěvníky na Vánoční prohlídku pro rodiny s dětmi, 26. prosince je na zámku zavřeno, od 27. jsou opět připravené prohlídky s pohádkovou tematikou.

Přesné informace o časech začátku těchto prohlídek najdou zájemci na webových stránkách zámku. „Už teď máme rezervace, myslím, že budeme mít plno,“ řekla ČTK kastelánka Jana Digrinová. Podle ní je vhodné si prohlídku předem rezervovat.

V podhradí hradu Karlštejn se koná 18. prosince Karlštejnský královský advent, připraven je tematický program včetně vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů. Lístky na večerní Českou mši vánoční už jsou vyprodané, ale na Druhý svátek vánoční je možné přijít do Rytířského sálu Císařského paláce na vánoční koncert Štěpánské koledování, vystoupí vokálně instrumentální skupina Chaire z Příbrami pod vedením Josefa Krčka.

Ve veltruském zámku je možné absolvovat do 18. prosince víkendové vánoční prohlídky, poslední adventní neděli bude od 14:30 nachystaný Živý betlém s průvodem tří králů, který bude putovat k betlému. V něm vedle Josefa a Marie s Ježíškem nebudou chybět ani živá zvířata včetně oslíka a velblouda. První průvod vyrazí ve 14:30 od Holandského selského domu u Všestud, druhý vyjde v 15:00 hodin od hlavní brány ve Veltrusích. O hodinu později pak na zámku vystoupí divadlo Pruhované panenky s pohádkou Vánoční putování s anděly.

Na hradu Křivoklát se v Královském sále koná 30. prosince tradiční koncert, na kterém mimo jiné zazní i Česká mše vánoční v podání Rakovnického komorního orchestru, vystoupí i Čeští madrigalisté s historickými vánočními skladbami.

Letošní sezona na středočeských hradech a zámcích byla nadprůměrná, některé hrady a zámky měly i rekordní návštěvnost. Do konce října navštívilo hrady a zámky ve středních Čechách přes 767.000 lidí, meziročně o 122.000 více.

Autor: